fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Jak jsme pracovali na brazilské farmě

Brazílie

Jak jsme pracovali na brazilské farmě

Dobrovolnická práce bylo něco, co jsme během naší dlouhé cesty Jižní Amerikou rozhodně chtěli vyzkoušet. A na internetu se dá najít spousta krátkodobých dobrovolnických příležitostí. My jsme si jako první vybrali práci na farmě. Přečtěte si o naší zkušenosti a o tom, jak vypadá práce na brazilské farmě.
Jak jsme pracovali na brazilské farmě

Jak jsme se stali dobrovolníky v Brazílii

Dobrovolnickou práci jsme plánovali od začátku naší cesty, obzvláště do dražších zemí jako Brazílie. Nejlepší způsob, jak najít dobrovolnickou práci v Brazílii je přes webovou stránku Workaway. Za menší roční poplatek jsme se tedy stali členy této komunity a moli si vybírat z tisíců míst v Brazílii, kde hledali dobrovolníky.

S Primožem jsme oba dva vyrostli na vesnici, pracovali na zahradě a na poli, a tak nás hodně zajímalo, jak vypadá život na brazilské farmě. A protože jsme projížděli státem Matto Grosso, kde se nachází spousta farem, docela rychle jsme našli skvělé místo pro první zkušenost s prací jako dobrovolníci.

Gallery

Jak funguje dobrovolnická práce v zahraničí?

Možná se ptáte, proč bychom pro někoho pracovali zadarmo. No, není to totiž úplně zadarmo, pracuje se výměnou za ubytování a jídlo, navíc se tak nejvíce dozvíte o každodenním životě a kultuře země. Takže v podstatě vás to stojí pouze čas, a toho my máme docela dost. Je to skvělá příležitost pro cestovatele s nízkým rozpočtem, nebo dlouhodobé cestovatele jako jsme my dva.

Většinou se pracuje 3-5 hodin denně, což poskytuje dostatek času naučit se práci a poznat každodenní život, a přitom mít i dostatek času na objevování okolí v odpoledních hodinách. Pro nás navíc, jako digitální nomády, to byla skvělá příležitost pracovat na našich projektech a vydělat si tak nějaké extra peníze bez dodatečných výdajů.

Gallery

Naše první zkušenost s dobrovolnickou prací

Na web stránkách Workaway jsem našla spoustu příležitostí, nejvíc se mi ovšem líbila jedna menší farma u města Campo Grande, hlavního města státu Matto Grosso, asi 4h jízdy od Bolívijské hranice. Nebudu vám lhát, farma se mi nejvíc líbila hlavně kvůli tomu, že měla bazén, ale skvělé hodnocení od ostatních dobrovolníků taky hrálo důležitou roli.

Jak se pracuje na Brazilské farmě

První den nám Pedro, náš nový šéf, uvařil k večeři skvělou polévku, a pak jsme si trošku povídali o tom, co budeme dělat. Ukázalo se, že farma není zas tak malá – 900 kráv a nevím kolik hektarů pozemku se zdálo větší než celé Slovinsko…Ale v Brazílii je tohle prý malá farma, tak nevím.

Jak jsme ovšem později zjistili, naše práce se opravdu soustředila na menší farmě v sousedství té velké, kterou Pedro před krátkým časem zdědil. Práce byla naplánovaná na 2 hodiny ráno, pak odpočinek u bazénu a nakonec ještě lehčí práce 2 hodiny navečer.

Gallery

Jak jsme dělali sýr a sadili banány

Práce jako taková byla docela lehká. Ráno jsme pracovali na zahradě a sadili salát, cibuli, banány nebo ananasy, odpoledne jsme se pak naučili jak udělat sýr, nebo jsme šli na pole s kukuřicí nasbírat pár kousků na večeři a na klasické brazilské pečivo pamonha (čti pamoňa). Jeden den jsme strávili tak, že jsme šli na obchůzku po celé farmě a pozemcích, která trvala asi 5 hodin!

Nejlepší zkušenost na naší cestě

Každý den Primož vylezl na kokosovou palmu a shodil nám dolů pár kokosů. Mezi prací jsme odpočívali v sítích u bazénu nebo pracovali na našich online projektech. Mezi silné mangové stromy jsem druhý den pobytu instalovala slackline a chození po ní se brzy stalo mou skoro každodenní aktivitou. Život zde byl pomalý, mírný a uspokojující. Strávit nějaký čas jinou prací než na počítačích pro nás bylo velmi osvěžující a skvěle jsme si tak odpočinuli.

Každý večer jsme si udělali večeři z toho, co nám farma dala. Čerstvá vajíčka, sýr, mléko a zelenina ze zahrádky. Pedro občas přinesl kus sušeného nebo čerstvého hovězího. Naučili jsme se dělat sýr a pro mě bylo neuvěřitelným překvapením, že na 2 menší kotouče sýru jsme potřebovali přes 12 litrů mléka! Můžu naprosto objektivně říct, že to byla skvělá zkušenost, během které jsme se toho hodně naučili a hlavně si připomněli, jak moc nás takový jednoduchý život baví. A tak nás další dobrovolničení čeká v Ubatubě, hlavním městě surfování, v eko-chatě asi 100m od pláže.

Gallery

Líbí se vám tento článek? Uložte si ho na Pinteresu >>

.

 

Lokalita

Komentáře