fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Liebster Award - cena od blogerů blogerům

Liebster Award - cena od blogerů blogerům

Jsem velmi poctěná, že jsem získala nominaci na Liebster Award, cenu od blogerů blogerům, která pomáhá vytvářet vztahy v této zajímavé online komunitě. Přečtěte si mé odpovědi na 10 otázek, a na co se budu ptát já druhých blogerů.
Liebster Award - cena od blogerů blogerům

Jsem velmi poctěná, že jsem získala nominaci na Liebster Award, cenu od blogerů blogerům, která pomáhá vytvářet vztahy v této zajímavé online komunitě. Na Liebster Award mě nominovala Samara a Miles z Freedom Chasers, pár cestující se svou dodávkou a 3 krásnými psy. Momentálně jsou v Evropě a já doufám, že snad zavítají i do mé krásné země – ať už země české, nebo slovinské.

“Až příliš mnoho lidí bere život moc vážně. Jsou uloveni ve svých každodenních povinnostech, osobních dramatech a hádkách… ve skutečnosti je svět mnohem větší, než jeden malý člověk. Vyrazit ze své malé kukly a vydat se objevovat svět z jiné perspektivy, poznávat kultury a náboženství a způsob života, nám pomůže dát životu a našim problémům úplně jinou dimenzi. Tak vyrazte do světa, smějte se, užívejte si každý den, hrajte si a uvědomte si, že život je krásný a zábavný.“

-The Freedom Chasers

Jak vznikla Czick on the road

Czick on the road, neboli Češka na cestách, asi to mluví samo za sebe. Vždy sem ráda cestovala, ale nikdy jsem se tomu vlastně pořádně nevěnovala – buď nebyly peníze, nebo čas, poté, co jsem začala pracovat. Ale jezdila jsem po výletech v Evropě a od roku 2011 hlavně ve Slovinsku. Vše se změnilo po smrti mého otce, a když jsem se rozešla s tehdejším přítelem. Byla jsem nešťastná, neposedná, neměla jsem žádné plány do budoucnosti a zároveň nic, co bych mohla ztratit. Tak jsem začala šetřit a plánovat cestu kolem světa.

Během mých 7 let života ve Slovinsku jsem se zamilovala do hor a horské turistiky, bylo tedy jasné, že se mé cesty budou točit kolem horských destinací. Ve hře byl Nový Zéland a Jižní Amerika. To druhé nakonec vyhrálo a já jsem nyní už sedmým měsícem na cestě napříč tímto nádherným kontinentem.

Gallery

Proč píšu blog?

Mohla bych vám říct, jak chci inspirovat lidi. Nebo že blog vznikl pro rodinu a přátele a sdílení mých příběhů s nimi. To bych ovšem lhala. Účelem tohoto blogu bylo už od začátku začít si vydělávat a moci tak cestovat navždy. To bylo předtím, než jsem zjistila, jak náročný tento průmysl je a jak těžké je dostat ten blog ke čtenářům. Možná jednoho dne se toto stane skutečností, prozatím je to rozhodně skvělý způsob, jak sdílet mé příběhy s rodinou a přáteli…

Otázky, které mi položili Freedom Chasers

 1. Jak si na cestách vytváříš přítele?

To záleží dost na tom, kde cestuju. V Jižní Americe většinou s ostatními cestovateli, které potkáme v hostelech nebo při dobrovolničení nebo Couchsurfingu. Když jsme ovšem v zemi, kde mluvíme společným jazykem, snadno se spřátelíme s lokálci, stačí jen jít ven a začít se s někým bavit – na ulici, v baru, na tržnici se zeleninou. Lidi rádi mluví s cizinci, je to pro ně zážitek.

 1. Kterou destinaci nejvíce doporučuješ ostatním cestovatelům?

Nemůžu si pomoct, ale je to prostě Slovinsko, ta země se mi dostala hluboko pod kůži. Když přemýšlím o té nádherné přírodě a přátelích, které tam mám, nejradši bych popadla tu svou krosnu a vyrazila domů. Takový domeček v horách, to je teď asi můj velký sen (Zajímavé, že? Když jsem doma, sním o cestování, když cestuju, sním o domově.)

 1. Jakými způsoby se ponoříš do kultury země, ve které cestuješ?

Tak určitě tím, že jím. To je prostě nejlepší způsob, jak zemi poznat. Když se nad tím zamyslíte, v jídle se skrývá spousta informací o kultuře a historii země. Navíc je to skvělý suvenýr – doma si to uvaříte a jako byste byli zpět. Proto se taky snažím získat v každé zemi aspoň jeden autentický recept. Můj nejoblíbenější je prozatím Peruánský Lomo Saltado.

 1. Jaká je nejděsivější věc, co se ti při cestování stala?

Mě asi hned tak něco nevystraší. Určitě byla spousta vzrušujících a trošku strašidelných chvilek. Když jsme kempovali pod ledovcem v na 2400m v horách Svaneti v Gruzii a celou noc slyšeli padající kusy ledu. Když jsem stála na vrcholu Huayna Potosí v Bolívii, na 6088m a kvůli větru a sněhu jsem nic neviděla, ani okraj, ze kterého bych mohla spadnout. Nebo když jsme šli na snadnou túru ve Slovinsku a omylem skončili na jedné z nejtěžších ferat, bez jistících pásů… Tyhle chvilky mi rozhodně pořádně prohnaly adrenalin krví.

