fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Rio de Janeiro – jak jsme přežili v jednom z nejnebezpečnějších měst

Brazílie

Rio de Janeiro – jak jsme přežili v jednom z nejnebezpečnějších měst

“Nejezděte do Ria! To je teď první bojová linie! Nebuďte součástí statistik!” To byla reakce na naši odpověď na otázku, co je naše další destinace. Na vzdory tomu jsme se rozhodli do Ria jet… Jak jsme přežili ve městě, kam se většina Brazilců bojí jít kvůli jeho špatné reputaci?
Rio de Janeiro – jak jsme přežili v jednom z nejnebezpečnějších měst

Na malém katamaránu jsme pluli vstříc menšímu ostrůvku státu Sao Paulo, když nám kapitán lodi položil zcela nevinnou otázku, která ovšem mohla změnit vše: “Takže, co je vaše příští destinace?”

Ani jsme se na sebe nepodívali a nevěnovali té otázce moc pozornosti a odpověděli: „Pár dní strávíme v Riu a pak míříme na jih.”

“Ne, nejezděte do Ria, fakt ne. To je teď první bojová linie! Na ulicích se střílí policajti a dealeři, lidi umírají každý den, přepadávají turisty a všem je to jedno…je to tam teď otřesné. Fakt nejezděte! Nebuďte součástí statistik!”

No, tak to nebyla zrovna odpověď, kterou jsme očekávali. Zmateně jsme se na sebe podívali, co teď? Do Ria jsem vážně chtěla, jen 3h v autě nás dělilo od jednoho z nejznámějších měst na světě. Vypadalo to ovšem, že je to v tuto chvíli také nejnebezpečnější město na světě… Nakonec jsme se rozhodli, že to risknem!

Gallery

Rio de Janeiro jak ho známe z TV

Když jsme přijížděli do města, šokovaně jsem se dívala kolem mě s očima dokořán. Ulice plné krve, zoufalého křiku a pouličních gangů. Turisté na jinak prázdných ulicích bezmocní, napospas zlodějům, vrahům a zločincům a policisté jako by nic neviděli. Obrázek Ria 70. let přesně jako jsme viděli ve filmu Cidade de Deus. Člověk by myslel, že se od té doby vše změnilo, ale ne, Brazilci mají dobrý důvod, proč se tomuto městu vyhýbají. V Rio de Janeiro probíhá válka a všichni by se mu měli vyhnout! Kdybychom tak poslouchali toho muže na lodi a do Ria se nikdy nevydali… Kecy, tohle fakt vidíte jen v televizi. Co se opravdu stalo v Riu?

Rio de Janeiro očima turistů

Když jsme přijížděli do města, ulice byly překvapivě klidné s plynulým provozem. Chodníky byly plné lidí, kteří se po obědě vraceli do práce. Zapomněli jsme si do mobilu stáhnout mapu a tak jsme museli několikrát zastavit a zeptat se na cestu. Nakonec jsme našli tu pravou městskou část a dokonce i parkování před hostelem. Čekaly nás dvě noci v tomto slavném městě, ale brzy jsme zjistili, že to nebude stačit a v hostelu rezervovali ještě dvě noci. Jako většina turistů jsme se chtěli vyhnout turistům a místo návštěvy nejslavnějších památek jen bloumali ulicemi čtvrtí Lapa, Flamengo a Ipanema. Pozorovali jsme každodenní život obyvatel Ria, pili kokosovou vodu přímo z kokosu a občas se zastavili na ledové pivko v jednom z menších barů zaplněném s štamgasty. 4 noci prostě nestačí, kdybychom tak mohli zůstat aspoň 4 týdny…

Gallery

Proč všichni milují Rio de Janeiro?

Co má Rio a ostatní města ne, že ho všichni tak milují? Je to možná kombinace všechno, co tohle město žijící sambou a caipirinhami nabízí. Nádherné písčité pláži, kde můžete vstřebávat vitamin D, divoké vlny atlantického oceánu jako dělané pro vášnivé surfaře, fascinující přírodní krásy a zelené vrcholky na kterých se vám zrychlí tep ne jen při pohledu z jejich vrcholků i bohatou historii a slavné kulturní památky. Tohle město žije tak jako žádné jiné. Ano, je násilné, krade se tu a přepadává - stejně jako ve všech velkých městech. Když ovšem nejste tak hloupí, abyste se sami vydali do chudých a špinavých částí (tzv. favely), když jste naopak chytří a dáváte si pozor na to, co ukazujete a jak vystupujete, užijete si Rio a všech jeho pozitiv plnými doušky.

Takže jak je to, je Rio bezpečné město?

Jak je to teda s bezpečností v Riu? Je Rio de Janeiro bezpečné pro turisty, nebo ne a stojí za to se tam podívat? Rozhodně ano! Samozřejmě, je to velkoměsto a musíte si dávat pozor. Já jsem nechodila po ulicích s mým velkým foťákem kolem krku, s diamanty v uších a zlatými hodinkami na ruce a naši návštěvu jsme omezili na bohatší a bezpečnější čtvrti. Nevěřte všemu, co se o Riu povídá v televizi, ale buďte opatrní.  Je nebezpečné stejně jako jiná velká města, všem špatným věcem se ovšem můžete vyhnout s trochou obezřetnosti. Jen pro srovnání, mě víckrát okradli v Evropě, ve městě, kde jsem žila, než během cestování Jižní Amerikou (zaklepu na dřevo, to se ještě nestalo).

Přečtěte si více o naší 4denní návštěvě v Rio de Janeiro.

.
 

Lokalita

Komentáře