fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Jak jsme šnorchlovali v Bonitu v Brazílii

Brazílie

Jak jsme šnorchlovali v Bonitu v Brazílii

Bonito je městečko v Brazílii a pevně stojí za významem svého jména – je prostě krásné. Šnorchlování v křišťálově čistě vodě je jednou z aktivit, při které jsme odhalovali neuvěřitelné poklady přírody a podvodní svět brazilských řek. Pojďte ty krásy obojevit s námi...
Jak jsme šnorchlovali v Bonitu v Brazílii

Kde je Bonito

Bonito je ekoturistické centrum Brazílie a leží as 3 hodiny od Bolívijské a Paraguajské hranice ve státě Matto Grosso v Brazílii. Co v Bonitu najdete, jsou křišťálově čisté řeky, dech beroucí jeskyně, savany a bažiny plné zvířectva a neuvěřitelné přívětivé lidi. Není se čemu divit, že je tento region oblíbenou turistickou destinací mnohých Brazilců. A rozhodně ne levnou destinací.

Jak jsme vybírali, kam se jít potopit

Šnorchlováni je jednou z nejoblíbenějších aktivností v Bonitu. Celkem zde najdete 9 poskytovatelů šnorchlování v různých řekách nebo částech řek. Rozhodnout se, s kým se na toto dobrodružství vydat, není lehké, tak jsme si nechali poradit od našich expertů v hostelu a vydali se do Barra do Sucuri. Myslím si ovšem, že s kýmkoliv bychom šli, bylo by to prostě boží.

Gallery

Jak jsme se nedomluvili anglicky

Když jsme dorazili do Barrra do Sucuri, překvapivě tam nikdo nemluvil anglicky. A já jsem se začala trošku bát, jak nám to budou vysvětlovat, ve vodě totiž nejsem jako ryba, obzvláště když mám plavat s rybami… Našemu průvodci se ovšem nějak podařilo vysvětlit nám kombinací portugalštiny, angličtiny a názorné demonstrace, jak si šnorchl nasadit a jak se ve vodě pohybovat. Po krátké zkoušce, jsme byli všichni připraveni a já jsem už neměla žádnou výmluvu, jak se těm rybám vyhnout. Nejdřív jsme se ovšem museli sami odvézt do výchozího bodu, abychom se mohli spustit po proudu zpět. Pádlování proti proudu na loďce s deseti lidmi, z toho 6 miniaturních Asijců, kteří radši drželi foťáky, než pádla, byl docela záhul. Ale aspoň jsem se u toho zahřála a líp se mi do té studené vody lezlo.

Prvně si zapádlovat, a pak už jen ležet na vodě

Po půlhodině posilování rukou jsme konečně dorazili k malému molu. Nejdříve jsem chtěla jít jako poslední, ale pak jsem si vzpomněla, že naši kamarádi z hostelu tady byli včera, a říkali, že když se kdokoliv čehokoliv dotkne, bude pak ta uvolněná „špína“ ve vodě plavat zároveň s námi a viditelnost bude dost horší. Tak jsem do té ledničky statečně hupsla jako první a začala si užívat pohled na podvodní svět. Viditelnost v křišťálově čisté vodě byla skvělá, pomalu se pohybující vodní rostliny, menší i větší ryby a těsně pod hladinou plovoucí opadané listy stromů, prostě pohádka…

Gallery

Proč se v Bonitu šnorchlováni říká plování

S tím šnorchlováním v Bonitu je to vlastně tak, že to není šnorchlování, i oni sami tomu říkají plování – flutacao. A to proto, že v podstatě jen ploveš na hladině řeky a proud tě odnáší. Fóra je v tom, že celé Bonito je přírodní rezervace a všichni se hodně snaží tu krásnou přírodu tady zachovat. Takže je zakázáno vůbec hýbat nohama, stoupat si na dno řeky a s rukama plavat jen když se potřebuje změnit směr. Zní to sice báječně, člověk se u toho nenadře, zato skoro zmrzne. Mě na konci tak mrzly prsty, že jsem si je strčila pod paže, abych se trochu zahřála, a když jsme vylezli, třásla jsem se jako ratlík ještě aspoň hodinu.

Šnorchlováni v zimě – pouze pro otužilce?

V Bonitu jsme byli v červnu, to je v Brazílii začátek zimy. Přes den bylo ovšem docela teplo, svítilo sluníčko dost nato, že člověk mohl hupsnout do bazénu nebo jezera a bylo dost teplo na to, aby se přežila hodinka ve studené řece. Takže jo, v Brazílii se dá šnorchlovat i v zimě, velkou výhodou přitom je, že tady není moc turistů, což znamená nižší ceny a menší návaly lidí.

 

Lokalita

Komentáře