fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Proč jsme se vydali do městečka Bonito v Brazílii

Brazílie

Proč jsme se vydali do městečka Bonito v Brazílii

Bonito není zrovna na mapě návštěvníků z Evropy. Proč jsme se rozhodli se sem vydat? Tohle místo mi doporučila jedna Brazilka, která teď žije v Německu, a musím říct, že rozhodnutí sem zajet jsem nelitovala, tohle místo je prostě bonito.
Proč jsme se vydali do městečka Bonito v Brazílii

Kde je Bonito v Brazílii

Bonito, což jak ve španělštině, tak v portugalštině znamená krásné, je ekoturistické centrum Brazílie a nachází se ve státu Matto Grosso na hranicích s Bolívií a Paraguayí. Zahraniční turisté sice do Bonita moc často nezavítají, zato mezi Brazilci je Bonito známé jako prestižní místo pro dovolenou, kterou si ne všichni mohou dovolit. Přírodních zajímavostí a aktivit je tady spousta, ceny jsou ovšem mnohem dražší než kdekoliv jinde v Brazílii.

Co můžete dělat v ekoturistickém centru Bonito

Ne nadarmo je Bonito tak oblíbené mezi Brazilci, je to přímo ráj pro aktivní dovolenou absolutně pro všechny. Seznam aktivit, ze kterých si můžete vybírat, je tak dlouhý, že byste tady museli strávit celý měsíc, abyste všechno stihli. My jsme tady byli ovšem jen týden a vybrat si z toho dlouhého seznamu bylo opravdu náročné. Tak jsme to radši nechali na doporučení expertů z našeho hostelu a rozhodně jsme nelitovali. Takže co tady můžete dělat? Všechno od šnorchlováni, potápění, jízdu na koni či na kole, můžete se vydat k vodopádům nebo do jeskyní, procházet v korunách stromů v některém z adrenalinových parků a pak se spustit dolů po zip lajně. Možností je habaděj ať až máte rádi cokoliv.

Gallery

Jak si Bonito užít na vlastní pěst

No, tak tohle prostě nejde. Celá oblast Bonita je součástí chráněné oblasti, většina pozemků je také v osobním vlastnictví. Proto je počet turistů regulován a sami nikam nemůžete. Celá oblast funguje se systémem kupónů, které můžete zakoupit jen u autorizovaných agentů, a počet lidí je vždy omezen na max. 12 (což je super, davy turistů se nekonají). Navíc jsou regulované i ceny, tak jsme nemuseli chodit od agenta k agentovi a zjišťovat, kde je to levnější. Problém může nastat v sezóně, kdy je třeba rezervovat aktivitu i týden dopředu, ale tomu my jsme se naštěstí vyhnuli.

Co jsme si nakonec ze všech těch bonbonků vybrali?

Během našeho týdne v Bonitu, jsme věnovali 3 dny práci a zbytek týdne jsme si užívali šnorchlováním, koupáním se ve vodopádech a přírodních bazéncích a ježděním na koni. V plánu bylo zajít i do jeskyně Gruta do Lago Azul, ale v té době byla benzinová krize v plném proudu a my jsme neměli dostatek benzinu, abychom tam dojeli, a ani jsme nevěděli, kdy budeme moci natankovat. Tak jsme místo toho vyrazili do města Campo Grande, kde jsme pak týden pracovali na farmě.

Šnorchlování v brazilských řekách

Co jsme nemohli propásnout, je šnorchlováni v místních neuvěřitelné čistých řekách plných ryb. Pro mě to byla docela výzva, protože představa plavání s rybami mi úplně dobře nedělá, ale statečně jsem to zvládla a nakonec to byl hodně dobrý zážitek. Více si o našem šnorchlování můžete přečíst zde. Za tuhle terapii chladem jsme dali v přepočtu asi 700 Kč.

Gallery

Pěší túra k vodopádům

To, že s Primožem rádi chodíme na túry, už asi víte. Tak jsme se rozhodli jít se projít i tady. Žádný pot a nadávání při chůzi do kopce se ovšem nekonalo. Pojem pěší turistika má totiž v Bonitu úplně jiný význam. Vše spočívalo asi v 2km procházce lesem, pak jsme přišli k prvnímu vodopádu, kde jsme se koupali a po cestě zpět na ranč jich navštívili ještě dalších 7. Nic náročného, ovšem zážitek z ledové vody a plavání pod vodopády naprosto super. Za dvě hodiny pod vodopády jsme dali v přepočtu asi 600 Kč.

Gallery

Jízda na koni

Já jsem koně milovala už jako malá holka, ale u nás prostě žádní nebyli. Viděla jsem je jednou za rok, když jsme přijeli na letní prázdniny k babičce, a já jsem šla na místní ranč, kde jsem ty koně mohla česat. Jo, nic jiného, projela jsem se jen jednou a shodil mě, tak už mě na něj příště nepustili… No, tak v Bonitu jsem se rozhodla splnit si svůj dětský sen a zaplatit si hodinu ježdění. Byli to teda hodiny dvě a jezdit jsem se nenaučila, ten kůň totiž přesně věděl, kam mě nese a všichni mluvili jen portugalsky. Ale po cestě jsem viděla tukana a ještě jednou hupsla do řeky mezi ryby. Za dvě hodiny pohledu na svět z koňského hřbetu jsem dala v přepočtu asi 600 Kč.

Gallery

Koupání v přírodních bazénech

Přírodních koupališť je tady hodně a všude je docela drahé vstupné, ale na doporučení našich expertů z Hi hostelu, jsem šla jezdit v P. E. Rio Formoso, kde mají koupaliště v ceně druhých aktivit – a to včetně SUP desky, kajaku a skákání do vody ze zip liny. Takže já jsem si užívala ve vodě, zatímco Primož pilně pracoval na pití piva a užívání sluníčka na terase restaurace… Vodní radovánky v tomhle parku včetně zapůjčeni SUP desky bylo zdarma, protože jsem platila za koně (cena za použití vodního areálu je jinak 500 Kč).

Gallery

A co ještě se dá dělat v Bonitu?

Stihnout jsme to všechno nemohli, na některé aktivity nebylo nejlepší počasí (třeba jízda na čtyřkolce po prašných cestách není úplně super) a některé plány nám zkazila benzinová krize. Mít ovšem neomezený zdroj času a peněz, rozhodně bychom se vydali sem:

  • Rappeling, spust po zip lajně, nebo adrenalinový park
  • Rafting nebo tubing – tzv. ježdění na nafouknuté koblize po řece
  • Jeskyně, a to především Gruta do Lago Azul s její nádherně modrou vodou
  • Adrenalinová jízda na čtyřkolce přes bažiny, louže a řeky
  • Ochutnávka Taboa a Cachaca – upřímně, to fakt nevím, proč jsme vynechali továrnu na alkohol z našeho plánu…

Co byste si vybrali vy? Jestli se chystáte do Bonita, mrkněte na celý seznam aktivit a ceny v anglické verzi článku.

 

Lokalita

Komentáře