fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Kranjska Gora a Julské Alpy – tipy na výlety

Slovinsko

Kranjska Gora a Julské Alpy – tipy na výlety

Kranjska Gora a Julské Alpy jsou jedním z nejlepších důvodů, proč navštívit Slovinsko. Vyráží sem jak zahraniční turisté, tak Slovinci a to především kvůli nádherné přírodě Triglavského národního parku a četným výšlapům do Julských Alp všech náročností. Přečtěte si, co Kranjska Gora nabízí svým návštěvníkům…
Kranjska Gora a Julské Alpy – tipy na výlety

Kranjska Gora je městečko v obklopení slovinských Alp, nejlepší výchozí bod pro výlety do Triglavského národního parku a výstupu na Triglav, nejvyšší horu Slovinska. Pokud milujete aktivní dovolenou, je Kranjska Gora pro vás jako stvořená, vyrazit můžete na kolo, či do hor, naplánovat si výstup na Triglav nebo si vychutnat krásu místní přírody na jednodušších procházkách a výletech do okolí.

Horská turistika ve Slovinsku je velmi dobře rozvita, už od konce 19. století se stavěly horské chaty, sjezdovky a značily horské trasy. Proto je Kranjska Gora opravdu ideálním místem pro aktivní dovolenou, především pokud milujete pěší turistiku. Ať už vás zajímají kulturní a historické památky, přírodní krásy, snadnější výlety do hor nebo náročnější horolezecké túry, přečtěte si níže, kam můžete vyrazit v Kranjske Gore a Triglavském národním parku.

Gallery

Kranjska Gora a Julské Alpy – tipy na výlety do okolí:

1. Julské Alpy Slovinsko - kulturní a historické zajímavosti v okolí Kranjské Gory zde >>

2. Julské Alpy Slovinsko - příroda a zajímavosti v okolí Kranjské Gory zde >>

3. Julské Alpy a nejkrásnější turistické trasy – snadné výšlapy zde >>

4. Julské Alpy a nejkrásnější turistické trasy – náročnější výšlapy zde >>

 

Kulturní a historické zajímavosti v okolí Kranjské Gory

Pokud vás v Kranjské Gore zastihne déšť, využijte tento čas k návštěvě některých muzei a historických památek:

Ruská kaple na cestě na Vršič - dřevěná kaplička postavená za první světové války na památku ruským zajatcům

Slovinské horské muzeum v Mojstraně – historie horské turistiky ve Slovinsku

Liznjekův a Kajžnkův dům – typické slovinské domy, etnografické muzeum v Kranjské Gore a Ratečah.

Lyžařské centrum Planica – centrum tréninků a soutěží ve skocích na lyžích. Najdete zde i muzeum, restauraci a zipline.

Alpská vesnička – pouze v zimě. Vánoční tržnice s dřevěnými domky.

Gallery

Julské Alpy Slovinsko - příroda a zajímavosti v okolí Kranjské Gory

Pro snadnější výlety do přírody v okolí Kranjské Gory nepotřebujete vysokohorskou fyzičku. Nádhernou přírodou Triglavského národního parku a Julských Alp se můžete kochat na každém kroku, obzvláště si ji ovšem vychutnáte na následujících místech:

Vodopád Peričnik

Jeden z nejvyšších ve Slovinsku, který je rozdělen na 2 částí - spodní vodopád (52 m) se nachází asi 20 minut chůze od parkoviště a můžete se projít i za ním, buďte ovšem velmi opatrní protože to klouže! Horní vodopád (16 m) je dalších asi 20 minut chůze strmě do kopce, je sice menší ale neméně hezký.

K Vodopádu Peričnik vyrazte pěšky, na kole nebo autem (omezené parkoviště) po označené cestě z Mojstrany. U cesty pod vodopádem je i horská chata, kde se můžete občerstvit. Cesta od vodopádu Peričnik pokračuje dál až k chatě Aljažev dom v Vratih, odkud začínají mnohé krásné výšlapy v Julských alpách. Návštěvu vodopádu si tak můžete naplánovat ve spojení s nějakým výšlapem ( Kriški podi, Razor, Škrlatica, Bovski Gamsovec, Križ, Triglav…)

Vodopády Martuljek

Krásný půldenní nebo i celodenní výlet k vodopádům Martuljek nadchne všechny milovníky přírody. Vyráží se z malého parkoviště ve vesničce Gozd Martuljek a do prvního vodopádu je to asi hodinka pomalé chůze po upravené cestičce nejdříve lesem, poté kolem řeky Martuljek s dalšími menšími vodopády v obklopení vysokých skal.

