fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Island v zimě – pohádková krajina a polární záře

Island

Island v zimě – pohádková krajina a polární záře

Island přitahuje turisty po celý rok. Ano, i v zimě. Právě záčátek zimy jsme si vybrali i my pro objevování Islandu. Přečtěte si o našem dobrodružsví a 3 hlavních důvodech proč vyrazit na Island v zimě.
Island v zimě – pohádková krajina a polární záře

Zimní Island je zcela jiný než ten, který znáte z fotek. Sníh a nízké zimní slunce vytváří jedinečné světelné podmínky, ale také výzvy – krátké dny a zavřené cesty. Díky tomu se snadno stane, že neuvidíte všechna místa, které chcete, proto se zimní návštěva Islandu musí pořádně naplánovat.

Při plánování cesty po Islandu na přelom října a listopadu nás všichni varovali, že bude málo světla. Když jsme 22.10. přijeli, svítalo o půl 8 ráno a stmívalo se o půl 6 večer - takže krásných 10 hodin světla. Říkali jsme si, co lidi bláznili. No a když jsme pak za dva týdny odjížděli svítalo po 9 a stmívalo se kolem 4 odpoledne a na objevování nám tak zbylo necelých 8 hodin.

Naší strategií bylo vyjíždět za tmy, dostat se na první destinaci za svítání a při zapádu slunce pak opouštět poslední destinaci a jet na ubytování zase ve tmě. Naštěstí to neznamenalo příliš brzké vstávání, naopak, skvěle vyspaní jsme si užívali jak nádherné východy tak západy slunce v jedné z nejkrásnějších zemí na světě.

Gallery

Positiva a negativa cestování na Island v zimě

Po zvážení všech positiv a negativ Islandu v zimě, i teď, když vím jak hrozná ta zima a ledový vítr opravdu jsou, stejně jsem velmi ráda, že jsem se rozhodli na Island v zimě jet. 

Negativa:

  • krátké dny
  • zavřené některé silnice
  • zavřené některé kempy
  • špatné počasí - sníh a ledově studený vítr

Positiva:

  • mnohem méně turistů
  • pohádkově bílá krajina
  • možnost vidět polární záři
  • možnost navštívit ledové jeskyně

Když všechny barvy zakryje sníh

Jedním z mnoha důvodu návštěvy Islandu je bohatá paleta roztodivné krajiny všech tvarů a barev. I když tuto vlastnost sněhem pokrytý Island ztratí, vidět tuto nádhernou krajinu v bílé peřině má opravdu speciální kouzlo. Obzvláště během slunečných dní, kdy sluneční paprsky vytvoří jedinečné barvy a odstíny odrážením se od sněhové pokrývky.

Přidejte k pohádkové bílé krajině zamrzlé vodopády a pastelové barvy západu a východu slunce a máte ráj pro fotografy jako malovaný.

Ale proč o tom stále jen psát, když jedna fotka poví více než tisíc slov...

Gallery

Seznamte se se slečnou jmenem Aurora Borealis

Island je jedna z mála zemí, kde si můžete vychutnat další z jedinečných kouzel přírody a který sem přivádí nemnohé chtivé dobrodruhy – Arurora Borealis, neboli severní polární záře. My jsme měli štěstí ji spatřit během pobytu na západě Islandu a naše malá Airbnb chatička byla opravdu strategickým místem k pozorování této světelné show.

Právě možnost vidět polární záři byla dalším důvodem, proč jsme se těšili na Island v zimě. Roční období ovšem není jediná podmínka, pro spatření polární záře musí být splněno hned několik podmínek – jasná obloha, místo bez pouličních světel a správná sluneční aktivita na dané zeměpisné šířce.  A tak jsme třetí den na Islandu celý den sledovali předpověď, která na večer vypadala hodně slibně.

Kolem 8 večer jsme vyrazili ven do mrazu a větru a viděli první známky přicházející Aurory – přes celé nebe se rozléval nazelenalý světelný luk. Celou hodinu jsme bojovali s nepříznivými podmínkami a čekali, až se nebe naplní zelenou záři. Nakonec jsme to vzdali a uchýlili se zpět do tepla našeho apartmánu. Neža byla zklamaná „Vůbec to není zelené, je to jako zjistit, že Ježíšek neexistuje…“

Chvíli jsme se zahřívali vodkou a kolem desáté se chystali do postele, jen Primož to nevzdával. Najednou přiběhl zvenku a řekl: „Tohle musíš vidět!“

Nahodila jsem teplé hadry a vyběhla ven – celá obloha byla ozářená světelnými pruhy. Ten pohled byl neskutečný. Fotila jsem jako šílená, když najednou Aurora nad našimi hlavami začala tančit. Velmi silný pruh světla se nám rozhýbal nad hlavami a hrál nejrůznějšími barvami – světle zelená, červená, modrá a fialová. Po několika minutách se záře rozlila po celé obloze a vymizela. Jenže za pár minut se zase objevila na jiném místě. Až po další hodině, když záře začala blednout, jsme se s totálně zmrzlými zadky vrátili do chatky.

Polární záře je přírodní fenomén způsobený solární aktivitou a lze ji spatřit na obou pólech naší planety (na jihu zvaná Aurora Australis). Pravděpodobne existuje stejně dlouho, jako naše planeta, a tak se k ní vážou také mnohé legendy. Mě se nejvíce líbí ta severská legenda o bojovnicích Valkýrách, v jejichž štítech a brněních se odrážely slunenčí paprsky. Tyto bojovnice údajně vybíraly, kdo v boji zemře a kdo se dožije dalšího svítání.

