Czick on the road / Bolívie / Jak se řídí v Bolívii - tipy a triky pro bezpečné cestování
Cena benzínu a jak nakoupit levněji
První důležitá věc je cena benzínu. V Bolívii, jsou sice ceny na všech benzinkách stejné, ale liší se pro cizince a Bolivijce. V roce 2018 platili obyvatelé Bolívie pouhých 3,46 BOB, zatímco cena pro cizince byla 8,68 BOB (kolem 26 Kč). Au, jo bolí to, ale dá se docela snadno podvádět. Vždy, když něco kupujete, cokoliv, musíte jim dát číslo pasu, takže takhle by se podvádět nedalo. Trik je v tom, že jim řeknete, že chcete nakoupit bez účtenky „sin factura“, oni pak do počítače zadají své ID a cena pro vás je najednou 5-7 BOB. Rozdíl v ceně jim jde samozřejmě do kapsy.
Další možnost je tankovat v menších vesničkách – jakmile u baráku uvidíte ceduli s nápisem “hay gasolina”, tak rozhodně zastavte, ceny jsou většinou 5 BOB, kvalita benzínu je ovšem diskutabilní. Co ještě musíte vědět ohledně benzínu – ne všechny benzínky mají v počítači možnost prodat benzin cizincům a dost často trik bez faktury nefunguje, proto nenechávejte tankování na poslední chvíli, mohlo by se vám taky stát, že zůstanete bez šťávy.
Bude se vám taky líbit: La Paz – fascinující túra městem s lanovkou, která vás nezrujnuje
Jaká je kvalita silnic?
Kvalita silnic se hodně mění. Nejdříve jsem byla překvapená, jak dobré a nové mají silnice, pak jsem ovšem zjistila, že to není úplně běžný stav. Taková krásná asfaltka klidně najednou skončí a vy se ocitnete na otřesné polňačce s obrovskými výmoly. Spousta silnic je také v rekonstrukci, což je sice skvělé výhledově, ale ve chvíli kdy cestujete vy, to znamená hrozné a prašné objížďky. Umývat auto v Bolívii vůbec nemá cenu, nechte to na někdy jindy…
Jak se jezdí na kruháčích?
Jo, já vím, v autoškole nám to cpali do hlavy tisíckrát, že na kruháčích má prostě přednost ten, kdo po něm zrovna jede. To ovšem neplatí v Bolívii, a snadno se taky stane, že lidi nejezdí pouze doprava. Prostě, radši si rychle zvykněte na to, že silniční pravidla v Bolívii jsou postavená na hlavu, a že je stejně nikdo nedodržuje…
Kterým GPS aplikacím můžete věřit?
GPS v Bolívii nefunguje úplně stoprocentně. Domy a hotely jsou často někde úplně jinde a navigace vás vede do jednosměrek, nebo do ulic se schody. Další problém je, že prostě nemůžete věřit času, který aplikace ukáže jako dobu jízdy. Zatímco Google mapy jsou docela OK, co se týče doby jízdy, právě oni nás často poslali do chřtánu rizika dopravní nehody v jednosměrné ulici. Na druhou stranu, hodně oblíbené Maps.me sice zná ulice o něco lépe než Google, dobu jízdy ovšem musíte v Bolívii zdvojnásobit. Nejlepší je zapamatovat si, že na 250 km je potřeba zhruba 5 hodin (jo, nedělám si srandu).
Proč jsou cesty občas zablokované?
Taková Bolívijská specialita je blokování silnic a měst. Důvod je často politický – takhle oni protestují. Blokáda cest může trvat týdny, takže než se někam vydáte, radši předem zkontrolujte (hotel, policie…), jestli cesta do města není zablokovaná. Pokud se vám ovšem stane, že jste zablokovaní uvnitř města, tak si rovnou udělejte pohodlí, jen tak se z něj totiž nedostanete.
