fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / K moři do Slovinska - která města navštívit?

Slovinsko

K moři do Slovinska - která města navštívit?

Dovolená ve Slovinsku neznamená jen chození po horách a koupání v ledových horských jezerech. Slovinsko má i krásné pláže a přímořská městečka, které vás okouzlí stejně jako Chorvatsko, ale nebudete muset čekat hodiny na hranicích. Čtěte více o tom, kam se vydat ve Slovinsku na dovolenou k moři.
K moři do Slovinska - která města navštívit?

Dovolená ve Slovinsku u moře – kam vyrazit?

I když slovinské moře má jen 46 km, na tomto krátkém pobřeží se skrývá několik krásných měst, které se rozhodně vyplatí navštívit. My k Slovinskému pobřeží vyrážíme moc rádi, ať už na víkend, nebo jen na odpolední koupání po práci a večeři z čerstvých ryb. A i když slovinské pláže nejsou tak skvostné jako chorvatské, najde se pár výjimek, které vám určitě vyrazí dech – čtěte dál.

Mezi moje nejoblíbenější patří městečko Izola a jeho slavný Měsíční záliv. Velmi ráda se vracím i do Piranu, kde procházka úzkými zakroucenými uličkami a výhled z hradeb nikdy nezklame (i když je to především v létě v davu dalších turistů). Nedávno jsem objevila i kouzlo Koperu, který je turisty často přehlížen a můžete si tak v klidu vychutnat atmosféru města i nižší ceny.

Krásnými a ne tak obléhanými městy je i Strunjan a Ankaran, skvělá místa pro odpolední kávu a především Ankaran i pro kempování. Moje nejmíň oblíbené ze Slovinských pobřežních měst je určitě Portorož – velmi komerciální město plné kasin, barů a luxusních hotelů. Je to ovšem také místo, kde se nachází jediná písčitá pláž na Slovinském pobřeží.

Gallery

Pláže Slovinsko – kde jsou ty nejlepší?

Než jsem se pustila do tohoto článku, zeptala jsem se i mých slovinských přátel, kde jsou podle nich nejlepší pláže ve Slovinsku. Často mi odpověděli, že nejsou. No, pravdou je, že většina Slovinců tráví léto na chorvatském pobřeží a pravdou taky je, že tam je výběr z krásných pláží mnohem větší. To ovšem neznamená, že ve Slovinsku krásné pláže neexistují!

Navíc, do Chorvatska každé léto vyráží nejen zástupy Slovinců, ale i Čechů, Němců, Rakušanů, Italů, Slováků a Poláků. Myslím, že sami znáte ty letní čekací fronty na chorvatsko-slovinských hranicích. A to je určitě i jeden z důvodů, proč my jsme letos zásadně vyráželi k moři ve Slovinsku. Tak se na to podívejme – kde jsou ve Slovinsku nejlepší pláže?

 

Gallery

Izola a její Měsíční záliv

Moje nejoblíbenější Slovinské pobřežní městečko je Izola. Není to jen krásné Istrijské město, ale je to také domov 4 nejkrásnějších pláží ve Slovinsku – pláž u majáku, záliv San Simon, pláž Belveder a pláž Měsíčního zálivu.

Měsíční záliv patří k nejvyhledávanějším plážím ve Slovinsku, zároveň tam ovšem není přeplněno, docela těžko se tam totiž přijde. Měsíční záliv je oblázková pláž, ke které se dostanete jen pěšky. Leží uvnitř přírodní rezervace Strunjan pod tzv. Bílým útesem.

Jednou z možností jak přijít na tuto pláž je vyrazit z pláže Belveder, kde je i parkoviště a chodit asi 15 minut po skalách a kamenech. Druhou možností je vyrazit z kampu Bleveder, projít kousek lesíkem a pak po strmé cestičce sestoupit dolů na pláž. Je to sice trošku namáhavější, ale stojí to za to, budete si totiž moci užít klid a mír této divoké pláže. Záchody ani kiosky s občerstvením zde ovšem nečekejte.

Gallery

Malebné přímořské městečko Piran

Slovinsko má spoustu krásných míst, Piran je rozhodně jedno z těch krásnějších. Navíc se zde kromě koupání v moři můžete dozvědět i něco z kultury a historie Slovinska. Po dlouhou doby byl Piran součástí Benátské republiky, proto má typickou Italskou atmosféru.

Kromě místních obyvatelů, je vstup do města autem zakázaný. Zaparkovat můžete na velkých parkovištích na okraji města a do centra pak vyrazit pěšky nebo autobusem a užít si tak jeho originální maloměstskou atmosféru bez smogu a hluku dopravy.