Další legendy o polární záři, jak vzniká a kde ji vidět najdete na webové stránce Aurora zone.

Gallery

 

Další islandská specialita – ledové jeskyně

Když jsme poslední dny našeho cestování po Islandu trávili na jihu, zvařovali jsme i návštěvu ledových jeskyní. Nakonec jsme se rozhodli den strávit jinde. Kromě vysoké ceny byl hlavním důvodem především to, že v tu chvili byly neslavnější a největší jeskyně nepřístupné. Proto jsme se rozhodli nechat toto dobrodružství na jindy.

Na zkušenosti s návštěvou ledových jeskyní jsem se zeptala cestovatelů Tegan a Alexe z Why Not Walk Travel Guides:

Jendou z našich nejlepších zkušeností z Islandu je chůze po ledovci a ledové jeskyně v Národním parku Skaftafell u městečka Vik. Celá expedice trvala asi 5 hodin a zahrnovala výšlap na ledovec Vatnajökull i návštěvu ledových jeskyní uvnitř ledovce. Speciální vybavení jako mačky, helmy, jištění a cepín nám půjčila agentura, i když většina byla jen pro jistotu, použili jsme jen mačky.  Při příjezdu k ledovci jsme měli možnost přezout se do kvalitní horské obuvi, což je super, pokud nevlastníte svoje pohorky. Ledovec je místama velmi kluzký, proto jsou pohorky a mačky opravdu nutné. 

Možnost vidět vnitřek ledových jekyní je jen v zimě, v té době totiž zamrzají a ustupují ledovcové řeky. Jeskyně každý rok vznikají na jiných místech a liší se jak velikostí, tak barvou. Většinou je možné uvnitř chodit vzpříměně, ale občas je nutné se plazit - vše zaléží na tom, jak zrovna zmrzla voda. Odstíny modré uvnitř jeskyně jsou neuvěřitelné - skoro jsme nevěřili tomu, že taková barva může v přírodě existovat! Voda zamrznutá kolem kamenů navíc vytváří plastický vzor. Zažít ten pohled je opravdu jedinečná zkušenost.  

Pokud návštěva ledových jeskyní na Islandu je něco, co si nechcete nechat ujít, kamarádka doporučuje agenturu Melrakki adventures, kterou vlastní česko-islandský pár a specializuje se na ledové jeskyně a chůzi po ledovci v malých skupinkách. Tegan & Alex mají dobrou zkušenost s agenturou Glacier Guides IS a jejich programem “Into the Glacier: Ice Cave and Glacier Hike Tour”.

Gallery

Island v zimě - stálo to za to?

Ano, ano, ano! Je to náročné a mnohokrát jsme se proklínala, že jsme se tam vydali. Proklínala jsem se, když jsem bojovala s mrazivým větrem, který se dostal i na ty nejvíce skryté části těla. Proklínala jsme se, když mě zmrzlé sněhové vločky štípaly do tváří. Jenže jakmile jsme poznala Island bez turistů, v okamžiku, kdy jsem poprvé spatřila Auroru, a hned jak jsem s holým zadkem skočila do termální vody Islandských hotpotů, zapoměla jsem na všechna úskalí a byla šťastná jako malé dítě. 

Zimu na Islandu jsem zárověň nesnášela a milovala. Po prvních dnech, kdy počasí bylo opravdu hrozné, jsem napsala tohle:

OK, přiznám to hned druhý den - moje představa Islandu v zimě byla velmi romantická. Řekla bych spíše naivní. Že bude kolem 0? To přece máme v zimě taky. Že bude foukat? Foukalo i v Patagonii, a přežila sem. Jenže jsem zapomněla, jak jsem v tom větru trpěla. A jak moc horší to bude v kombinaci s nízkymi teplotami...

A tak strašně jsem se těšila na sníh. Neviděla jsem ho už dva roky. A taky jsem byla šťastná, když jsem ho viděla - z vyhřátého auta a na fotkách, ale ne přímo v mých očích... A už jsem zmínila ten vítr? Z toho větru jsem tak unavená, všechno děláme 10krát rychleji, protože spěcháme do auta, kde máme půlhodinu na rozmrznutí, než zase vyběhneme ven zkoušet klikat na spoušť se zmrzlýma prstíkama.

Ale pak se mezi mraky na chvilku objeví sluníčko, zabarví vše zlatě a oranžově. Ozáří vzdálené fjordy a ostrovy i mou duši a všechna ta krásná místa kolem nás, kde skoro nikdo není. A pak navzdory zimě jdeme na zmrzlinu a po cestě domů potkáme hot poty s termální vodou a doma se pak zahřejeme islandskou vodkou a najednou, Island v zimě nezní zas tak špatně.

Počasí se nakonec umoudřilo a já se smířila s faktem, že některá místa prostě neuvidíme a začala si tu neskutenčou zemi užívat plnými doušky.  Dělali jsme to, co nám počasí dovolilo a užívali si výhod cetování po Islandu v zimě.

Gallery

 

Líbí se vám článek nebo plánujete cestu na Island? Uložte si článek na Pinteresu pro pozdější čtení: 

.

 

Lokalita

Komentáře