fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Bolívie – zajímavosti a tipy z první ruky

Bolívie

Bolívie – zajímavosti a tipy z první ruky

Přečtěte si o nejzajímavějších místech v Bolívii. Během našeho cestování po Jižní Americe jsme projezdili Bolívii od severu k jihu a objevili krásy její přírody i obyvatel. Vydejte se se mnou do Bolívie, zajímavostí je tady habaděj a nudit se tak nebudete.
Bolívie – zajímavosti a tipy z první ruky

Kde je Bolívie?

Bolívie se nachází v Srdci Jižní Ameriky a představuje její nejrozmanitější a nejsložitější národ. Od pouště Atacama, přes vysoké Andy až k Amazonské pánvi, různorodost přírody poskytla Bolívii nejrozmanitější floru, faunu i kulturu obyvatel. I když turisté se stále nejvíce soustředí kolem solných plání Uyuni, jejich zájem se začíná pomalu přesouvat i na dalším zajímavá místa, která v této zemi najdete. Podívejte se se mnou na nejzajímavější místa Bolívie.

Bezpečnost a na co si dát pozor?

Bolívie patří k méně vyvinutým zemím a její reputace ohledně bezpečnosti turistů není nejlepší. Mnoho turistických průvodců stále varuje před návštěvou některých míst bez cestovní kanceláře, my jsme ovšem, stejně jako mnoho dalších, projeli celou zemi křížem krážem a v ohrožení jsme se nikdy necítili. To samozřejmě mohla být jen hra štěstěny, proto je dobré, stejně jako při cestování kdekoliv jinde, dodržovat určitá bezpečnostní opatření:

  • Pokud to není nutné, vyhněte se procházkám v pozdních nočních hodinách
  • Vždy někomu dejte vědět, kam se chystáte, třeba na hotelové recepci
  • Na výšlapy nechoďte sami ale ve skupině
  • Veřejně nevystavujte své drahocennosti
  • Pokud si rezervujete exkurzi, vyberte si ověřenou agenturu (dobrý zdroj informací je jejich Facebook strana nebo Tripadvisor)
  • Jezděte pouze s registrovanými taxi (mají speciální nálepku na okně, zeptejte se v hotelu jak je rozeznat)

Náš tip: Pokud cestujete s autem, přečtěte si naše tipy a triky na řízení v Bolívii >>

Bolivia travel tips for safe and enjoyable journey

Výšková nemoc a jak se s ní vypořádat

Vysoké Andské vrcholky zabírají velkou část Bolívie. Zajímavá místa a především města se nacházejí v nadmořské výšce až 4000m, proto je výšková nemoc něco, čemu se v Bolívii nejspíš nevyhnete. Pokud si chcete utrpení co nejvíce usnadnit nebo se mu zcela vyhnout, začněte svůj výlet v městech na nižší nadmořské výšce (Sucre, Samaipata, Tarija) a stravte tam několik dní, než se aklimatizujete. Pak můžete pokračovat do vyšších měst (Potosi, Uyuni, La Paz, Copacabana). My jsme měli s dýcháním problém až na 5000 m, ale kamarádka měla problémy i níže a popsala je jako „když ti na prsou sedí tlustý chlap“.

Jak poznáte, že máte výškovou nemoc? Příznaky jsou bolest hlavy, lapání po dechu a problémy s dýcháním, občas také slabost. Pokud jsou symptomy lehké, pijte dostatečné množství vody, čaj z listů koky, nebo listy přímo žvýkejte (pro začátek si do pusy můžete dát až 10 listů, navlhčit je slinami a pak je dát za žgraň a nechat šťávu pomalu působit). Pokud máte ovšem větší problémy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Výšková nemoc sice není vážný stav, ale pokud ji budete ignorovat, může vám způsobit vážné problémy.

Náš tip: Pokud s výškovou nemocí nemáte problémy, využijte příležitost k výšlapu 6000m vrcholu u La Pazu. Přečtěte si náš příběh z Huayna Potosí  >>

Among things what to see in Bolivia definitely belongs Huayna Potosi.

Největší zajímavosti Bolívie a která místa navštívit

V Bolívii jsme strávili 2 měsíce, brali jsme to pomalu a v každém městě jsme byli i týden nebo déle. Kromě turisty oblíbených míst jsme dali šanci také méně navštěvovaným místům a rozhodně to nebyla chyba. Zde najdete seznam 8 míst, která se nám v Bolívii líbila nejvíce, a rozhodně doporučujeme jejich návštěvu.

