fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Saywa, tajemné sloupy v Posvátném údolí

Peru

Saywa, tajemné sloupy v Posvátném údolí

Hora Saywa se stala naší první hiking destinací v Posvátném údolí. Kromě nádherného výhledu na ledovec Chicon, je tato 3840 m vysoká hora zajímavá také archeologickými pozůstatky z doby Inků.
Saywa, tajemné sloupy v Posvátném údolí

Túra na horu Saywa se skrytým Inckým tajemstvím

Archeologické území Saywa jsme objevili během jedné odpolední procházky v Urubambě a rozhodli jsme se věnovat pokoření této hory jedno odpoledne. Krátce po 15 hodině jsme se tedy vydali na túru, o které jsme si myseli, že nám více než 2 hodiny nezabere. Jak se ukázalo, trvalo to trochu dýl, tato 3840 m vysoká hora totiž není jen tak nějaké odpolední kafíčko. S výchozím bodem na 2900 m nám to trvalo skoro 3 hodiny, než jsme zahlédli, co se skrýva na vrcholu.

Během výšlapu bylo velmi zajímavé pozorovat, jak se mění krajina kolem nás. Nejdříve jsme byli obklopeni květinami, menšími keříky a různými druhy hmyzu. Jak jsme stoupali výše se keříky změnily v trsy trávy a kolem nás poletovaly jen drobné mušky. Na okolních kopcích jsme taky viděli mnoho kráv pasoucích se na zelených terasách – běžný důkaz inckého zemědělství v Peru.

Gallery

Dúkaz astronomických znalostí Inků

Když jsme se začali přibližovat hranici 4000 m, dýchání se stávalo čím dál víc náročnější a my jsme se museli častěji zastavovat a lapat po dechu. Nakonec jsme ovšem dosáhli vrcholu a před námi se otevřel nádherný pohled na ledovec Chicón – destinace našeho dalšího výšlapu. Na vrcholu hory jsme nejdříve přišli k menšímu kříži, o několik desítek metrů výše jsme pak uviděli také dva kamenné sloupy. V tuto chvíli už se ovšem slunce nebezpečně nahýbalo k vrcholům hor a my jsme se po chvilce vydali na cestu zpět, aby nás v půlce kopce nezastihla tma (to se stejně stalo, ale aspoň jsme si užili krásný výhled na noční město Urubamba).

Gallery

Jaký význam měla Saywa?

Saywy jsou vysoké kamenné sloupy, které sloužily astronomickým účelům v incké kultuře. Po příchodu španělů v 16. století byly tyto monumenty označeny jako waka (kacířské symboly) a španělskou inkvizicí byly masivně ničeny. V Urubambě se ale tyto sloupy překvapivě zachovaly, možná kvůli těžké dostupnosti a lenosti španělů si tu horu vyšlápnout. Tyto dva sloupy sloužily k zaznamenání zimní rovnodenosti a označení začátku nového roku, kdy se slunce v červnu dostane do osy s palácem Huayna Capac v městě Urubamba.

Někdo z těch španělů se ovšem na vrchol stejně dostal – sloupy byly částečně zničeny a na vrch jednoho z nich byl umístěn kříž. Pravděpodobně z úcty k peruvijské historii byly ovšem sloupy před několika lety obnoveny a kříž byl přemístěn o několik metrů níže. Návštěvnící si dnes tedy mohou opět vychutnat pohled na orginiální vzhled těchto starodávných sloupů.

Co myslíte, je tato malá archeologická památka hodna 3hodinového výšlapu? Vydali byste se na vrchol nebo byste raději jako španělé obdivovali její kouzlu z údolí? O svůj názor se můžete podělit v komentářích.

 

Lokalita

Komentáře