Druhý vodopád je další hodinu chůze, tentokrát po nepříliš upravené a občas špatně značené lesní stezce, která stoupá až do výšky 1150 m, takže je fyzicky náročnější a potřebujete i dobrou obuv. Posledních pár metrů k vodopádu musíte sejít po kamenech a přejít mostek přes řeku, kde už budete mít krásný výhled na vodopád. Pokud byste chtěli až přímo pod vodopád, vede tam ferrata ale rozhodně nedoporučuji starším lidem, dětem a celkově osobám nezkušeným v horolezení – riziko pádu!

Gallery

Zelenci

Krásné jezero Zelenci se nachází hned za vískou Podkoren, je u něj menší parkoviště a lesíkem vede krátká stezka (10 min) až k jezírku. Jezírko je součástí bažinaté přírodní rezervace, která je domovem mnoha druhů ptactva a rostlin. Svoji typicky zelenou barvu získalo díky mnohým pramenům čísté chladné vody proudící z několika vrstev křídy.

Jezero ani v zimě nezamrzá a má celoročně teplotu 6°C. Vyhlídka z tohoto krásného místa je zajištěna z dřevěného můstku a vyvýšené věže. V jezeře se nesmí koupat lidi ani psi, narušilo by to totiž přírodní habitat místní fauny a flory!

Jezero Jasna

Umělé dvou jezero na cestě na Vršič je ideální místem pro odpočinek po náročném dni plném aktivit. Voda je sice chladná, ale v horkém létě osvěžující. Kolem jezera se můžete projít, vypůjčit si SUP desku, skočit do chladné vody ze skokánku, projít se v masážní říčce, užit si den rybolovem, nebo si vychutnat drink v místních barech. V létě se zde často pořádají i hudební představení.

U jezera je velké parkoviště, můžete sem ovšem přijít i pěšky po cestičce podél řeky Pišnice přímo z centra Kranjske Gory (15 – 20 minut).

Gallery

Ajdovska deklica

Jedno z nejkrásnějších uměleckých děl vytvořených samotnou přírodou se nachází přímo na cestě na průsmyk Vršič. Kamenná tvář „Ajdovska deklica“ v severní stěně Prisanku (Prisojnik) je nejlépe vidět z rozhledny na Poštarské chatě na Vršiču a také z Erjavčevy chaty.

Legenda říká, že pohanka Ajdovské děvče předpověděla synu lovce, že zastřelí Zlatoroga (bajný slovinský kamzík). Ostatní Ajdovské ženy se na toto nepřípustné proroctví rozzlobily a proměnily děvče ve skálu.

Cyklostezka do Itálie (Belopeška jezera – Laghi di Fusine)

Cyklotrasa vede z Kranjské Gory nebo Mojstray přes bývalý hraniční přechod v Ratečah do Belopeškých jezer. Vede kousek od hlavní silnice, a proto je velmi bezpečná. Trasa vede po bývalé železnici kolem dobře udržovaných odpočívadel, dětských hřišť a občerstvovacích místností a je vhodná pro výlety s dětmi různého věku. Z Mojstrany k jezerům a zpět je to jen 53 km

Gallery

Julské Alpy a nejkrásnější turistické trasy – snadné výšlapy

Dolina Tamar (od lyžařského centra Planica)

Tamar je překrásné ledovcové údolí, které nabízí nádherné výhledy na okolní hory. Je to nejsnadněji přístupné a tím pádem také nejnavštěvovanější údolí v Triglavském národním parku a zároveň východisko mnohých náročnějších výšlapů do hor. Vyplatí se ovšem vyrazit i jen na procházku z Planice k horské chatě Tamar.

Zaparkujte u centra Planice (velké placené parkoviště) a vydejte se po udržované štěrkové cestě ve stínu stromů až k horské chatě Tamar. Procházka je to tak na 30 minut, pro rodiny s menšími dětmi možná spíše na hodinu. U chaty vás pak čeká dětské hřiště i výborné slovinské občerstvení s výhledem na okolní mohutné hory. Tamar můžete navštívit po celý rok, i v zimě, pokud si ovšem nejste jistí chůzi po sněhu či ledu, doporučuji alespoň městské mačky.

Dolina Krnica (od jezera Jasna)

Další snadněji přístupné údolí v Triglavském národním parku je údolí Krnice. Štěrková cesta začíná u jezera Jasna, za mostem přes řeku Pišnica (pod hotelem Erika), podél které cesta celou dobu vede. Asi hodinka chůze po lehce stoupajícím terénu vede až k Horské hatě v Krnici, která obklopená lesem nabízí výhledy na Škrlaticu, Roglicu a Dovški Gamsovec. Zde také začínají náročnější výšlapy na Razor, Škrlaticu a Prisojnik.