Nejen v Bolívii lze cestovat levně, jak na to, zjistíš zde >>

#1 Uyuni – solná pláň, které se mění v zrcadlo

Solné pláni v Bolívii se také říká největší zrcadlo na světě a je to také největší turistická atrakce v Bolívii. A první místo je zasloužené. Město Uyuni nemá kromě exkurzí na solné pláně co nabídnout, ale to je také vše, co potřebujete. Četné agentury nabízejí různé varianty exkurzí, od jednodenní, na které se podíváte jen na solné pláně až po 4 denní, která zahrnuje národní park v Bolívijské části pouště Atacama s dvěma vulkány a několika lagunami. Šance obdivovat krásu bolívijských solných plání je něco, co by měl každý zažít alespoň jednou v životě.

Náš tip: pokud se chystáte do Bolívii, určitě si vezměte svůj nejlepší foťák. Pokud pro vás takový výlet není možný, pokochejte se alespoň mými fotkami ze Solných plání Salar de Uyuni >>

 

One of the best places to visit in Bolivia is Salar de Uyuni salt flat

#2 Sucre – lekce španělštiny v hlavním městě Bolívie

Hlavní město Bolívie je Sucre, no, tedy historicky vzato, legislativně vzato je hlavním městem La Paz, kde je sídlo parlamentu. Sucre má ovšem krásnou koloniální architekturu, příjemné klima po celý rok a hlavně leží v nadmořské výšce 28000m, takže je skvělým místem, kde začít cestování do vyšších sfér. Navíc, pokud je španělština vaším slabým bodem, v Sucre najdete spoustu jazykových škol, které nabízí denní lekce i týdenní kurzy španělštiny za velmi příjemné ceny.

Náš tip: Sucre je skvělým místem pro outdoorové aktivity. Mrkněte na náš seznam zde >>

 

Sucre is the Bolivia's capital city

#3 Potosí – zašlá sláva stříbrných dolů

Potosí leží v nadmořské výšce 4000 m, je tedy důležité se před příjezdem aklimatizovat v níže ležícím městě (Sucre, Tarija). Celý příběh o tomto městě je spojen s jejich stříbrnými doly. Během kvetoucích let bylo Potosí nejbohatším městem v Americe. Ale potom stříbro došlo a Potosí se propadlo na hranici chudoby. Doly v Cerro Rico (bohatá hora) jsou stále aktivní a těží se zde různé kovy. Díky těmto dolům se také Potosí začalo pomalu zvedat ze své bídy – mnoho agentur nabízí exkurze do stále aktivních dolů, které rozhodně nejsou určené slabším povahám. Stříbrné doly přitahují turisty nejvíce, za zmínku ovšem stojí také historické jádro města, které je zapsané na seznamu Unesco dědictví.

Náš tip: Nejlepší agentura pro exkurzi do stříbrných dolů je Big deal tours – je celá ve vlastnictví bývalých horníků, kteří velkou část výdělku vrací hornické komunitě.

Potosi belongs to things to see in Bolivia

#4 Copacabana – západ slunce nad jezerem Titicaca

Na březích jezera Titikaka, které se rozkládá na území Peru a Bolívie a je největší jezero v Jižní Americe, leží malé město Copacabana. Město je známé svou bílou katedrálou a nádhernými západy slunce, ale důvod, proč sem většina turistů, jezdí je návštěva ostrovu Isla del Sol, místa zrození prvního Inky. Na ostrov jezdí každé ráno člun a můžete se rozhodnout, zda tam přespíte v některém z hotelů, nebo se odpoledne vrátíte do Copacabany. Důležitá informace ovšem je, že severní část ostrovu, kde leží většina Inckých památek, je od ledna 2018 turistům nedostupná, proto raději zkontrolujte, zda zákaz stále trvá, abyste se vyhnuli zklamání.

Náš tip: Mimo období dešťů je Copacabana nádherné místo pro sledování západu slunce, není totiž skoro oblačno. Podívejte se na nejlepší místa pro sledování západu slunce zde >>

 

Not only bolivia mountains are high, lake Titicaca lies almost at 4000m

#5 La Paz – cesta smrti a výšlap na 6000 m

La Paz je administrativním hlavním městem Bolívie a sídlo parlamentu a je to rozhodně místo, které byste neměli vynechat. Možná jste slyšeli příběhy o unešených turistech zaživa pohřbených pod stavbami, ale to je spíše městská legenda než objektivní informace a rozhodně to není důvod, proč se městu vyhnout.