Gallery
 1. Co je tvé číslo jedna na seznamu míst, kam se chceš vydat?

To se asi docela mění. Na gymplu to byly egyptské a mayské pyramidy, teď asi spíš Nový ZéIand, Island a Nepál. Jo, Slovinsko mě opravdu změnilo.

 1. Co bys radši, řeku, jezero, nebo oceán?

Miluju polehávání u jezer a skákání přes vlny v oceánu, ale řeky, ty jsou živé. Řeky tečou z vysokých hor, přinášejí život, hasí žízeň, vytvářejí jezera a nakonec končí v oceánu a stanou se nekonečné…

 1. Létáš ráda, nebo je to spíš nezbytnost?

Létám ráda, šak se taky jmenuju Létalová :-D Když jsem v letadle, znamená to, že někam cestuju, objevovat nová místa, nebo naopak, že se vracím domů. Já se ráda vracím domů.

 1. Co je jedna z věcí, které jsi při cestách viděla a myslíš, že by jednou v životě měli vidět všichni?

Je mnoho krásných míst a zážitků, které bych přála všem, třeba solné pláně v Bolívii... ale co je absolutní nezbytnost, kterou by měli opravdu všichni vidět, jsou ty hory a jezera odpadků v chudších zemích (v mém případě Bolívie a Peru). Jak to jednou člověk vidí, jak to cítí, to úplně změní pohled na odpadky a na to, co se kupuje.

 1. Jaké nejhorší jídlo jsi při cestování jedla?

Tak v Asii jsem ještě nebyla, takže nemohu posoudit :-D Jídlo v Evropě a v Amerikách je prostě docela dobré.

 1. Stýská se ti někdy po domově? Jestli ano, jak se s tím vypořádáš?

Mě se stýská hodně často. Hodně mi chybí rodina a přátelé a na začátku jsem to řešila tak, že jsem si prohlížela fotky, ale to to většinou jen zhoršilo. Tak teď místo toho začnu plánovat cestu a prohlížím si fotky všech těch krásných míst, které ještě musím objevit.

 1. Proč miluješ cestování? Která část pobytu v zahraničí je ta, kvůli které to děláš zas a znovu?

Asi to bude vzrušení z něčeho nového, z nové kultury, z krásy přírody, kterou znám jen z fotek a filmů a můžu ji vidět na vlastní oči. A taky všechny ty věci, které se při cestování naučím, ne jen o historii a kultuře země, ale také objednat si jídlo v jazyce, který vůbec neznám, reagovat na kritické situace, trávit čas sama se sebou a svými myšlenkami a zároveň se naučit nepřemýšlet tolik o tom, kolik mám peněz a oblečení, o politice, dětských svárech a stresu z práce. Když cestuju a vidím, jak někteří lidé žijí, uvědomuji si, že opravdu vše co potřebuji, je něco k jídlu a teplé místo k přespání, vše ostatní je nepotřebný luxus.

Gallery

Koho nominuji:

Jedna z mých vlastností, kterou jsme při cestování objevila, je to, že jsem vlastně docela pyšná na to, že jsem Češka. My Češi jsme vážně dost fajn a jsme všude po světě. Proto chci využít tuto příležitost k rozšíření povědomí o českých cestovatelských blozích.

Míša z Itchy Feet Diary píše blog už od roku 2014, kdy se přestěhovala do Anglie. Od té doby navštívila neskutečné množství zemí, většinou v Evropě, Asii a Severní Americe.  

Jana a PetrCestovatelské příběhy je cestovatelský pár jezdící všude možně. Janču znám z našeho volejbalového týmu a blogovat o našich cestách jsme začali přibližně ve stejnou dobu. Janča je spíš na luxusnější dovolené a rady jak kde co zařídit kolik to stojí a já jsem taková vesničanka s baťohem, co si nevidí do pusy a sprchuje se jednou za 3 dny… 

Markéta z Team Latte jejích příbběh začal jako vtip: Mexičan potká českou holku v Japonsku a zamilují se do sebe. A od te doby cestují spolu a píšou tenhle skvělý blog nejen o Mexiku.

Moje otázky:

 1. Cestování může být dost stresující… kolik čokolád denně sníš?
 2. Kde je tvůj domov?
 3. S kým nejraději cestuješ?
 4. Kterou zemi jsi naposledy navštívila a co tě tam překvapilo?
 5. Jak se motivuješ k tomu, abys psala blog?
 6. Jaká je tvá oblíbená sociální platforma?
 7. Kterou písničku/skupinu/interpreta nejraději posloucháš na cestách?
 8. Co je nejhloupější věc, kterou si při cestování udělala?
 9. Jak myslíš, že bychom mohli rozšířit povědomí o odstraňování odpadků v méně vyvinutých zemích?
 10. Viděla jsi spoustu míst po celém světě a potkala mnoho cestovatelů i místních lidí. Vzhledem na životní prostředí, myslíš, že jsme kousek od katastrofy, nebo ještě máme šanci náš život na planetě Zemi zachránit?

Moc se těším na vaše odpovědi!

Více o pravidlech a nominaci na Liebster Award si můžete přečíst zde.

Komentáře