Výhled na malý mys, na kterém Piran leží, je nejlepší ze starých městských hradeb (vstup 2€), které se majestátně zvedají nad domy a přístavem. Krásný výhled na městečko navíc ještě zlepšuje klášter, jehož věž byla loni taky renovována a můžete se tak na město a přístaviště podívat z ptačí perspektivy (vstup 2€).

Co si nesmíte nechat ujít je procházka úzkými křivolakými uličkami a objevování jejich zákoutí po cestě na pláž. Tato slovinská riviéra poskytuje skvělou příležitost k ochutnání místních mořských specialit a hned vedle restaurací si můžete i skočit do moře. Po riviéře se projděte až do přístaviště, které s barevnými věžičkami tvoři skvělou příležitost k focení.

I když Piran je mezi turisty nejoblíbenější Slovinské město, moc hezké pláže tady nenajdete. Dvě pláže se nachází přímo v centru – Prešernova pláž je kamenitá pláž pod hradbami kláštera a pláž Tartini je betonová pláž u riviery, hned vedle většinou přeplněných restaurací. Obě jsou super na rychlý skok do moře, ale pokud si chcete užít klid a relaxaci na pláži, vyrazte radši do výše zmíněné Izoly.

Gallery

Koper - největší slovinský přístav

Koper je největší Slovinské přímořské město a taky jejich největší přístav. Do druhé světové války měl tuto pozici Trst (Trieste), ale poté byl západními mocnostmi přiřazen Itálii a Slovinsko začalo rozvíjet Koper jako nejdůležitější logistické centrum mořské dopravy celé země. Tahle část Slovinské historie je docela bolavé místo a spousta Slovinců si stále myslí, že Trst patří Slovinsku.

Koper není moc turistické město. Má spoustu nákupních center, univerzitu, přístav a celou infrastrukturu většího města, ale nenajdete zde moc zajímavých míst pro turisty. Pokud samozřejmě nepočítáte město jako takové. V centru najdete typické mediteránské dlážděné uličky, krásné malé kavárny, a historické náměstí s věží, ze které se můžete pořádně rozhlédnout.

Kousek od městského jádra je také městská pláž Koper. Pláže, jak už jsem řekla, nejsou nejsilnější stránkou Slovinska. Na této najdete sice vše, co potřebujete – travnatou plochu, bary, toalety, převlékárny, plavčíka i zábavné vodní plošiny pro děti, pláž ovšem leží hned vedle velkého průmyslového přístavu.

Svitlo ovšem na lepší časy. Koper a Izolu ještě před pár lety spojovala jen úzká silnice na pobřeží. Nedávno byl ovšem dokončen tunel navazující na dálnici a starou silnici začali přetvářet na pobřežní promenádu, kde nyní kromě cyklistiky, běhu a procházek, můžete zkusit získat i nějaký kvalitní čas na pláži. Jedinou stinnou stránkou je, že tam není žádný stín…

Gallery

Portorož a jeho písčíté pláže

Portorož je určitě nejpopulárnější město na Slovinské riviéře. Je to místo, kam se vyráží nejen na prodloužené víkendy, ale také na konference, koncerty, mezinárodní akce a do non-stop otevřených kasin – a tohle také láká spoustu cizinců. Navíc, Portorož je jediné místo ve Slovinsku, kde najdete písčitou pláž.

Nic si ovšem nenamlouvejte, písek není přirozený, pláže ve Slovinsku jsou vždy skalnaté nebo oblázkové. Do Portorože byl písek na pláž dovezen, přístup do moře je ovšem stále z betonového mola.

Pokud party, nakupování, luxusní hotely a wellness a dny strávené popíjením koktejlů na lehátku na pláži je to, co vás na dovolené nejvíce baví, tak pro vás bude Portorož ta pravá destinace. Pro mě je největším důvodem proč se zastavit v Portoroži kavárna Cacao, která má prostě tu nejlepší zmrzlinu ve Slovinsku.

Gallery

Strunjan s nádhernou přírodou

Městečko Strunjan jako takové ničím nevystupuje. Jsou tam dobré pláže (betonová mola), jsou tam dobré rybí restaurace a mají i zmrzlinu. Čím se ovšem Strunjan liší, jsou hned dvě přírodní rezervace: Přírodní rezervace Strunjan, která spojuje Strunjan a Izolu, a Přírodní rezervace Soline Strunjan.

Strunjan je tedy ideální destinace pro vaši dovolenou u moře ve Slovinsku, pokud hledáte klid a mír v obklopení přírody. Procházku přírodní rezervací Strunjan si nesmíte nechat ujít, není nijak náročná a vede po vrcholu Bílého útesu, takže poskytuje nádherné výhledy na Piran a Izolu, Měsíční Záliv i stěnu Bílého útesu. Díky stínu stromů, je procházka opravdu příjemná.

