fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Kam ve Slovinsku – nejoblíbenější místa a kam jet místo nich

Slovinsko

Kam ve Slovinsku – nejoblíbenější místa a kam jet místo nich

Pokud letos plánujete dovolenou ve Slovinsku, mohou být jedním z důvodů krásné fotky na internetu z nejnavštěvovanějších míst. Možná ovšem před slávou Instagramu dáváte přednost klidu a míru méně turistických, ale neméně krásných míst Slovinska. Přečtěte si o tom, co navštívit ve Slovinsku.
Kam ve Slovinsku – nejoblíbenější místa a kam jet místo nich

V posledních letech se Slovinsko dostalo na přední příčky cestovatelských destinací a v celé zemi je to hodně vidět. Centrum Lublaně se hemží turisty a úměrně s počtem turistů šly nahoru i ceny. Na internetu najdete nespočet článků s doporučením, co navštívit ve Slovinsku, mezi nimi jsou vždy stálice jako hlavní město Lublaň, Jezero Bled, Jeskyně Postojná a přímořské městečko Piran.

Právě díky těmto radám jsou tyhle místa přeplněná a předražená, Slovinsko je přitom plné dalších nádherných míst, o kterých většina lidí nemá nejmenší tušení. Během mých 9 let života ve Slovinsku jsem zemi procestovala od severu k jihu a od východu na západ a můžu vám tak s přehledem představit nejkrásnější místa Slovinska a jejich alternativy, pokud nemáte rádi davy.

Jezero Bled a jeho velký konkurent

Fotky Jezera Bled a kostelíčku uprostřed jsou známé celému světu (jo, my máme Mušov, ale věřte mi, to je prostě jiná liga). Není se čemu divit, tohle místo má prostě pohádkově kouzelnou atmosféru. Je ovšem také non-stop zaplněné turisty a ceny předčí i ty na Václaváku. Věděli jste ovšem, že jen pár desítek kilometrů za Bledským jezerem leží ještě jedno jezero? Větší, klidnější a bez houfu turistů.

Ano, já vím, že i vy chcete svoji perfektní fotku Bledského jezera na Instagram, a taky ji můžete mít! Naštěstí pro vás, je cesta kolem Jezera Bled k jezeru Bohinj neustále ucpaná, tak prostě na chvilku skočíte z auta ven, rychle tu krásu vyfotíte, a pak můžete pokračovat na to pravé místo, kde si nerušeně vychutnáte krásy Slovinské přírody a pohledy na hory kolem jezera Bohinj.

Co navštívit ve Slovinsku: Jezero Bled a Jezero Bohinj

Gallery

Když se řekne Slovinsko, představím si hory

Slovinsko je domovem hned 3 pohoří: Julské alpy, Kamnicko Savinjské Alpy a Karavanky. I mezi Slovinci jsou nejvíce oblíbené Julské Alpy. Jejich vrcholky se v létě zaplní mnoha aktivními obyvateli této krásné země. Cesty jsou dobře značené a výhledy dech beroucí. Na nejvyšší horu Slovinska Triglav (2836 m) se přitom v létě vydává více a více lidí, a často to tam vypadá jako na D1. K vrcholu se jde po úzkém hřebenu a během srpnových víkendů se právě na tom hřebenu čeká ve frontě, až se na vrcholu uvolní místo, a může se tam posunout další skupinka horolezců. Není divu, že se v takové situaci často stávají nehody, a to i smrtelné…

Kamnicko Savinjské Alpy jsou přitom neméně krásné a překvapivě mnohem méně oblíbené, takže s méně lidmi na cestě i v horských chatách. Jejich nejvyšším vrcholem je Grintovec (2558 m), krásný jedno či vícedenní výšlap, ze kterého můžete pokračovat na další vrcholy jako Skuta, Velika Baba či Jezerska Kočna, které jsou více či méně náročné, všechny ovšem s přenádhernými pohledy na další vrcholy. Spát přitom bez problémů můžete v horských chatách, a to i když spaní rezervujete jen týden či dva dopředu.

Co navštívit ve Slovinsku: Triglavský národní park a Kamniško-Savinjské alpy

Gallery

Vodopády a modré hlubiny horských řek

Pokud milujete procházky kolem řek, focení vodopádů a neskutečně úžasných fotek na Instagram, pak už jste určitě zatoužili po návštěvě soutěsky Vintgar nedaleko Bledského jezera. Tohle místo se ovšem v posledních 2 letech stalo tak populární, že kromě toho, že vstupné zdvojnásobili (2019 - 10€), je tak neskutečně zaplněné turisty, že můžete rovnou zapomenout na fotky s dlouhou expozicí nebo pózování před kameru, ostatní návštěvníci a neustále otřesy dřevěných mostků to dozajista znemožní.

Skvělou alternativou je ovšem velmi podobná, ale mnohem méně turistická soutěska Mostnice. Nachází se kousek od již zmíněného jezera Bohinj a užijete si u ní nerušené focení vodopádů, tiché přírody a procházek ve stínu stromů. Na Mostnici se navíc nachází část, kde z mostu můžete vyfotit srdce ;) Donedávna byl vstup možný bez poplatku, Mostnice už se ovšem také dostává v podvědomí turistů a od roku 2018 vstupné činí 3€.

