fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Klenoty Zgornjesavinjského údolí: skrytá turistická místa ve Slovinsku

Slovinsko

Klenoty Zgornjesavinjského údolí: skrytá turistická místa ve Slovinsku

​V srdci Slovinska se skrývá jedinečná destinace, která zaujme každého cestovatele svým bohatstvím přírodních krás a dobrodružnými aktivitami...
Klenoty Zgornjesavinjského údolí: skrytá turistická místa ve Slovinsku

Zgornjesavinjská dolina, kde se snoubí malebná krajina s historií a adrenalinem, je opravdovým pokladem pro ty, kteří hledají autentický zážitek. V tomto průvodci se ponoříme do několika nejkrásnějších destinací v této oblasti, které zaručeně obohatí vaše cestovatelské zážitky.

Mozirský Gaj: zahrada radosti a barev

Na začátku naší cestovatelské pouti stojí Mozirský Gaj, ráj pro všechny milovníky květin, zeleně a uměleckého tvoření. Gaj je působivý v každém ročním období. Na jaře příroda vzkvétá v plné kráse a najdete zde záhony tulipánu, v létě, kdy se pyšní záhony nejrůznějších květin a expozici exotických zvířat, na podzim oděný do oranžovo-červených barev se soutěží o největší dýni ve Slovinsku i v zimě, kdy se během prosince změní ve vánoční pohádku.

Procházejte se krásně upravenými zahradami, kde se setkávají exotické rostliny a vonné květiny. Návštěvníci si mohou také užívat různých událostí, jako jsou květinové festivaly a různé výstavy, které dodávají tomuto již tak nádhernému místu nádech kreativity.

Mozirský Gaj byl v srpnu 2023 velmi poškozen rozsáhlými záplavami, které zasáhly sever a východ Slovinska. Zničeno bylo mnoho záhonů i stálá expozice skřítcích domečků, japonská zahrada i starý mlýn. Dostat  Gaj do původního stavu bude trvat několik měsícu, možná i let...

 

Gallery

 

Golte: aktivní zážitek na nebeské výšce

Pro milovníky zimních sportů nebo ty, kteří si užívají venkovní aktivity, jsou lyžařská střediska na Golteh ideálním místem. Objevujte upravené sjezdovky, saně a další zimní radovánky. V létě se pak vydávejte po pěších trasách a užívejte si čerstvého horského vzduchu, nádherné výhledy a klidu tohoto turisty neobjeveného místa.

 

 

Gallery

 

Velenjské jezero: oáza klidu a relaxace

Pro ty, kteří hledají únik od městského shonu, je Velenjské jezero ideálním místem k odpočinku. Plavání, paddle boarding, šlapadla i nafukovací fun-park zajistí aktivní chvilky během dne, zatimco travnatá pláž, promenáda kolem jezera i dřevěná mola lákají k odpočinku při západu slunce. V létě se zde koná také mnoho hudebních a kulturních festivalů.

Kromě toho je u jezera upravený park, kde si můžete užít stín stromů nebo piknik s rodinou a přáteli, velké dětské hřiště se zajímavými prolézačkami, kavárna Vista se skvělým výhledem na celé jezero, kamp s rychlým přístupem na pláž a restaurace Jezero pro utišení hladu. Během chladnějších či deštivých dní pak můžete zamířit do nedalekých termálnách bazénů Terme Topolšica.

 

Gallery

 

Ljubno ob Savinji: pohled do historie a kultury

Historické město Ljubno ob Savinji okouzlí svou starobylou architekturou a kulturním dědictvím. Ponořte se do historie a poznejte, jak ljubenští „flosarji” splavovali dřevo z ůdolí řeky Savinje až do Černého moře.

Procházejte úzkými uličkami, kde cítíte pulz minulých dob, objevte vzdělávací stezky v přírodě a dejte se unést domácími chutěmi v tradičních hospůdkách, obvzláště doporučuji vyzkoušet pstruhy z řeky Savinje v Ribiškem domu.

Ljubno ob Savinji poskytuje autentický pohled do života a kultury této kouzelné oblasti a je také skvělým východiskem na výlety do okolí s nabídkou ubytování ve všech cenových třídách. Každoročné se zde pořádá Evropské mistrovství ve skoku  na lyžích žen, které příláká mnoho návštěvníků. Skokanský můstek ja pak celoročním lákadlem, ze svého vrchu totiž poskytuje nádherný pohled na městečko a okolní kopce.

 

Gornji Grad: město s tajemnou energií

Gornji Grad, impozantní město s historickými památkami, je destinací, která vás vtáhne do minulosti. Navštivte centrum města, kde objevíte malebná náměstí, zříceniny hradu a největší slovinská katedrála. Každý kout města září historickým významem a nabízí jedinečný pohled na bohatou minulost této oblasti.

Během návštěvy nezapomeňte zajít i do místní bylinkárny Babave. Ať už se rozhodnete vychutnat si jen šálek čaje v jejich krásné čajovně, nebo využijete i širokou nabidku zážitků a workshopů, dozajista odejdete okouzleni a naplněni čarovnou energií bylinek.

Gornji Grad je vhodným výchozím bodem na výšlap na Lepenatku, Veliki Rogatec in Planinu Meninu.

 

Více o výšlapu na Lepenatku a Veliki Rogatec: Lesní vosy a bouřka na túře v Savinjském údolí

 

Velika Planina: ráj pro pěší turisty

Pro milovníky pěší turistiky je slavná Velká Planina skvělým místem na protažění nohou. Svahy planiny jsou protkány upravenými stezkami, které vedou k nádherným vyhlídkám a pastýřským chatičkám. Návštěva je možná  z Kamniške bistrice lanovkou, či cca hodinovým výšlapem s východiskem na parkovišti v Kranjskem Raku.