Pokud si chcete výlet trošku prodloužit, vyrazte od horské chaty Krnica směrem k Mihovemu domu na cestě na Vršič. Čeká vás něco málo stoupání a vrátit se pak můžete po asfaltové cestě s několika zkratkami přes serpentýny. Počítejte s dodatečnými 2 – 3 hodinami.

Gallery

Srednji Vrh (z Gozdu Martuljek)

Srednji vrh je kopeček v pohoří Karavank nad Gozdem Martuljek nabízející nejkrásnější výhled na horskou skupinu Martuljek, které dominuje hora Špik. Můžete sem dojet autem, pokud v Gozdu Martuljek zabočíte ve směru kazatele na Srednji vrh, můžete ovšem i zaparkovat v Gozdu Martuljek a na Srednji vrh vyrazit pěšky.

Srednji vrh je výhozí bod pro několik dalších výšlapů (Trupejevo podne, Vošca, …) stojí ovšem za návštěvu jen kvůli výhledům, nebo se po cestičce přes louky a lesy můžete vydat zpět do centra Kranjské Gory. Kousek nad Srednjim vrhem, ve směru kazatelů na Trupejevo podne doporučuji návštěvu místní mlékárny a sýrárny Pr' Hlebanju, kde nakoupíte čerstvé sýry různých zrání, tvaroh, jogurty, či mléko.

Vršič

Horský průsmyk Vršič je skvělým místem pro obdivování výhledů na okolní hory, je to výchozí bod pro několik náročnějších výšlapů, můžete sem ovšem vyrazit i na kratší procházku a objevovat další horské chaty v okolí, kkochat se výhledy a místní přírodou. Vyrazit můžete například:

  • Od horské chaty Mihov dom na Vršiču k chatě Erjavčeva koča na Vršiču - 1 h 30 min
  • Od horské chaty Mihov dom na Vršiču k chatě Koča na Gozdu - 45 min
  • Od horské chaty Erjavčeva koča na Vršiču k Poštarskému domu na Vršiču - 35 min  
  • Od horské chaty Tonkina koča na Vršiču k  Poštarskému domu na Vršiču - 50 min

Sovna glava (1750 m)

Sovna glava je vysoký travnatý vrchol, který se nachází mezi Prisojnikem a alpským průsmykem Vršič. Z vrcholu máme krásný výhled na hory tyčící se nad ruskou cestou. Nejkrásnější výhled je na nedaleký Prisojnik, hřeben Mojstrovky a údolí Trenta. Vyrazit můžete z Vršiče (30 min), či horských chat Tonkina Koča (70 minut) nebo Erjavčeva koča (50 minut).

Gallery

Slemenova špica (1911 m)

Na Slemenovu Špicu vyražte z Vršiče (1h a 15 min) nebo z Domu v Tamaru (2h). Z vrcholu krásně uvidíte skokanské můstky v Planici a další vrcholy nad Údolím Tamar. Nejkrásnější pohled je od malého jezírka pod vrcholem na horu Jalovec.

Ciprnik (1745m)

Od jezera Jasna vede lehká označená stezka, která vás asi za 3 hodiny přivede na vrchol jménem Ciprnik. Z něj si vychutnáte výhled na Martuljské hory na východ a na hory Jalovec, Ponce a Mojstrovka na západ. V dálce na severu pak můžete za jasného počasí vidět Karavanky, Dobrač a rakouské třítisícovky. Pod vrcholem se můžete občerstvit v horské chatě Mojčin dom na Vitrancu (1555m).

Peč - Tromeja (1508 m)

Peč (také Tromeja), italsky Monte Forno, německy Dreiländereck je 1508 m vysoká hora na hranici Slovinska, Rakouska a Itálie. Z vrcholu je nádherný výhled na Julské Alpy, Gailtalské Alpy, Gurktalských Alpy a západní Karavanky. Vyráží se z vesničky Rateče a cesta nahoru trvá asi hodinu a půl.

Julské Alpy a nejkrásnější turistické trasy – náročné výšlapy

Výstup na Triglav (2864 m)

Triglav hora v srdci Julských Alp, nejvyšší hora na území Slovinska a zároveň nejvyšší hora Julských Alp. Na vrcholu stojí Aljažev stolp, který postavil v roce 1895 Jakob Aljaž, tehdejší farář v Dovje. Dnes je dnes chráněna jako kulturní památka. Slovinská tradice při prvním výstupu na Triglav uvádí, že nováčky pod Aljaževým sloupem na zadek vymrskají zkušenější návštěvníci, a to ničím jiným, než horolezeckým lanem. V letních měsících také na vrcholu často můete potkat hudebníky s harmonikou, který vám zážitek vyepší tradiční slovinskou hudbou.