Přečtěte si také: Sucre - Krásy hlavního města Bolívie a kam se vydat na výlet
Jak vyhrát nad silniční kontrolou
Silniční kontroly jsou v Bolívii běžné a časté. Občas jen zaplatíte mýtné a jedete dál, občas musíte posbírat všechny dokumenty a nahlásit se na policejní stanici (pro rychlou a bezbolestnou kontrolu je dobré mít všechny dokumenty ready – pas, mezinárodní řidičák a potvrzení o vstupu do země). S placením mýtného si dejte pozor, dost často zaplatíte do určitého místa a než tam dojedete, je na cestě ještě několik mýt – ukažte jim předchozí účtenky, většinou není třeba platit znovu (my jsme to bohužel zjistili až skoro na konci naší cesty a utratili tak za mýtné nejmíň dvojnásobek)
Korupce v Bolívii neboli takzvané příspěvky
O korupci v Bolívii jsme toho hodně slyšeli i četli, tak jsme čekali nejhorší. K našemu překvapení to tak ovšem nebylo. Menší částkou jsme „přispěli“ na hranicích hned po příjezdu a pak dva měsíce nic. Často nás zastavovali a kontrolovali, ale nikdo nic nechtěl. Už jsem si začínala myslet, že věc, jako Bolívijská korupce neexistuje. Jenomže pak jsme přijeli do oblasti Santa Cruz, kde měla každá silniční kontrola kelímek s drobnými – a tam jim všichni dobrovolně přispívali.
Pokud měl srážník náladičku, nebo když jste mu nedali dost, rozhodl se zkontrolovat povinnou výbavu – a takhle nás dostali poprvé, neměli jsme výstražný trojúhelník (seznam povinné výbavy visí na každém hraničním přechodu). Pokutička šla rovnou do kapsy, že jo, ale naštěstí jen 100 BOB (kolem 300 Kč). Brzy jsme bohužel zjistili, že ani kompletní povinná výbava nás nezachrání. Prostě když chcou, tak si něco vymyslí. Takhle nás zastavili 100km od brazilských hranic, a že prý nám chybí razítko z jedné kontrolní stanice. Zajímavé, nikomu předtím to nevadilo, a než jsme přijeli do Santa Cruz, tak nám nikdo ani razítka nedával. Věděli jsme, že si vymýšlí, ale hádat jsme se s naší omezenou španělštinou nemohli a navíc, přiznám, že jsme se trochu báli. Nevěděli jsme, co si můžeme dovolit – odmítnout, odjet, počkat až oni odjedou? Tak jsme zaplatili, 300 BOB zabolelo, ale nezruinovalo. Nenápadka je strčil do kapsy a ďábelsky se usmál… Za dva měsíce v Bolívii jsme všem velmi přátelským policistům přispěli částku kolem 2000 Kč, většinu v oblasti Santa Cruz, tak snad se teď mají líp.
Je cestování autem bezpečné?
Ostatní cestovatelé se nás často ptají, jestli je cestování s autem v Bolívii bezpečné. Spousta průvodců zdůrazňuje potenciální nebezpečí, my jsme se ovšem většinu času cítili bezpečně (ironicky až na setkání s policií). Možná jsme ovšem jen měli štěstí. Rozhodně je lepší, dodržovat určitá pravidla:
- Pokud to není nutné, radši nejezděte v noci
- Vždy dejte někomu vědět, kam jedete – v hotelu nebo ostatním cestovatelům
- Pokud musíte opravit auto, udělejte to hned – je to snadné a levné a předejdete tak zbytečným problémům na cestě
- Nezávoďte, maximální rychlost 80km/h vás spolehlivě doveze, kam potřebujete a neztratíte přitom kolo v neočekávané díře na cestě
- Dejte si pozor na „ležící policajty“ – jsou všude a dost často nejsou označení (nám po dvou měsících takových překvapení odpadl výfuk)
- Dejte si pozor na krávy a lamy, ty jsou taky všude a chodí si po cestě jak chcou, vůbec je nezajímá, že jste větší…
Lokalita
Komentáře
Jak se řídí v Bolívii - tipy a triky pro bezpečné cestování