fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Fotky vodopádů Iguazu a co jste o nich nevěděli

Brazílie

Fotky vodopádů Iguazu a co jste o nich nevěděli

Ukončit náš roadtrip po Brazílii na vodopádech Iguazu byl skvělý nápad. Druhé největší vodopády na světě každý den navštíví tisíce lidí a dokonce byly vybrány jako jeden ze 7 přírodních zázraků světa. Mrkněte na mé nejlepší fotky a hned vám bude jasné, proč z nich všichni tak šílí.
Fotky vodopádů Iguazu a co jste o nich nevěděli

První dilema, které jsem musela vyřešit při plánování výletu na vodopády Iguazu bylo, zda je navštívit z Brazilské nebo Argentinské strany. Hranice mezi oběma státy totiž prochází přesně uprostřed řeky Iguazu. Přečetla jsem spousta článků a všichni přísahali, že je nutné navštívit obě strany. To se mi ovšem ani v nejmenším nechtělo, měli jsme v plánu jít ještě na Salto de Monday v Paraguayi a tři vodopády ve třech dnech se zdálo trošku moc. Tak jsem se nakonec rozhodla pro stranu Brazilskou.

Dostat se k vodopádům není žádná věda, jedou tam časté (a levné) autobusy z centra města Foz do Iguazu, které nás vyklopili přímo před prodejnou lístků. Pak jsme se mohli k vodopádům projít, nebo svézt turistickým autobusem.

Upřímně jsem neočekávala, že se mi budou tak líbit. Články často přehánějí a fotky jsou upravované, ale řeknu vám, že jakmile jsem ty vodopády uviděla, bylo mi hned jasné, proč je všichni milují. Fotky jsou možná nádherné, ale ani v nejmenším nezachytí celu krásu a velikost vodopádů Iguazu. A když řeknu, že jsou obrovské, tak fakt nepřeháním, jsou obrovské. Po brazilské straně vede 1,5km dlouhý trail, na který jsme ovšem potřebovali 3 hodiny! Argentina možná má 2/3 vodopádů jako takových, Brazílie ovšem má ty nejlepší výhledy. Popsat vám to úplně nemůžu, tak se podívejte na fotky.

Když kliknete na fotku, otevře se vám galerie, kterou můžete listovat:

Gallery

Zajímavosti o vodopádech Iguazu, o kterých jste nejspíš nevěděli:

#1 zajímavost o vodopádech Iguazu - původ

Vodopády Iguazu vznikly po sopečné erupci, která zanechala obrovskou trhlinu v zemi, existuje ovšem i romantická legenda o jejich původu: Bůh se chtěl oženit s indiánkou Naipí, ona ho ovšem nechtěla a rozhodla se uprchnout se svým milencem Tarobá na dřevěné kanoi. Když to Bůh zjistil, hrozně se naštval a svým hněvem vytvořil trhlinu na řece, po které milenci pluli. Jakmile se Naipí a Tarobá k trhlině přiblížili, voda je smetla z okraje a oba zahynuli.

#2 zajímavost o vodopádech Iguazu - jméno

Překlad jména vodopádů Iguazu znamená v jazyce místních indiánů Guaraní Velká Voda. Docela přesné jméno pro tohle nádherné místo, ne?

#3 zajímavost o vodopádech Iguazu - lidé

Tyhle nádherné vodopády navštívila spousta slavných lidí, mezi nimi i Americká první dáma Eleanor Roosevelt. Jakmile spatřila krásu a velikost vodopádů, nemohla se udržet a vykřikla: “Ubohé Niagary!” (pozn. – možná nejslavnější vodopády na světě na hranici Kanady a USA)

#4 zajímavost o vodopádech Iguazu - sláva

Možná si to neuvědomujete, ale vodopády Iguazu jste určitě viděli na slavných filmových plátnech. Najdete je například ve filmech Indiana Jones a Království křišťálové lebky, Miami Vice a v James Bond filmu Moonraker.

Gallery

Zajímavosti o vodopádech Iguazu, o kterých jste nejspíš nevěděli:

#5 zajímavost o vodopádech Iguazu - vodopády

Tento systém vodopádů se skládá z 275 jednotlivých vodopádů rozprostírajících se na 2.7km řeky Iguazu. Počet vodopádů se ovšem mění podle roční doby a množství vody v řece. V době sucha mizí a v období dešťů se zase objevují.

#6 zajímavost o vodopádech Iguazu - objev

První Evropan, který spatřil vodopády Iguazu byl jeden ze španělských dobyvatelů Álvar Núñez Cabeza de Vaca v roce 1541.

#7 zajímavost o vodopádech Iguazu - velikost

Největší ze všech vodopádů v tomto systému je tzv. Ďáblův chřtán (Garganta del Diablo ve španělštině). Má tvar písmene U, je 82m vysoký, 150m široký a můžete se na něj podívat z plošiny vedoucí uprostřed vodopádů.

#8 zajímavost o vodopádech Iguazu - voda

Vodopády Iguazu jsou možná druhé největší (po Viktoriiných vodopádech v Africe), ale momentálně mají největší průtok vody na světě. Průměrné roční množství vody padající přes okraj vodopádů Iguazu je kolem 1756 kubických metrů za sekundu. To je přibližně 3,5 milionů piv a to je dvakrát tolik, než co v Česku vypijeme za dva roky! (podle statistik z roku 2016)

Gallery

Kdy je nejlépe navštívit vodopády Iguazu

I když spousta lidí přísahá, že ideální roční období je jaro nebo podzim, protože v létě je moc vedro a v zimě je málo vody, my jsme zde byli v zimě a bylo to super. Podle mě je totiž zima (červenec, srpen) nejlepší čas na návštěvu. Je to období sucha, možnost deště je tedy velmi nízká a s největší pravděpodobností bude jasno a slunečno, takže uvidíte duhu. Období sucha ovšem neznamená, že budou vodopády vyschlé, znamená to jen, že při procházce kolem nich s sebou nemusíte tahat deštník nebo pláštěnku, vodopády vás celé nepromočí a navíc tam bude míň lidí. To je přece ideální, ne?

Pro lepší představu o kráse a velikosti Iguazu vodopádů, se podívejte na mé video:

Kolik dní strávit na vodopádech Iguazu

Jestli plánujete navštívit jen Brazilskou stranu, jeden den vám bude stačit. Svou návštěvu naplánujte na poledne, kdy se slunce zvedne vysoko a sluneční paprsky s vodou vytváří duhu. Pokud máte v plánu navštívit i Argentinskou stranu, určitě budete potřebovat 2 dny.

Gallery

 

Líbí se vám článek? Uložte si ho na pinteresu >>

.

 

Lokalita

Komentáře