Co navštívit ve Slovinsku: soutěsky Vintgar a Mostnice

Gallery

Kam se skrýt z rušného centra Lublaně

Hlavní město Slovinska Lublaň je bezpochyby nejkrásnější město v této zemi. Se svými 250 tisíci obyvateli rozhodně nemůže konkurovat jiným Evropským hlavním městům, svou krásou ovšem mnohé předčí. Lublaň je tak malá, že celé centrum bez problému projdete v jediném dni a budete mít stále čas na únik z přeplněného centra a relaxaci u řeky.

Po procházce centrem si určitě zasloužíte něco na zub a bezpochyby zamíříte do kavárniček na nábřeží. Nezastavujte se hned v té první a zamiřte radši proti proudu řeky (na jih) až k mostu, který dělí centrum města a čtvrť Trnovo – tam máte namířeno. Tady najdete kolem řeky a na Eiperově ulici nespočet barů a restaurací s houfem místních štamgastů, kteří sem chodí ne jen kvůli mnohem nižším cenám, než jsou v centru, ale také kvůli skvělé atmosféře. Pokud jste spíše fanoušci sendvičů, můžete si je právě zde vychutnat na Plečnikových schodech s výhledem na řeku Lublanici.

Co navštívit ve Slovinsku: hlavní město Lublaň

Gallery

Perfektní alternativa malebného pobřežního města Piran

Slovinsko má sice jen 43 km moře, ale na nich leží hned několik měst, které se vyplatí navštívit. Nejkrásnější z nich, a také nejnavštěvovanější je město Piran. Díky úzkým dlážděným uličkám a starým kamenným hradbám nad městem má zvláštní charisma.

Úzké kamenné uličky mají ovšem všechna další přímořská městečka, a vyměňte kamenné hradby za bílé skály a dorazili jste do Izoly. Izola patří mezi mé nejvíc nejoblíbenější pobřežní města ve Slovinsku. Pláže a vodní radovánky, skvělé restaurace a jedinečná přírodní rezervace spojující ji se sousedním Strunjanem.

Národní park Strunjan je nejdelší část přírodního pobřeží Slovinska a spojuje obě městečka nenáročnou turistickou stezkou se skvělými výhledy. Hned na začátku parku, v Izole, se nachází Měsíční záliv s nádhernou oblázkovou pláží, která je i v letních měsících skoro vylidněná a hned nad zálivem se nachází kemp i apartmány – skvělé ubytování pro jakýkoliv rozpočet. Pokud jste ohledně ubytování náročnější, tak vám bude určitě vyhovovat Resort San Simon, který je hned vedle zálivu a najdete v něm i lázně, sauny a upravenou pláž se skluzavkou, hřištěm a půjčovnou SUP desek.

Co navštívit ve Slovinsku: Pobřežní městečka Piran, Izola a Strunjan

Gallery

Sláva Postojenských jeskyní a méně slavné Škocjanske jeskyně

Jakmile přijedete do Slovinska, nemůžete si nevšimnout reklam na Postojenskou jeskyni, jednu z největších krasových jeskyní na světě, kterou doteď navštívilo 38 miliónů lidí. Není nic špatného, pokud chcete k tomuto číslu ještě pár přidat, je to skvělý celodenní výlet. Návštěva jeskyní vás vyjde asi na 36€, strávíte hodinu a půl obdivováním stalagmitů a stalaktitů, projedete se loďkou v podzemní říčce a nakonec budete ještě moci navštívit hrad Predjama ze 12. století., který je vybudovaný přímo ve skále.

Pokud ovšem preferujete autentickou přírodu, klid a mír a jedinečné zážitky, vyrazte raději více na jih do Škocjanských jeskyní – méně turistické a rozhodně levnější místo. Tento park má v nabídce 3 různé trasy – 2 v jeskyni s průvodcem a 1 po povrchu s, nebo bez průvodce (zdarma), která zahrnuje i naučnou stezku. Vezměte si sebou vybavení na piknik, ve Škocjanských jeskyních a okolí můžete totiž snadno strávit celý den, v obklopení klidu a ticha nádherné slovinské přírody.

Pokud chcete svému výletu dodat ještě třešinku, za ušetřené peníze v rozdílu ceny s Postojenskou jeskyní se můžete vydat do nedaleké Lipicánské farmy. Návštěvu kolébky slavných lipicánů, koní z královského dvora ve Vídni, určitě nebudete litovat.

Co navštívit ve Slovinsku: Jeskyně Postojna a Škocjanske jeskyně

Gallery

Tak co číkáte? Přesvědčila jsem vás a přeskočíte ty nejtnavštěvovanější místa ve Slovinsku? Nebo jste se právě roozhodli svou dovolenou prodloužit z jednoho týdne na dva? A pokud už jste ve Slovinsku byli, kde se vám líbilo nejvíc a máte nějaké tipy, které v tomto článku chybí? Já mám v rukávu schovaných ještě hodně es, ale ty s vámi posdílím v příštím článku :) 

 

Schovejte si článek na Pinteresu, snadno ho tak najdete až budete plánovat dovolenou ve Slovinsku 


.
 

 

 

Lokalita

Komentáře