fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Nejkrásnější místa v Chile a kde se nám nejvíc líbilo

Chile

Nejkrásnější místa v Chile a kde se nám nejvíc líbilo

Chile je zajímavá země v Jižní Americe, která díky svému neobvyklému tvaru skrývá mnoho jedinečných turistických destinací. Chile jsem měla na radaru především kvůli Patagonii, ale během našeho pobytu jsem zjistila, že je zde mnohem více nádherných míst. Čtěte více o nejkrásnějších místech v Chile...
Nejkrásnější místa v Chile a kde se nám nejvíc líbilo
Nejkrásnější místa v Chile a kde se nám nejvíc líbilo
Nejkrásnější místa v Chile a kde se nám nejvíc líbilo

Cestování v Chile – kam vyrazit?

Chile má velmi specifický tvar – je to dlouhý pruh země stisknutý mezi Pacifický Oceán a Andské pohoří. Z jihu na sever měří Chile 4300 km zatímco nejužžší část má jen 64 km. Díky tomuto specifickému tvaru má Chile velmi rozmanitou a křehkou biodiverzitu a cestování po Chile je kvůli tomu také trošku složitější – hlavně pokud cestujete autem.

Během naší 15-měsíční cesty Jižní Amerikou, jsme se do Chile dostali dvakrát. Poprvé jsme projížděli severní Chile z Argentiny do Peru a cestovali jsme autem. O pár měsícu později jsme se do Chile vrátili, auto jsme v Peru prodali a přiletěli z Limy do Santiago de Chile, odkud jsme pokračovali na jih veřejnou dopravou.

Pokud i vy budete plánovat cestu do Chile a budete mít omezený rozpočet nebo čas, budete se asi muset rozhodnout, zda vyrazíte na sever, či na jih. Obě strany Chile stojí za shlédnutí, ale zdvládnout vše během jendé dovelené už je těžší. Já určitě do budoucna počítám ještě s jednou návštěvou Chile, několik zajímavých míst jsme totiž i my museli vynechat…

Sever Chile:

 • Slavné San Pedro de Atacama
 • Iquique a opuštěné město duchů Humberstone
 • Neuvěřitelné jeskyně Cuevas Anzotas
 • Dechberoucí Národní Park Lauca

Centrum Chile:

 • Bohémské Santiago de Chile
 • Barevné Valparaiso
 • Vinařské Maipo Valley

Jih Chile

 • Nádherný Národní park Torres del Paine
 • Nekonečná Carretera Austral
 • Překvapivé Los Lagos – Pucon, Villarica a Puerto Varas
 • Mystický ostrov Chiloe
 • Magický Národní park Cerro Castillo a Mramorové jeskyně

Sever Chile – hory, jeskyně a opuštěná města

Slavné San Pedro de Atacama

Mé pocity ohledně San Pedro de Atacama jsou hodné smíšené. Mnoho lidí nám doporučilo sem jet a je tam opravdu nádherná příroda, ale bohužel, je tam taky neskutečné množství turistů.

I přesto je ovšem San Pedro de Atacama hodné návštěvy, obzvláště pokud nemáte moc času. Na jednom místě totiž najdete všechny krásy Jižní Ameriky. Navštívit můžete vysokohorská jezera, solné pláně, rezervace s plameňáky, jedinečné a roztodivné krajiny, autentické vesničky, pozorovat hvězdy, či vyšplhat na vrchol sopky.

Jedním z důvodů proč je San Pedro tak oblíbené mezi turisty, je také snadná dostupnost. Jen hodina letu ze Santiaga do Calama a pak ještě hodina autobusem do San Pedra. Navíc, letenky seženete už za 20$ (mrkněte na ceny zde). Jediná těžká věc pak bude se rozhodnout, kam se podívat nejdříve.

