fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / La Paz – fascinující túra městem s lanovkou, která vás nezrujnuje

Bolívie

La Paz – fascinující túra městem s lanovkou, která vás nezrujnuje

Z návštěvy La Pazu jsem nebyla úplně nadšená ale okamžitě jsem si to město zamilovala. Nenajdete tady sice koloniální architekturu, jak v jiných městech, ale možná právě proto je tohle město tak jiné a zajímavé. Čím se ovšem opravdu liší, je veřejná doprava - je totiž ve vzduchu!
La Paz – fascinující túra městem s lanovkou, která vás nezrujnuje

La Paz - fascinující město v nadmořské výšce 3650 m

Myšlenkou o návštěvě dalšího velkoměsta jsem nebyla úplně nadšená, ve vzpomínce jsem stále měla smradlavou a přeplněnou Limu, s předraženými restauracemi a bary a hroznou dopravou. La Paz mě ovšem překvapil, a to velmi příjemně. Ve srovnání s Limou je to krásné a čisté město, které sice nepřekypuje koloniální architekturou a zelenými parky, má ovšem jiné přednosti. Kromě okolních hor, do kterých jsme se mohli vydat na jedno či vícedenní výlety (čti o našem výšlapu na Huyana Potosí a nepovedeném El Choro treku) mě uchvátil především systém veřejné dopravy - kromě klasických autobusů a taxíku tady totiž po celém městě jezdí lanovky, které zkrátili dopravu z jednoho konce města na druhý z hodiny na 10 minut!

Prohlídka města ze vzduchu

První, čeho jsme si všimli při příjezdu do města byla lanovka, kterou jinak známe pouze z Evropských sjezdovek Pák nám náš hostitel Ricardoo vysvětlil, jak můžeme této veřejné dopravy využít k prohlídcec města, aniž bychom namáhali nožičky a my jsme se okammžitě rozhodli věnovat tomuto pozoruhodnému dopravnímu prosředku celý den. 

Jedna jízda na jedné lince stane 3b. / 9 Kč a ve městě je celkem 7 linek. Do roku 2030 plánují postavit dalších 16 linek a pokrýt tak lanovkami celé město.  Už nyní jsou nekteré nové linky ve výstavbě, ale okružná jízda bohužel ještě možná není, tak jsme ten kruh museli dokončit po svých.

Pěšky centrem až do městského parku

Naši tůru jsme začali na žluté lince v blízkosti hotelu, pak jsme přestoupili na modrou, bílou  a nakonec na oranžovou, kde jsme vystoupili a vydali se pěškem přes centrum města, navštívili místní trhy a pokračovali dolů až směrem k Socopachi čtvrti, kde bydlíme. V budoucnosti bude možné celý okruh dokončit s fialovou a hnědou linkou - mrkněte na mapu v galerii.

Po cestě dolů jsme se rozhodli zastavit v městském parku Parque Urbano Central, kde jsme si chtěli odpočinout v obklopení zeleně - tak to se nestalo. Tenhle park je spíše betonovou džunglí, najdete zde jen pár zelených míst - ty, které jdou najít snadno, jsu pokryté odpadky a ty, které jsou skryté, jsou obsazeny mladými milenci. Je zde ovšem jedna naprosto fascinující oblast - a to je oblast zakázaná. No my jsme na ten zákaz moc nedali a prostě jsme tam šli, a kromě dvou smradlavých bezdomovců jsme našli nádhernou opuštěnou oblast s hřištem a krásnými mozaikovým sochami, za které by se ani Gaudí nestyděl. Tohle byl rozhodně nejlepší okamžik celého dne, i když jsme se z této oblasti museli vyplazit pod plotem... Krásný slunečný den jsme ukončili na vyhlídce v Socopachi a nakonec ještě v nejlepší Vietnamské restauraci v La Paz.

Gallery

El Alto – největší a nejvyšší trhy

Ve čtvrtek a v neděli jsou ve městě nad La Pazem trhy. Tak jsme si ceou tůru Telefericem zopakovali a na konci oranžové přestoupili na červenu, která nás odvezla až do města El Alto, na 4000 m n.m. Pak jsme si ještě sedli na modrou, která jede přímo nad trhy a díky tomu jsme získali přibližnou představu, jak velký trh to opravdu je. I když nám naši průvodci z Free walking tour slibovali, že jde o bleší trhy, měli tady převážné zboží z Číny a věci z druhé ruky byly omezené na blečení a auto součástky - docela velké zklamání, i když o nic menší zážitek...

Gallery

Vzdušná túra nad La Pazem

Pokud se někdy dostanete do La Pazu, nenechte si ujít túru lanovkou a prohlídku města ze vzduchu. Začněte na žluté lince až do stanice Libertador, pak přestupte na světe modrou a jeďte jednu zastávku k bílé lincce. Na bíle lince zůstaňte až do konečné stanice, užívejte si výhledy na měto a bíle vrchlky za ním a pak přestupte na oranžovou. Těsně před konečnou stanicí oranžové je zajímavý  malý hřbitov. Přestupte na červenou a vyjeďte až nahoru do El Alto, kde se můžete projít zajímavými uličkami města. Pokud zde budete ve čtvrtek nebo v neděli, můžete nakupovat na jednom z největších trhů - rozkládá se až na 5 čtverečnch km! Pak se s červenou vraťte dolů, na konečné vystupte a užijte si procházku centrem až do městského parku. Celá jízda vás vyjde na 18b. / 55 Kč.

 

Lokalita

Komentáře