Město možná postrádá koloniální krásy jiných měst Jižní Ameriky, ale rozhodně má jiné zajímavosti. Kromě slavné cesty smrti a možnosti vydat se na výšlap do okolních hor, včetně Huayna Potosí, která je považována za nejsnadnější šesti tisícovku, je la Paz slavný také díky svému systému veřejné dopravy. Celé město je propleteno sítí lanovek, které zkrátily dopravu z jednoho konce města na druhý z hodiny na pouhých 10 minut. Teleferic je ovšem především pro turisty skvělou příležitostí, jak celé město vidět shora.

Náš tip: Přečtěte si, jak se vydat na túru s lanovkou Teleferic v La Pazu >>

 

La Paz is one of the best places to go in Bolivia

#6 Tarija – nejlepší bolivijská vína

Tarija patří mezi méně navštěvovaná místa, i když je docela blízko turisty zaplněné solné pláně Uyuni. Patří ovšem mezi oblíbené destinace Bolivijců a není se čemu divit. Tarija je ideálním místem, kde si odpočinout, najíst se dobrých steaků a napít se skvělého vína. Kromě exkurzí po vinárnách a ochutnávkách vína se aktivnější jedinci můžou vydat do Biologické rezervace Cordilera Sama, na nepříliš známy Inka trail, či na místa zaplněná plameňáky a kondory. Pokud se sem opravdu dostanete, určitě si dopřejte večeři v nejlepší restauraci ve městě El Fogon del Gringo – lahev skvělého vína, dva výborné steaky a otevřený bufet se saláty a přílohami vás vyjde na krásných 600 Kč.

Náš tip: Podívejte se na 3 hlavní důvody, proč jsme se vydali do města Tarija  >>

 

Tarija is the capital of Bolivian wine region

#7 Samaipata – ráj pro expaty i turisty

Dvě hodiny od tropického města Santa Cruz leží městečko Samaipata, které je naprosto jiné než druhá bolivijská města. Je to usedlost emigrovaných Němců a Nizozemců a hemží se to tady jak turisty, tak dalšími cizinci, kteří zde našli svůj ráj. Najdete zde bohémské bary, rozkošné kavárny, Francouze na kole s čerstvě pečenými bagetami a originální a vždy nové pouliční umění. V Samaipatě je nepřeberné množství aktivit, kterým se můžete věnovat – starodávná památka El Fuerte, nádherné vodopády, národní park Amboro či místo, kde zemřel Che Guevara. Pokud ovšem cestujete bez auta, tyhle túry pro vás budou dostupné jen s cestovní agenturou, nebo předraženým taxi…

Náš tip: Přečtěte si v angličtině o tom, co můžete dělat v okolí Samaipaty >>

 

Samaipata is definitely one of the places to go in Bolivia.

#8 Trinidad – výlet do deštného pralesa

Osobně jsme sice Trinidad nenavštívili, ale naši kamarádi se sem vydali na túru do Amazonského pralesa a byli naprosto nadšení. Trinidad leží v blízkosti řeky Río Mamoré, asi 500km severně od Santa Cruz. Je to obchodní a administrativní centrum divokých bažin, deštných pralesů a savan, kde hlavní dopravní žílu představuje řeka a největším průmyslem je chov dobytku. Jako většina měst v této oblasti, i Trinidad je pozůstatek Jezuitských misí, i když na rozdíl od San Juan de Chiquitos zde žádné stopy po Jezuitech nenajdete. Pokud dobrodružství v džungli je to, po čem z celého srdce toužíte, Trinidad je místo, kam se musíte vydat.

Náš tip: Pokud nemáte čas navštívit Trinidad, můžete se vydat do džungle i v blízkosti La Pazu. Přečtěte si o našem treku v džungli zde >>

 

Amazon basin tours is one of the bolivia tourist attractions. Photo by Alyssa Crouse on Unsplash

Tak co myslíte? Navnadila jsem vás a kupujete letenky do Bolívie, nebo se cítite jako byste tam už byli? Znáte nějaká další místa, která v Bolívii stojí za návštěvu? Podělte se o ně v komentářích...

 

Lokalita

Komentáře