Čtěte více o San Pedro de Atacama – všechny krásy Jižní Ameriky na jednom místě

Gallery

Iquique a opuštěné město duchů Humberstone

V Iquique jsme se zastavili na naší cestě ze San Pedro de Atacama do Peru a strávili zde celý týden - trochu pracovali a trochu si užívali sluníčko a pláže. Iquique na severu Chile nemá v okolí žadné slavné památky, ale je to skvělé místo, kde si trošku odpočinout při delším cestování.

V kolí Iquique je několik zajímavých míst k vidění. Kromě pobřežní promenády, kde často mají zdarma večerní cvičení, barevnou fontánu a krásný výhled na oceán, je to především centrum města s krásnými dřevěnými historickými budovami, které vypadají jako z amerického westernu.

Iquique je také domovem lodě Corbeta Esmeralda, jedné z nejdůležitějších válečných lodí v historii Chile. Originální loď byla utopena ve válce s Peru v 18.století, takže na pobřeží Iquique nyní stojí replika postavená v roce 2011. Loď slouží jako muzeum a za menší vstupné získáte asi hodinovou velmi zajímavou prohlídku. Aktuální ceny zjistěte zde >>

Co nás ovšem v okolí Iquique nejvíce potěšilo bylo opuštěné město Humberstone. Když v 19. století vzrostl obchod s nitrátem, začaly na sveru Chile vznikat nitrátová doly – a vedle nich města. Jenže ve 20. století objevili syntetický nitrát a tak doly začaly postupně zavírat. Humberston díky modernizaci těžby vydržel nejdéle, ale stejně nakonec podlehl. Díky svému zachovalému stavu byl prohlášen světovým dědictvím UNESCO a v nedávných letech opraven a otevřen jako muzeum.

Gallery

Neuvěřitelné jeskyně Cuevas de Anzota

Kdybych si měla vybrat mé oblíbené město v Chile, Arica by to určitě nebyla. Kdybych si ovšem měla vybrat nekrásnější pobřeží v Chile, tak na pvních místech bude tohle. Jen 12 km od města Arica se totiž skrývá geologický zázrak jménem jeskyně Anzota, hlavní důvod, proč jsme se do Aricy vydali.

Drsné nárazy oceánu na černé pobřežní skály vytvořily originální skalní útvary, kterým se dnes říká Cuevas de Anzota. Před desítkami tisíci let byly domovem Chinchorro kultury, dnes je zde postavená vzdělávací turistická stezka se schody na vyhlídky a dovnitř jeskyní. Určitě místo, které si při cetování po Chile nechcete nechat ujít.

Čtěte více o Cuevas de Anzota - krásné jeskyně na pobřeží Chile

 

Gallery

Dechberoucí Národní Park Lauca

Národní park Lauca leží na severu Chile, na hranících s Peru a Bolívií a mnoho turistů ho zatím neobjevilo. Kvůli vysoké nadmořské výšce zde není pěší turistika tolik populární jako v parcích na jihu Chile, ale možná právě proto stojí za návštěvu.  

Se sopkami Parinacota a Pomerape v pozadí ja Národní park Lauca skvělou foto destinací. Malé vesničky roztroušené v okolí jsou skvělým příkladem Andské architektury a nedaleko regionálního města Putre je dokonce místo se starobylými jeskynními malbami, ke kterým se dostanete jen pěšky.

Po takovém či jiném výšlapu je pak nejlépe se naložit do horkých bazénků, které jsou díky spodním vodám zásobovány horkou vodou od sopek a jsou zde docela časté. Navíc, pokud si na to troufáte, můžete se vydat přímo na vrchol sopky Parinacota (6348 m).

 

Gallery

Centrum Chile – města, pobřeží a vinice

Bohémské Santiago de Chile

Santiago je hlavní město Chile a se 7 miliony obyvatel také jeho největší město. Leží ve vnitrozemí, na půli cesty mezi Pacifickým oceánem a Andským pohořím a díky centrální poloze je skvělým východiskem pro objevování celého Chile.

