fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Cerro Tres Kandu, výšlap na nejvyšší horu v Paraguayi

Paraguay

Cerro Tres Kandu, výšlap na nejvyšší horu v Paraguayi

I když nejvyšší hora Paraguaye je vysoká jen něco přes 800 m, byla to nevzrušující a taky nejaktivnější událost našeho pobytu v této zemi. K našemu velkému překvapení to ovšem není nijak jednoduchý výšlap. A ještě větší překvapení bylo, že jsme nahoře nebyli sami.
Cerro Tres Kandu, výšlap na nejvyšší horu v Paraguayi

Kde leží nejvyšší hora Paraguaye

Když jsem plánovala náš měsíční pobyt v Paraguayi, vylézt na nejvyšší bod země se okamžitě dostal na první příčky míst, kam jsem chtěla zajet. Věděli jsme, že moc výšlapů tady dělat nebudeme, na rozdíl od druhých zemí Jižní Ameriky je totiž Paraguay neuvěřitelně plochá.

Cero Tres Kandu je nejvyšší hora Paraguaye a nachází se v oblasti Guaira v jižní části země, asi 3 hodiny jízdy od hlavního města Asuncion. Nadmořská výška není nijak ohromující a asi by se jí spíš mělo říkat kopec, než hora, s 842 m totiž patří k nejnižším vrcholkům, na které jsme v Jižní Americe vylezli. Její na první pohled nízkou výškou jsme se ovšem nechali trošku oklamat, vylézt na Cero Tres Kandu není žádná hračka, i když místní obyvatelé se sem v klidu vydávají skoro v papučích.

widget

Na Kandu je cesta, jako žádná ze sta

První výzvou se pro nás stalo už to, se k hoře vůbec dostat. Vyjížděli jsme z Přírodní rezervace San Rafael, která leží uprostřed ničeho, nebo spíše, uprostřed polí, a než jsme přijeli na nějakou rozumnou silnici nás ty polňačky slušně natřásly. Pak už jsme po krásné silnici pokračovali v obklopení hořících polí až k vesničce Ňumi (běžnou zemědělskou technikou v Paraguayi je pálit před sezónou pole), kde jsme z cesty opět sjeli na polňačku, po které jsme dojeli až k úpatí hory.

Těchto 250 km nám trvalo více než 5 hodin, z čehož 2 hodiny byly naplněné vibrační terapií. Naším cílem byl malinkatý bod na mapě označený jako kemp a já jsme v hloubi duše doufala, že mapa nelže. Nelhala. Kemp byl na pozemku jedné místní rodiny, která si za noc zaúčtovala více, než co jsme nadcházející noc zaplatili v hotelu za pokoj s vlastní koupelnou. Tady bychom si za záchod a sprchu museli připlatit. Takže víte, jak to skončilo - bez sprchy a na záchod se plížit ve tmě…

Gallery

Túra na vrchol hory Tres Kandu

Následující den jsme chtěli vyrazit brzy a vyhnout se vedru. Rozjet mozek po téměř probděné noci a tělo bolavé od spaní na zemi ovšem úplně nešlo, rodinka večer očividně něco oslavovala, a to do pozdních nočních hodin, přičemž zdroj světla se nacházel přímo nad naším stanem. Možná jsme se měli radši přifařit a slavit s nimi…

Každopádně, společně s námi si brzký start naplánovalo i mnoho dalších lidí a už od 7 od rána se parkoviště u kempu začalo plnit. Když jsme pak v 8 opravdu vyrazili, šlo před námi už minimálně 20 lidí. Na začátku túry jsme si pak všimli tabule, kde byly uvedené ceny za vstup. Jo, tahle hora není zadarmo. My jsme se ovšem dalšímu placení nějakým zázrakem vyhnuli, buď to bylo zahrnuté v ceně kempu, nebo si nás seňor, co peníze vybíral, v tom davu nevšimnul.

Gallery

Nejnavštěvovanější místo v Paraguayi

Cesta nahoru začala v příjemném stínu nízkého lesíku a postupně se volným tempem klikatila nahoru. Po asi 30 minutách se ovšem cesta začala prudce zvedat a na některých místech byla dokonce zajištěná dřevěnými žebříky a ocelovými lany. Ani to ovšem nezabránilo skupinkám Paraguayců, aby se na túru vydali v mokasínech a sandálech, v jedné ruce mobil a v druhé sadu na přípravu tereré – bylinkový čaj, který se pije ledový a bez kterého neodejdou z domu.

Když jsme po hodině a půl konečně dorazili na vrchol, bylo tam už docela narváno a za námi přicházely ještě další davy. Tohle možná opravdu bude nejnavštěvovanější místo v Paraguayi… Lehli jsme si tam na sluníčko, dali si svačinku a poslouchali směsku španělštiny a indiánského jazyku Guaraní, kterému jsme ale vůbec nerozuměli.

Výhled z vrcholu byl svým způsobem neuvěřitelný a dal nám skvělou představu o tom, jak placatá tato země opravdu je. Viděli jsme tak daleko, jak jen naše oko dohlédlo. Jak hodina pokročila a slunce stoupalo výš a výš, pobyt na sluníčku se stal téměř nesnesitelným, a tak jsme vyrazili dolů k autu a zpět na cestu vstříc novým dobrodružstvím v této ospalé zemi.

Gallery

Co očekávat při výšlapu na nejvyšší horu Paraguaye:

  • Je tam vedro, a to hodně. Lehké oblečení, spousta vody a opalovací krém je nezbytnost.
  • Přes víkend sem chodí odpočívat místní a je hodně plno.
  • Kemp je v porovnání s cenami hotelů drahý (200 Kč / osobu / noc bez sprchy a záchodu)
  • Pokud jste zvyklí chodit do hor, jako jsou Alpy, budete z výhledu dost zklamaní
  • Výšlap trvá asi hodinu a půl, dýl, jestli nejste ve formě
  • Není to nejjednodušší túra, je strmá a terén je docela složitý
  • Dá se jít i bez průvodce nebo organizované túry, pokud ovšem nemáte auto, bude těžké se tam dostat.
widget

Shrnutí túry: 6,2 km, 2,5 hodiny, min. nadm. výška 258 m, max. nadm. výška 827 m, 556 nabraných výškových metrů

Líbí se vám článek? Uložte si ho na Pinteresu >>

.

 

Lokalita

Komentáře