Na Triglav se dostanete hned z několik míst Triglavského nárdoního parku. Všechny výšlapy jsou časově i tehnicky náročné, proto nepodceňujte fyzickou přípravu i vybavení. Nejoblíbenější jsou následující trasy:

  • Aljažev dom v Vratih – 6 hodin
  • Dolina Krma – 6 hodin
  • Pokljuka – 6 hodin
Gallery

Špik (2472 m)

Špik je dominanta hor Martuljek, který je jasně viditelný již ze silnice vedoucí přes Gozd-Martuljek. Z vrcholu je krásný výhled na Karavanky, údolí Horní Savy, horskou skupinu Martuljek a další nejvyšší vrcholky Julských Alp. Na vrchol vedou velmi náročné označené stezky v délce 4 – 5 hodin vycházející z Krnice, Pišnie nebo Ruského kříže. Nejkratší je cesta z horské chaty v Krnici (4h), doporučené vybavení je helma.

Mangart 82679 m)

Mangart (také Mangrt) je hora, která v létě dosahuje velmi velkého počtu návštěvníků. Přístup na vrchol je značně zkrácen díky silnici, která vede nad 2000 metrů. Vrchol, který patří mezi nejvyšší ve Slovinsku, má nahoře kříž a poskytuje krásný výhled, pokud zrovna není zahalen v mlze. Nejlépe je vidět sousední Jalovec jen pár metrů níže a sousední Italské Julské Alpy.

Vyrazit můžete opět hned po několika trasách, všechny jsou náročné technicky, ne však časově: Ze sedla 2 hodiny po slovenské (horolezecká) či italské trase, od Belopeških jezer 6 hodin, od Pri Mlinču (most Predel) asi 4 a půl hodiny. Pokud zaparkujete u mostu a výšlap si prodloužíte, doporučuji na cestě zpět stopovat a ušetřit si zátěž na kolena ;) Vybavení – helma a jistící komplet, pokud půjdete po slovenské trase.

Gallery

Prisojnik (Prisank)

Prisank také Prisojnik je hora vysoká 2547 metrů, která se nachází nad údolími Mlinarica, Krnica a Suha Pišnica. Z vrcholu se otevírá krásný výhled na nejvyšší vrcholky Julských Alp. Vyrazit můžete hned po několika trasách, které se liší náročností a potřebným vybavením. Nejsnadnější je Slovenska trasa, těžší je Grebenska trasa a nejtěžší je Kopiščarjeva trassa (jedna z nejnáročnějších horolezeckých tras ve Slovinsku), která vede přes horské okno a určitě potřebujete jistící komplet a helmy. Na snadnější dvě trasy stačí helma.

Škrlatica (2740 m)

Škrlatica je druhá nejvyšší hora ve Slovinsku. Na vrcholu je kříž, díky kterému tuto horu rychle rozpoznáme i ze sousedních hor. Z vrcholu je velmi pěkný výhled na všechny vrcholy nad údolím Vrata, zejména na Triglav a sousední Dolkovou špicu. Směrem na východ vidíme těžko dostupné Rokave. Na Škrlaticu můžete vyrazit po několika trasách, všechny jsou velmi náročné a výstup trvá 6 – 8 hodin. Časově nejkratší trasa je z chaty Aljažev dom v údolí Vrata (Mojstrana). Doporučuje se vybavit se helmou a jistícím kompletem.

Gallery

Jalovec (2645 m)

Jalovec je šestou nejvyšší horou ve Slovinsku. Z vrcholu, který strmě klesá ke třem vysokohorským údolím (Loška Koritnica, Tamar a Zadnja Trenta), se otevírá krásný výhled na nejvyšší vrcholky Julských Alp. Východiska – Dolina Tamar nebo Vršič, oboje velmi náročné a dlouhé túry (6 hodin a více).  Vybavení: Helma a jistící komplet doporučené (ale já bych řekla povinné).

Mala Mojstrovka (2332 m)

Díky relativně vysoké nadmořské výšce je Mala Mojstrovka jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů Julských Alp. Z vrcholu je krásný výhled na sousední Velikou Mojstrovku, Mangart, Slemenovu špicu, Ponce a vrcholy nad údolím Krnica, kde vynikají Škrlatica a Prisojnik. Východisko – Vršič, 2 - 3 hodiny. Vybavení: Helma a jistící komplet doporučené.

POZOR: při náročných túrách se na vrcholu vždy zapište do registrační knihy včetně toho, odkud a kam jdete, pokud se ztratíte, půjde vás snadněji vystopovat. Vždy s sebou mějte dostatek vody (3l), svačinu, a náhradní oblečení pro případ deště. Do vysokohor tenisky a sandály nepatří, vždy mějte trekové či horolezecké boty.

Schovejte si článek na Pinteresu, snadno ho tak najdete až budete plánovat dovolenou ve Slovinsku 


.
 

 

Lokalita

Komentáře