Během našich pár dní v Santiagu jsem se rozhodli pro návštěvu jen těch nejzajímavějších míst a celý pobyt jsme si udělali takový pohodový. Santiago bylo totiž docela důležitým bodem naší cesty – první destinace, kam jsme nepřijeli autem. A tak nás kromě objevování čekalo i plánování dalších cest – měli jsme před sebou ještě 3 měsíce a 3 země.

Největší památky Santiaga jsme si tak během jednoho odpoledne prohlédní již klasicky s Free walking tour. Kromě toho vyrazili i na místní tržnici, na městskou vyhlídku a dlouhé hodiny bezmyšlenkovitě bloumali ulicemi města se zastávkami v nejrůznějších barech.

Gallery

Opilé Maipo Valley

Tak jako je Argentina proslavená Malbecem, v Chile kraluje Carmenere. No, pokud nejste someliéři tak vám to asi moc neříká, ale příběh Carmeneru je velmi zajímavý. Je to totiž jedno z nejstarších Evropských vín, které roste jen v Chile. Ano, prosím.

Na konci 19. století byly všechny francouzské vinice Carmeneru napadeny nemocí, která je zcela zničila. Carmener začal být považován za vymřelou sortu vína. Až o několik desítek let později přijeli francouští experti na exkurzi do Chile a zjistili, že jim tam vesele roste Carmenere – který místní vinaři považovali za Malbec…

A nejlepší místo kde Carmenere vyzkoušet je právě údolí Maipo kousek od Santiaga. Můžete se tam dostat autobusem po vlastní ose, nebo s organizovanými tůrami ze Santiaga. Nejslavnější vinice, kam většinou prohlídky jezdí, jsou Concha y Toro a Santa Rita, které nabízí několik různých prohlídek po vinárně a vinicích.

My jsme se rozhodli spojit příjemné s příjemnějším a vyrazili na tůru na kole s La Bicicleta Verde. Velmi snadná a krátká projížďka nás vedla po silnicích mezi vinicemi, s krásnými Andami v pozadí a jediná věc, která nám trošku kazila náladu bylo to, že při jízdě na kole jsme nemohli ochutnávat… Brzy jsme se ovšem dočkali a na své přišli v butiční vinárně William Fevre, následované oběděm a dalším ochutnáváním s našimi novými přateli ve vinárně a restaraci Vina Haras de Pirque.

Barevné Valparaiso

Valparaiso je barevné pobřežní městečko asi 2 hodiny jízdy od Santiaga. Tento přístav je často familiárně nazýván Valpo a jeho veselé ulice jsou naplněny nástěnnými malbami, barevnými domy a pouličním uměním.

Po kopcích se klikatící uličky mají na každém rohu příjemné kavárničky, restaurace a bary. Procházku městem zpříjemňují pouliční prodavači a výšlap do čtvrti Cerro Alegre usnadňuje stará lanovka. Tohle město je prostě naplněno pozitivní energií.

Do Valparaisa jsme vyrazili na 2 dny, naše počítače jsme přitom nechali v hotelu v Santiagu a celý víkend si tak opravdu vzali volno. Mohli jsme si tak plnými doušky vychutnat procházky křiklavými ulicemi s četnými zastávami v střešních barech s ještě lepšími výhledy na město.

Náš hotel byl přímo uprostřed čtvrti Cerro Alerge, zapsané na seznamu světového dedictví UNESCO, takže vše, co jsme ve Valparaisu chtěli videt, jsme měli na dosahu ruky. Zbytek jsem klaicky prošli s organizovanou Free walking tour.

Gallery

Jih Chile – Narodní parky Patagonie, tučnáci a tajemné ostrovy

Nádherný Národní park Torres del Paine

Torres del Paine je jeden z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších parků v Chile. Je to sen mnoha cestovatelů a je přesně takový, jak ho znáte z fotek – drsný a nádherný.