V létě se můžete nechat unášet vůní kvetoucích horských květů, zatímco v zimě zažijete pravý zázrak zimní pohádky. Nezapomeňte si prohlédnout tradiční horské pastevní domy, které přidávají jedinečný půvab tomuto horskému prostředí.

 

Planina Menina: skutečná pastýřská idyla

Pokud toužíte po méně zalidněném místě ve srovnání s Velikou Planinou a podobnou pastýřskou atmosférou, navštivte Planinu Menina. Ochutnejte místní mléčné výrobky, jako jsou sýry a tvaroh, a procházejte se mezi horskými chatami a vysokými stromy a užijte se nádherný váhled na vrcholy Kamniúko-Savinjských Alp. Planina Menina je skvělé místo pro odpočinek a vychutnání klidu horské krajiny.

 

Logarská Dolina: v srdci alp a zelené přírody

Logarská dolina, perla Kamniško-Savinjských Alp, je destinací, která vás ohromí impozantním panoramatem vysokých hor, průzračnými potoky a zelenými loukami. Patří mezi oblíbenější destinace, obzvláště o víkendech, proto je lepší návštěvu naplánovat spíše v týdnu.

Projděte se malebnou lesní cestou cestou, která vás dovede k vodopádům Rinka a Palenk. Vyšplhejte do Orlova hnízda nebo ještě výše k chatě na Okrešlju nebo na Klemenči Jami. Logarska Dolina je skvělým výchozím bodem i na několik náročnějších »dvoutisícovek“ jako je Mrzla gora, Ojstrica či Grintovec, král Kamniško-Savinjských Alp.

Vstupné do údolí pro motorové vozy je od dubna do října od 8:00. Ceník najdete zde

 

 

Robanov Kot: skrytý poklad nedotčené přírody

Pro opravdu jedinečnou zkušenost vyrazte do údolí Robanov Kot, kde vás čeká nedotčená příroda a ticho, které přerušuje pouze šepot větru a hučení řek. Vstup do Robanova kota je asi 10 minut před Logarskou Dolinou, cesta vás přivede k malému parkovišti, ze kterého se nenáročnou cestou vydáte do údolí pěšky. Svou krásnou se údolí podobá Logarské dolině, jen bez množství turistů a aut.

Robanov Kot je rájem pro fotografování a všechny, kteří hledají klidný únik od každodenního shonu. Na konci údolí najdete malou horskou chatku, kde se můžete najíst a napít, popřípadě pokračovat dále k malému vodopádu (v létě je často vyschlý). Pozor na krávy, které se údolím také rády prochází

 

Matkov Kot a Matkov Škaf: skryté koutky nedotčené přírody

Matkov Kot a Matkov Škaf jsou méně známé, ale o to krásnější destinace v Zgornjesavinjské dolině. Skryté údolí a klidné kouty nabízejí ideální prostředí k odpočinku a úniku od každodenního stresu i jedinečnou podívanou na Matkov škaf (v překladu Matkovo vědro).

Do údolí Matkov kot se vydejte z vyhlídky v blízkosti turistického statku (Turistična kmetija Matk), který leží v nadmořské výšce 1165 m. Lesní stezka a pěšinky vás vedou údolím, náročnější horská stezka pak vede k Matkovemu škafu – přírodnímu fenoménu který se vytvoří na jaře táním sněhu a je to kráteru podobný sněhový kotel (nutné vybavení i v létě je přilba, mačky a cepín). Matkov škaf se každoročně vytvoří od dubna do června.

 

Solčavská panoramatická cesta: dechberoucí výhledy na kole či autem

Pro nezapomenutelný zážitek se vydejte na panoramatickou cestus úchvatnými výhledy na Zgornjesavinjské údolí. Stezka je označena soškami dráčků a na mnohých vyhlídkách můžete obdivovat krásnou krajinu a hory v dálce. Nezapomeňte na fotoaparát, protože výhledy na této cestě jsou opravdu jedinečné.

Solčavská panoramatická cesta má čtyři vstupní místa: Solčava, Logarska dolina, Zgornje Sleme z korutanské strany a mezinárodní hraniční přechod Pavličevo sedlo z Rakouska aje dlouhá 37 km.

Na cestě je také několik výchozích bodů na celodenní výšlapy do hor, na příklad na horu Olševu, do jeskyně Potočka Zijalka. Najdete zde také nejslavnější slovinskou farmu Klemenškova domačija, která je oblíbeným foto místem profesionalních krajinkářů, v pozadí farmy se totiž tyčí hory Kamnicko-Savinjských Alp.

 

Rafting, rybaření a horolezectví: adrenalinové aktivity pro každého dobrodruha

Pro ty, kteří touží po dávce adrenalinu, Zgornjesavinjská dolina nabízí také různé sportovní aktivity. Projedte se po řece Savinji na raftu během vzrušujícího raftingu, zkuste štěstí při rybaření v křišťálově čistých vodách, vyjeďte s horským kolem do místních kopců nebo se vydejte na horolezecké stěny, které prověří vaše dovednosti a vytrvalost.

 

Zgornjesavinjská dolina skutečně nabízí nezapomenutelnou kombinaci přírodní krásy, kulturního dědictví a rozmanitých aktivit. Ať už jste milovníkem pěší turistiky, dobrodruhem nebo jen milovníkem klidu a ticha, v tomto skrytém koutě Slovinska najdete něco pro sebe. Prozkoumávání těchto destinací vám jistě zanechá nezapomenutelné vzpomínky a inspiraci pro nová dobrodružství. My máme to štěstí, žýe tohle údolí nazáváme domovem, nezapomeňte se ozvat, až budete v našich koncích...

 

 

Lokalita

Komentáře