fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / 2 dny v Sao Paulo a 9 důvodů proč to město miluju

Brazílie

2 dny v Sao Paulo a 9 důvodů proč to město miluju

2 dny v Paulo byly krátké ale sladké. Naplánovala jsem nám toho hodně, stihli jsme jen část, ale i to stačilo, abych se do tohoto města zcela zamilovala. Proč pro mě bylo Sao Paulo láskou na první pohled se dočtete v tomto článku.
2 dny v Sao Paulo a 9 důvodů proč to město miluju

Sao Paulo je obrovská metropole, hlavní město státu Sao Paulo, nejbohatšího státu v Brazílii. Bzučící město s 12 miliony obyvatel je 11. největší na světě a největší v celé Americe. Veřejná doprava je hrozná a silnice jsou neustále ucpané. Mají dokonce pravidlo, které spz mohou jezdit ve které dny, aby zácpám trochu ulevily, ale moc to stejně nepomáhá. Život zde musí být těžký, otravný ale nádherný a zajímavý a rozhodně toto město nyní patří mezi ty, kde bych ráda nějakou dobu žila. Proč tomu tak je vám rychle vysvětlím v následujících řádcích.

Stojí Sao Paulo za návštěvu? Rozhodně ano, a nesmíte si nechat ujít čtvrť Villa Magdalena s Batmanovou ulicí.

Proč jsem se zamilovala do Paula, Sao Paula

Byla to láska na první pohled, nebo spíš poslech? Když jsem poprvé uslyšela píseň Sao Paulo od Morcheeby, chtěla jsem toto město navštívit. A konečně se to stalo. Během naší cesty na Brazilské pláže jsme zde strávili 2 dny a já jsem se zamilovala, ihned a navždy. Ano, jsem horská holka, ale na obrovských městech mě prostě něco přitahuje – New York, Chicago a teď Sao Paulo. Tyto města se mi vryly do paměti a já jsem je opouštěla nadšená a s přáním se tam někdy vrátit a třeba i žít, i kdyby jen na pár měsíců. Tak jo, mrkněme se na to, proč jsem ze Sao Paula odjížděla tak nadšená…

Gallery

#1 Svou vlastní ulici zde má Batman

Ano, v Sao Paulu se nachází ulice, které říkají Batmanova ulice (Beco do Batman). Je to snad nejznámější ulice v Sao Paulo, kam se vydají všichni turisti. Na začátku ulice najdete graffiti s Batmanem a fotbalistou Pelé a všechny další zdi jsou pomalované barevnými graffiti od různých umělců. Každý den je ulice plná, ale ne přeplněná, fotek chtivými turisty, kteří se fotí se svým oblíbeným obrazem. Najdete zde i malý umělecký trh a další pouliční umělce. A protože tato ulice leží v bohémské čtvrti Villa Magdalena, je to jen co by kamenem dohodil k nejbližším barům s výbornými caipirinhami a craftovými pivy.

Kam se jít podívat v Sao Paulo? Rozhodně si nesmíte nechat ujít návštěvu barů a samba večerů ve Villa Magdalena.

#2 Bohémská čtvrť Villa Magdalena

Villa Magdalena je bohémská čtvrť Sao Paula a je plná hipsterských barů, obchůdků a pouličního umění. Ano, je drahá. Ano, taková čtvrť je i v jiných městech. Ano, rozhodně sem musíte zajít! Bary, restaurace, obchůdky s originálním zbožím a módou, kadeřnice a holiči. Villa Magdalena je prostě skvělé místo, kde potkat cool lidi a vyfotit si skvělou fotku s caipirinhou na instagram. Chodí sem všichni Paulisté (obyvatelé Sao Paula) vyhodit si po těžkém pracovním týdnu trochu z kopýtka a zatančit si ve svých oblíbených barech sambu s nádhernými Brazilkami.

Gallery

#3 Procházka či jogging parkem Ibirapuera

Tak jako je v New Yorku Central Park a v Chicagu Park Millenial, v Sao Paulu je park Ibirapuera – nejlepší místo, kde se vyvalit na trávu, jít si zaběhat, zacvičit, dát si vodu z kokosu a pozorovat krásné Brazilce a Brazilky. Obrovská zelená plocha s jezírky, vysokými stromy, venkovní tělocvičnou, cyklistickými stezkami – vše obklopeno vysokými mrakodrapy vytvářejícími krásné pozadí. No a západ slunce zde je taky dost pádným důvodem, proč se do tohoto parku vydat.

Tipy pro cestovatele v Sao Paolo – Ibirapuera Park je skvělým místem pro pozorování západu slunce.