V Strunjanu kromě klidu a pláží najdete také aktivní solné doly, ve kterých se sůl získává z moře stejným způsobem už více než 700 let. Jeden ze starých domů byl opraven a přetvořen v info centrum, ve kterém se o výrobě soli můžete dozvědět něco více. V ostatních domech stále žijí pracovníci solných dolů.

Seča a Sečovlje – slavná Piranská sůl

Pokud vám chvilka v solných dolech ve Strunjanu nestačila, vyrazte do těch větších v Sečovlje. V zimě či v létě, Sečoveljské Soline zdobí hromádky bílé soli a Soline svým návštěvníkům nabízí kompletní služby – informace, zážitek i nákup originálních suvenýrů.

Po procházce po informačních stezkách, vyrazte ještě do muzea a nakonec do obchůdku se suvenýry, kde můžete koupit nejrůznější produkty – od malých lahviček se solným květem nebo čokolády se solí až po 5kilové pytle místní soli.

Po návštěvě solných dolů můžete zajít na oběd z čerstvých ryb do nedaleké restaurace Gostišče Ribič a zbytek dne pak strávit na pláži hned u restaurace. Pláž na mysu Seča je mnohými považována za jednu z nejlepších pláži ve Slovinsku. Je to v podstatě divoká pláž, která spojuje vesnici Seča a Portorož a najdete zde travnatou i oblázkovou plochu, venkovní tělocvičnu, hřiště na plážový volejbal a hlavně klid a mír s výhledem na Adriatické moře.

Gallery

Marezige - víno a výhledy

I když Marezige není zrovna přímořské městečko, objevila jsem ho nedávno a musela v tomto článku zahrnout. Marezige představuje super odpolední výlet, obzvláště pro milovníky vína a jídla. Od roku 2018 se zde nachází vinná fontána, kde si můžete vychutnat dobré Koprské víno s výhledem na město a záliv. Kromě dobrého vína a výhledů je hned vedle fontány také restaurace s typickými jídly slovinské Istry.

Fontána je vlastně malý stánek a venkovní posezení, kde za 8€ zakoupíte skleničku a 3 žetony do fontány, ve které mají většinou dva druhy červeného a jeden bílého vína. Pokud vám víno chutná, ve stánku můžete zakoupit celou lahev a další místní produkty.

Pokud patříte mezi zaryté nepíče za volantem jako já, nemusíte věšet hlavu, z pláže Koper jezdí do Marezig 3x denně červený panoramatický autobus, který vás za 10€ odveze nahoru i dolů. A v ceně je navíc zahrnuta i sklenička a jeden vzorek vína.

Anakaran - konečná stanice Slovinské horské transverzály

Ankaran je možná nejméně známé slovinské pobřežní město. Ani já bych se sem nejspíš nikdy nevydala, kdyby zde nekončila Slovinská horská transverzála, která začíná na severu a vede přes Alpy až k Jadranskému moři – do Ankaranu.

Zde ovšem kopce moc nejsou a tak razítko z transverzály získáte v jedné kavárně v centru Ankaranu. Pokud si ho chcete zasloužit, vyrazte alespoň na procházku mezi vinice na Debeli rtič, s krásnými výhledy až do Itálie a Terstu.

Kromě toho je Ankaran také domovem největšího kempu obytných vozů ve Slovinsku a najdete zde i spoustu hotelů, apartmánů a Wellness centrum s mořskou vodou. Pokud je tedy dovolená v klidu a míru u moře váš sen, Ankaran je pro vás jako dělaný.

Gallery

Co jíst u moře ve Slovinsku

Na slovinském pobřeží si určitě nesmíte nechat ujít mořské pokrmy a ryby. Z moře je každé ráno vyloví místní rybáři, a tak si můžete být jistí, že lepší kvalitu nenajdete. Upřímně, Slovinsko patří mezi mé oblíbené země, kde jíst mořské plody.

Úplně nejradši mám kalamáry na grilu s česnekovým (tržaškým) přelivem, nebo malé smažené rybky. Příloha jsou často vařené brambory s mangoldovými listy, nebo hranolky. Slovinci si k tomu skoro vždy ddávají i malý míchaný salát.

Pokud nemáte velký hlad, zato velkou chuť experimentovat, zkuste krevety v rajčatové omáčce nebo škeble na bílém víně (zvané buzzara). K těmto pokrmům si určitě objednejte chleba - omáčky jsou tak dobré, že talíř budete chtít vylízat.

V létě jsou na pobřeží často i gurmánské festivaly – pokud na nějaký narazíte, využijte toho, čerstvější a lepší rybu nikde nenajdete.

Gallery

Co myslíte? Vyrazíte příští rok do Slovinska na dovolenou u moře?

Uložte si článek na Pinteresu, snadno ho tak najdete až budete plánovat dovolenou ve Slovinsku  >>

.

 

Lokalita

Komentáře