fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Jedinečné jezuitské mise v Paraguayi - foto příběh

Paraguay

Jedinečné jezuitské mise v Paraguayi - foto příběh

Jezuitské mise jsou nejnavštěvovanějším místem v Paraguayi, i přesto jsme zde byli téměř sami. Toto místo s neuvěřitelnou historií by se snadno dostalo na první místa UNESCO památek, patří ovšem spíše k těm méně navštěvovaným. Přečtěte si příběh jezuitských misí v Paraguayi.
Jedinečné jezuitské mise v Paraguayi - foto příběh

Paraguay je druhou nejchudší zemí v Jižní Americe, do roku 1870 ovšem patřil mezi nejmocnější a nejbohatší státy. Tehdejší nabubřelý panovník se ovšem vydal válčit s Argentinou a Brazílii, válku prohrál a s ní přišel o své bohatství i polovinu mužské populace. Až do dnešních dní se pak Paraguay zmítala pod vládou krutých diktátorů. To ale předbíhám, příběh o jezuitských misích sahá mnohem dále, do dob, kdy kolonizace Jižní Ameriky teprve začínala.

Krátká historie jezuitských misí v Paraguayi

Různé zdroje vyprávějí trochu jiný příběh tohoto místa. Přečetla jsem jich spoustu – je zajímavé, jak cestování vzbuzuje zvědavost o historii, politiku a průmysl dané země. Všechna ta fakta, co se mi na střední škole zdála tak neuvěřitelné zbytečná a nudná, najednou získávají zcela jiný význam. Zkuste mi teď dát slepou mapu, pane profesore Petrjánoši, nespletu se ani jednou…

Kdo byli Jezuité a co dělali

Jezuité přišli do Jižní Ameriky v 16. století. Některé zdroje tvrdí, že si vyžádali vstup, aby pokřesťanštili domorodé indiány a ochránili je před krutou vládou Španělů, jiné tvrdí, že sem byli pozváni, aby z domorodců vytvořili efektivnější levnou pracovní sílu. Ať už je to jakkoliv, jejich pobyt v Paraguayi byl krátký, ovšem efektivní.

Gallery

Jezuitské mise, místo dýchající historií

Jezuité na území deštného pralesa dnešní Argentiny, Brazílie a Paraguaye postavili kolem 30 měst v architektonickém barokním stylu, kde se míchají Evropské vlivy a náboženské symboly s prvky domorodců guaraní. Mise v Trinidadu byla založena v roce 1707 a je považována za nejkomplexnější dílo této oblasti. Je krásně zachovaná a vypovídá o to, jak velkou moc v této době jezuité měli.

Gallery

Jezuitské mise patří k nejslavnějším památkám v Paraguayi

Moc, kterou jezuité v Paraguayi získali, se často považuje za důvod, proč je Španělé v roce 1767 vyhnali. Jiné zdroje ovšem mluví o tom, že na jejich vyhnání mělo větší vliv dění v Evropě. Jakýkoliv důvod za tím byl, mise byly od jejich odchodu opuštěné a pomalu se rozpadaly. To až do roku 1993, kdy je UNSECO přidal na svůj seznam kulturního dědictví.  Více se o historii jezuitských misí dočtete v tomto článku.

Gallery

Nejzajímavější místo v Paraguayi zeje prázdnotou

Do Trinidadu jsme dorazili za šedého oblačného dne, kromě nás a francouzského páru turistů zde nikdo jiný nebyl. Století staré zdi dýchající historií nám vyprávěly příběh o životě před 300 lety. Ve středu všeho dění stál obrovský kostel, ze kterého dnes už zbyla jen hlavní kopule zvedající se ve své ohromnosti nad hlavami maličkatých lidí. Stavba tak obrovská, že vás donutí zamyslet se nad tím, jak ji bez moderní technologie postavili.

Gallery

Strávili jsme zde několik hodin, procházeli se kolem kamenných zdí, fotili, natáčeli, diskutovali o tom, co zde lidé dělali a proč se o místo nestarali i po odchodu jezuitů. Na rozdíl od Machu Picchu zde nejsou žádná omezení, žádní hlídači, kteří by nás neustále upozorňovali, nikdo nás nehnal dopředu, mohli jsme chodit, kde jsme chtěli a dělat, co jsme chtěli. I z tohoto důvodu jsem nad tímto místem mnohem více nadšená, než nad slavným městem Inků. Úžasná architektura, bohatá historie, žádné davy a cena, kterou si může dovolit úplně každý.

Gallery

Mohl to být největší kostel té doby

Druhé mise se nachází ve 12 km vzdáleném Jesusu a jsou sice menší, ale o nic méně zajímavé. Nachází se zde v podstatě už jen kostel, který byl založen mnohem dříve, v roce 1685, zůstal ovšem nedokončen.  Klenby inspirované maurskou architekturou, impozantní sloupy uvnitř kostela a do výšky se zvedající stěny, to vše mluví o tom, jak impozantní by tento kostel mohl být, kdyby ho jezuité stihli dokončit.

Podívejte se na mé video z jezuitských misí v Paraguayi:

 

Jak se vám toto místo líbí? Pro mě byla chůze mezi těmi obrovskými starými stěnami nejlepší zážitek z Paraguaye.

Nějak stále nemůžu věřit tomu, že toto místo není na radaru všech turistů v Jižní Americe, jsem si ovšem jistá, že ho brzy objeví. Jezuitské mise v Trinidadu jsou samy o sobě skvělým důvodem, proč navštívit Paraguay. Tak svůj výlet naplánujte dříve, než se to tu zaplní davy turistů a fotek chtivých dívek.

Pokud už svůj výlet plánujete, tenhle článek obsahuje skvělé informace o tom, jak se do Trinidadu dostat.

Líbí se vám článek? Uložte si ho na Pinteresu >>

.
 

Lokalita

Komentáře