#4 Všude se dá platit kartou

A myslím tím fakt všude! I prodavač zmrzliny na ulici Paulista Avenue a prodavač zeleniny na sobotních zeleninových trzích – všichni mají pos terminál. Nemáte hotovost? Nevidíte bankomat? Žádný problém! Nemusíte ani nosit baťůžek či kabelku a bát se, že vás okradou, vše co v tomhle městě potřebujete je platební karta ve vaší kapse.

Gallery

#5 Neděle na ulici Paulista Avenue

Ne jenom, že je ulice Paulista Avenue skvělým místem k nakupování a nasávání atmosféry tohoto bzučícího města. Každou neděli je celá ulice uzavřena a stane se z ní takový malý letní festival. No malý, ulice je dlouhá skoro 3km, takže se zde dá strávit opravdu celý den. Pouliční hudebníci, prodavači starožitností, ručně vyrobených suvenýrů, oblečení a věcí z druhé ruky, taneční školy i aktivisti – všichni zde najdou své místo. Lidi tancují, objímají se, líbají se, užívají slunečních dnů a skvělého jídla a pití. Nedělní atmosféra zde je prostě skvělá.

Kam se vydat v Sao Paulo? Paulista Avenue nezklame a nesmíte si ji nechat ujít především v neděli.

#6 Ve vzduchu je láska a nikdo ji neskrývá, ani homosexuálové

Jo vím, zdá se vám to divný důvod, ale mě se to neskutečně líbilo. Bylo prostě nádherné vidět lidi stejného pohlaví držet se na ulici za ruce, objímat se, líbat se a neskrývat se u toho tak jako v prudérní Evropě. A nikdo se tady nad tím nepozastavuje! Pár týdnů předtím, než jsme sem přijeli, tady byla Gay parada a Burger King na Paulista avenue změnil své jméno na Burger Queen. Láska je vidět všude, v pouličním umění, na prodávajících se suvenýrech… Nikde jinde jsem neviděla slovo láska napsané na tolik a místech. Láska je ve vzduchu a je to prostě vidět.  

Gallery

#7 Neskutečně barevné zeleninové trhy

Většinou má každá čtvrť svoje v sobotu nebo v neděli a můžete zde najít všechno – od šťavnatých mang, měkkých avokád a sladkých papáj až po nejdivnější ovoce, které jste nikdy neviděli. A ceny jsou nesrovnatelně nízké s cenami v supermarketech. Přemýšlíte, které ovoce nakoupit a jestli vám bude chutnat? Nemusíte, jakmile prodavači zjistí, že jste turisti, začnou vám ukrajovat vzorky svých pochoutek a vy tak budete moci vyzkoušet všechno, než se rozhodnete, co si s sebou vezmete na piknik v parku Ibirapuera. Vyplatí se teda, jít na tyhle trhy hladoví. Jo, a samozřejmě se dá platit kartou…

Co jíst v Sao Paolo? Skvělou možností jsou nejrůznější druhy ovoce a zeleniny, i bohatá mezinárodní kuchyně.

#8 Bohatá mezinárodní kuchyně

Ze všech míst, která jsme v Brazílii navštívili, Sao Paulo mělo největší výběr mezinárodní kuchyně za mrzké ceny. Docela to dává smysl, město je totiž největším centrem Japonské a Italské menšiny, i menšin ostatních národností. Není nutné vydat se do prestižních restaurací a utrácet za mezinárodní pochoutky majlant. Zkuste to jako my v food courtech obchodních center, kde na kupu najdete i 20 různých restaurací. Japonské sushi, Italská pizza, Americké Burgery nebo Brazilské steaky - každý si vybere, co chce jíst a sejdete se pak u jednoho stolu. Ceny se pohybují kolem R$30 (200 Kč).

#9 Navzdory pověrám není tak nebezpečné

Důležitá otázka – jak bezpečné je Sao Paulo? Mnoho lidí tvrdí, že bezpečnější, než Rio de Janeiro, asi je to i pravda. My jsme přežili města obě a žádný pocit nebezpečí nenastal. No, až teda na divokou jízdu autobusem po ulicích Sao Paula, kdy jsem si skopla palec na noze… Samozřejmě musíte být opatrní a uvědomělí, pohybovat se spíše v lepších čtvrtích, nenechávat věci ležet kolem sebe a nenosit svůj mega foťák pověšený na krku. To ovšem musíte jako turista dělat všude.

Tak co myslíte? Zní to jako město, které byste taky navštívili? Máte z návštěvy Sao Paula jinou zkušenost?

 

Lokalita

Komentáře