fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Kaňon Colca - pěší túry, sledování kondorů a horké prameny

Peru

Kaňon Colca - pěší túry, sledování kondorů a horké prameny

Colca kaňon se pyšní statusem druhého největšího kaňonu na světe a místem pramenu Amazonky. I když většina lidí se vydává na organizované výlety s hlavním cílem vidět kondora andského, v tomto kaňonu je nespočet nádherných míst, které stojí za návštěvu a hlavně nádherné pěší tůry.
Kaňon Colca - pěší túry, sledování kondorů a horké prameny

Jak hluboký je kaňon Colca?

Canon del Colca v Peru, je podle wikipedie 100km dlouhý a 3,4 km hluboký kaňon (dvakrát hlubší než Grand Canyon), hlouba se ovšem mří od nejvyššího bodu a vzhledem k tomu, že kaňon je obklopený 6000m horami, je tento údaj asi doela irelevantní. Nehledě na to, je to ovšme fascinující místo, nejen svou rozlohou a velikostí, ale především nádhernou a rozmanitou přírodou, archeologickými památkami a přívětivostí jeho obyvatel. Do kaňonu často jezdí autobusy plné přirody chtivých turistů na jedno či dvou-denní výlety. My jsme zde strávili celý týden a ani ten nestačil k tomu, abychom objevili všechny místní krásy.

Chivay – město s divokými karnevaly a příjemnými horkými prameny

Únor je sice nejdeštivější měsíc v roce, zároveň je to ale taky měsíc karnevalů. A v Chivay to během karnevalu žije. Každý den se na ulici shromaždí lidé z města i okolních vesnic a zpívají, tančí a pijí až do rána, někdy i do poledne. I bez karnevalu je to ovšem hezké město – při procházce po náměstí a místních trzích si můžete prolédnout typické kroje místních žen, nakoupit levné suvenýry a pletené výrobky a dát si výbornou horkou čokoládu nebo čaj v jednom z pouličních stánků. Chivay je skvělým výchozím bodem pro návštěvy okolních menších vesnic a termálních bazénů, kterých je tu spousta.

Gallery

Cruz del Condor – fascinující let divokých andských kondorů

Slavné místo sledování kondorů je na cestě do Cabanaconde, asi hodinu jízdy od Chivay. Je to také místo, kam se vydá většina turistů a turistických autobusů, už od rána je tady tedy hodně plno. Běžte radší ovšem bez ageentury a zastavte se na předchozí vyhlídce Cruz del Cura, kde je mnohem méně lidí a létající kondory uvidíte stejně tak dobře. Abyste ovšem kondory opravdu zahlédli, musíte sem přijet hned ráno, nejlépe kolem 8 hodiny.

Cabanaconde – nejepší místo pro pěší túry

Do Cabanaconde dnes vede krásná silnice i časté a levné autobusové spoje z Chivay, snadno se sem tedy vydáte i na vlastní pěst. Je to menší město, kde nemají bankomaty ani wifi signál, najdete zde ovšem milé lidi, krásné okolí, útulné a levné hotely a přijemné kavárničky. Cabanaconde je také skvělý výchozí bod pro delší i kratší pěší tůry, například do oázy na dně kaňonu Sangalle, termálního letoviska Llahuar či archeologicky charizmatického Tapay.

Gallery

Llahuar, Fure, Sangalle a Tapay - klasický třídenní trek

Tyto 4 malé vesničky jsme prošli pěšky během naší 3 denní tůry. Nejlepší na nich je především to, že zde nenajdete skoro žádné jiné turisty, spaní je už od 120 kč/osobu/noc v útulných dřevěných bungalovech a najíte se skvěle už za 60 kč (večeře polévka + hlavní jídlo quinoja se zeleninou, snídaně bezglutenové palačinky s marmeládou). My jsme měli rozpočet 600 kč na dva lidi na den a za tento pakatel jsme si užívali panenské přírody, nádherných výhledů, nekonečných horských stezek a občas jsme si dali i pivko :)

Huamba – údolí vulkánů a modrých lagun

V Huambě jsme chtěli strávit alespoň dva dny, ale kvůli problému s autem se nám to bohužel nepovedlo. Zde jsme se chtěli pěšky vydat do okolních vesnic s menšími archeologickými památkami, k laguně Mucurca pozorovat plaměňáky a jiné vodní ptactvo, ale především do údolí vulkánů, které slibuje neuvěřitelné přírodní zázraky a lávové skulptury.

Tuti – jeskyně a trek k pramenu Amazonky

Kolem vesnice Tuti jsme projížděli na cestě do Cusca, ale kvůli pracovním povinostem padlo rozhodnutí nechat objevování této oblasti na příští návštěvu. Až se sem znovu vydáme, rozhodně si nenecháme ujít prohlídku místních jeskyní, 8km túru do opuštěné vesnice ze 16. století, ze které pak budeme pokračovat směrem k pramenu Amazonky pod horou Nevado Mismi

Gallery
 

Lokalita

Komentáře