Nad tyrkysovými jezery se tyčí špičaté skály, které byly před miliony let vytvořeny sopečnou činností. Pod těmito vrcholky vede také jeden z nejslavnějších treků na světe: 5denní W-trek, který každoročně absolvují tisíce lidí.

Během naší návštěvy jsme neměli příliš velké štěstí na počasí a tak jsme místo na jeden více-denní trek vyrazili na více jedno-denních výšlapů a výhledy na park si užívali z lépe dostupných a méně prochozených míst.

Čtěte více o Torres del Paine – kam za výhledy v nejkrásnějším parku chilské Patagonie

 

Gallery

Překvapivé Los Lagos – Pucon, Villarica a Puerto Varas

Velkým překvapením je, že mým absolutně nejoblíbenější částí Chile není Patagonie, ale region Los Lagos ležící těsně nad ní. Nejdelší dobu jsme strávili v Puconu, kde jsme si užívali outdoorové aktivity, než jsme se přesunuli na jih do krásného města Puerto Varas.

Pucon, Villarica a Puerto Varas jsou malá města, která žijí převážně z cestovního ruchu. Pokud jste milovník outdoorových aktivit, najdete nejlepší outdoorové aktivity v Chile v této oblasti. Můžete si vybrat od raftingu, cyklistiky a pěší turistiky až po relaxaci v horkých pramenech nebo na pláži horských jezer s překvapivě teplou vodou.

Jednou z nejoblíbenějších věcí, které zde můžete dělat, je výšlap na vrchol sopky Villarica poblíž Pucónu nebo návštěva vodopádů Petrohue poblíž Puerto Varas.

Čtěte více o Pucón – ráj pro milovníky outdoorových sportů

 

Gallery

Nekonečná Carretera Austral

Když jsme byli Pucónu, měla jsem krátkdobý zkrat v mozku, ve kterém se zrodil nápad, že celou Carreteru Austral projedeme na kole. Proč? Je to jedná z nejkrásnějších silnic na světě.

Carretera Austral začíná u města Puerto Montt a o 1240 km později končí v městeču Villa O'Higgins. Carretera Austral projíždí částmi Patagonie, do kterých se jinak než autem nedostanete. A protože vypůjčení auta se zdálo být drahé a komplikované, kolo bylo logickým řešením. No, Primož mi to nakonec rozmluvil. Doteď si nejsem jistá, jestli jsem mu za to vdečná, nebo jsem na něj naštvaná…

Nakonec jediná část Carretery Austral, kterou jsme viděli, bylo prvních pár desítek kilometrů vedoucích do Národního parku Alerce Andino, kam jsme se šli projít mezi tisíce let staré stromy. Zbytek na nás stále čeká a mě ten nápad s koly nedá spát…

Gallery

Mystický ostrov Chiloe

Pokud hledáte jedinečná turistická místa v Chile, ostrov Chiloe na jihu Chile je rozhodně jedním z nich. Je to velký ostrov jižně od Puerto Montt zahalený tajemnými příběhy a legendami. Nejlepší způsob, jak se tam dostat a užít si jeho atmosféru, je půjčit si auto a na ostrově pobýt 2 až 3 dny. Pokud nemáte čas, další možností je zaplatit za celodenní turné - to jsme udělali my.

Přiznám se, že je mi hodně líto, že jsme šli na organizovaný výlet místo dvoudenní návštěvy na vlastní pěst. Z Puerta Montt na Chiloe je to docela dlouhá cesta, což v přpadě organizovaného výletu  znamenalo dlouhé sezení v autobuse. A víte, jak to na takových výletech bývá - hodně čekání na ostatní a bez možnosti zastavit se kde chcete a dělat, co chcete.

Nezáleží na tom, kterou cestovní kancelář si vyberete, všechny nabízejí to stejné - lepší je využít peníze na pronájem auta a mít plnou svobodu. Ostrov Chiloe je krásné místo, které si zaslouží víc než jen jednodenní návštěvu. Můžete strávit 1 den jízdou kolem ostrova se zastávkami v krásných malých městech a vesnicích a další den třeba v klidném tichu Národního parku Tantauco na jižním cípu ostrova ...

Přečtěte si více o naší návštěvě ostrova Chiloe - mystický ostrov na jihu Chile

 

Mramorové jeskyně a Národní park Cerro Castillo

Cerro Castillo je národní park nacházející se ve spodní části silnice Carretera Austral. Doporučil nám ji známý v Santiagu de Chile, který tam pracoval jako turistický průvodce. Je zde krásná 51 km túra v čisté přírodě, bez jakýchkoli hotelů nebo davů turistů a s kempy zdarma. Pro nás ten pravý ráj...

Nedaleko národního parku Cerro Castillo je také Lago Gral Carrea s naprosto jedinečným místem - mramorovými jeskyněmi. Místo, které jsem chtěla vidět v okamžiku, kdy jsem uviděla první fotku. Bohužel, když jsme se snažili skombinovat práci a poslední 2 měsíce cestování, museli jsme se tohoto klenotu vzdát a tak se sem prostě musíme jenoho dne vrátit.

Více informací o Národním parku Cerro Castillo najdete v angličtině a ve španělštině na jejich officiální webové stránce >>

 

Gallery

Cestování po Chile – kolik to stojí?

Pokud plánujete výlet do Chile, určitě vás zajímá na kolik to vyjde. Chile je jednou z bohatějších zemí jihoamerického kontinentu. To znamená, že více lidí mluví anglicky, jsou zde hezké hotely, dobré silnice, pohodlné autobusy a obecně dobrá turistická infrastruktura. Ale také to znamená o něco vyšší ceny, než jaké najdete například v Peru nebo Kolumbii.

Ceny v Chile se mi zdají srovnatelné s těmi východoevropskými: 1000 - 1500 Kč za dvoulůžkový pokoj v hezkém hotelu, 500 - 800 Kč za hostel (soukromý) pokoj, 150 – 200Kč  za obědové menu, 350 – 500 Kč za večeři v lepší restauraci, 75 Kč za pivo nebo sklenku vína a 1500 – 2500 Kč za jednodenní organizovaný výlet.

Získejte mapu s nejzajímavějšími turistickými místy v Chile:​

widget

 

Jak nejlépe cestovat v Chile

Absolutně nejlepším způsobem cestování po Chile je letadlo. Chile má několik nízkonákladových leteckých společností a letenky ze Santiaga do jiných velkých měst mohou stát mezi 20 € - 120 €. Čím dříve si let zarezervujete, tím levnější to bude. Podívejte se na ceny letenek v Chile ZDE >>

Pokud plánujete cestovat v Chile autem, můžete si být jisti, že silnice budou pěkné. Na silnicích nejsou ani zkorumpovaní policisté a GPS navigace jsou velmi spolehlivé. Musíte jen dávat pozor - pokud chcete překročit hranice do Argentiny, musíte mít speciální pojištění vozidla. Zkontrolujte ceny vypůjčení auta v Chile ZDE >>

Díky pěkným a rovným silnicím je cestování autobusem docela pohodlné a je to dobrá volba, pokud zmeškáte levné letenky. My jsme jeli nočním autobusem ze Santiaga de Chile do Puconu a později z Puerto Natales do Ushuaia. V Jižní Americe jsme si obvykle rezervovali autobusy u Recorrido.

Když vstupujete do Chile, dávejte si pozor na to, jaké jídlo máte s sebou. Chile má velmi přísnou politiku ohledně dovozu potravin - jakákoli zelenina, ovoce, semena a ořechy, maso nebo mléčné výrobky jsou přísně zakázány a musíte je proclít, jinak riskujete velkou pokutu. Pokud si nejste jisti, co máte proclít a co ne, zeptejte se úředníků před odevzdáním celního formuláře.

Schovejte si článek na Pinteresu, snadno ho tak najdete až budete plánovat návštěvu Chile: >>

.

 

Lokalita

Komentáře