fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Slovinsko: 14 snadných horských túr, které zvládnete i v zimě

Slovinsko

Slovinsko: 14 snadných horských túr, které zvládnete i v zimě

Chystáte se v zimě do Slovinska a nechcete si ujít příležitost vyrazit i do hor? Nebo hledáte snadnější túry do hor které zvládnou i začátečníci? Čtěte o krásných a snadno přístupných túrách na Slovinské hory.
Slovinsko: 14 snadných horských túr, které zvládnete i v zimě

Po létě a podzimu naplněném úžasnými výlety do slovinských hor, jsme se jednoho dne rozhodli, že toho ani v zimě nenecháme. Koupili jsme návleky a mačky a od té doby jsou zimní túry do hor na každoročním pořádku. Zvládli jsme v posledních letech četné túry nejrůznějších náročností, ale vždy spíše na snadnější vrcholy, kde speciální dovednosti zimního horolezení, cepín či velké mačky nejsou třeba. Ano, vyrazit do slovinských v hor v zimě mohou i začátečníci, chce to ovšem mít základní vybavení a aspoň základní znalost terénu a pohybu na sněhu.

Letos to byla už třetí zima, během které jsme o víkendech vyráželi do pohádkové bíle krajiny a ve stopách dalších zimních nadšenců si vychutnávali výhledy na zasněženou krajinu. V zimě je vždy lepší vybrat si oblíbené vrcholy, protože turistické značky se často skrývají pod sněhem, a vychozené cestičky tak ve sněhu mnohem usnadní orientaci (vždy se ovšem přesvědčte o správném postupu i na GPS, i lidé chodící před vámi mohou zabloudit).

Tak než se s Primožem vydáme vstříc dalším výzvám jako horolezení po ledu a zimní výpravy do vysokohor, přečtěte si o tom, které Slovinské hory jsou nejvhodnější pro začátečníky či zimní výšlapy.

Stáhněte si mapu se snadnými túrami ve Slovinských horách

widget

 

Nemáte čas si článek přečíst hned? Uložte si ho na Pinteresu a čtěte později:

.

 

#1 Šmohor ve Štýrsku

V roce 2017 byl Šmohor náš první zimní výšlap. Nově koupené mačky a návleky jsme se rozhodli vyzkoušet na snadnějším terénu, takovém, které v letních měsících často přehlížíme kvůli zajimavějším túrám ve Slovinských Alpách.  

Šmohor leží v regionu Štýrském, mezi městy Celje a Laško, které jsou díky svým lázním skvělou destinací pro relaxační dovolenou po celý rok. Je to jednoduchá túra po snadném terénu, který nabízí krásné výhledy na okolní kopce. Na vrcholu je chata, ve které se můžete v létě osvěžit a v zimě ohřát.

Obtížnost: snadná

Délka: 10 km / 2,5 h tam i zpět

Nadmořská výška: 784 m

Horská chata: ano - Dom na Šmohorju

Kam vyrazit dál: historické centrum města Celje, zřízenina hradu Castle, lázně Laško (vhodné pro rodiny), lázně Rimske Toplice (vhodné pro páry)

Gallery

 

#2 Mrzlica v regionu Zasavje

Mrzlica je 4. nejvyšší kopec v regionu Zasavje, nabízí proto krásné výhledy na okolní nižší kopce. V posledních letech se stala oblíbenou destinací především pro místní milovníky pěší turistiky, pro nás hlavně v zimě, kdy je výšlap ve sněhu ve srovnání s Alpami velmi jednoduchý.

Horská chata se nachází asi 30 m pod vrcholem, na kterém je vyhlídková deska s orientačními body a názvy okolních kopců.

Obtížnost: snadná

Délka: 8,5 km / 2,5 h tam i zpět

Nadmořská výška: 1122 m

Horská chata: ano - Planinski dom na Mrzlici

Kam vyrazit dále: Průmyslové město Trbovlje, lázně Laško (vhodné pro rodiny), lázně Rimske Toplice (vhodné pro páry)

Gallery

 

#3 Smrekovec, Komen a Travnik v regionu Savinjska

Komen a Travnik, travnaté kopečky nad městečkem Ljubno ob Savinji jsou pro mě srdcovou záležitostí – často sem s Primožem zaběhneme před nedělním obědem u jeho rodičů. Ať už v zimě, nebo v létě, jsou to ideální výšlapy, po kterých jsme doma včas přesně na oběd. Jdeo to ovšem i prodloužit. Jednou v létě jsme šli 2 denní túru z Ljubna na Smrekovec, Komen a Travnik, kde jsme přespali a druhý den se spustili zpět do Ljubna. Túru jsme chtěli prodloužit až na Raduhu na 2000 m s krásným výhledem a Alpy, ale překazil nám to bohužel déšť.

Na vrcholu Komnu je malá dřevěná kaplička s lavičkou, a pokud není moc sněhu, dá se i v zimě dojít na Travnik nebo na Smrekovec, kde jsou horské chaty. Ty jsou mimo letní sezónu většinou zavřené, ale pro jistotu to můžete zkontrolovat se Slovinským horským klubem, možná budete mít štěstí a budou otevřené.

Obtížnost: střední

Délka: různé délky dle výchozího bodu

Cesta Planina na Komen: 6 km / 2 hodiny
Cesta Planina – Komen – Travnik: 14 km / 3,5 hodiny
Ljubno – Smrekovec – Komen – Travnik: 24 km / 7 hodin
Ljubno – Travnik: 8 km / 3 hodiny

Nadmořská výška: 1648 m

Horská chata: ano - Koca na Travniku, Dom na Smrekovcu

Kam vyrazit dále: Logarska dolina, Ljubno ob Savinji, Mozirski gaj, Gornji grad, Golte

Gallery

#4 Raduha a Kamnicko-Savinjské Alpy

Raduha je oblíbená dvoutisícovka v Kamnicko-Savinjských Alpách, a to po celý rok. Z prostorného vrcholu je krásný výhled na slovinské Alpy - Kamnicko savinjské a při jasném počasí i Julské Alpy a nejvyšší horu Slovinska Triglav. Na druhé straně si pak můžete vychutnat výhled na kopce Savinjského regionu - Peca, Uršla gora, Olševa, Golte, Komen…

Na tento výšlap jsme vždy vyráželi autem z Ljubna, ve vsi Struge zabočili doprava a autem přijeli až skoro k horské chatě, odkud jsme vyrazili na výšlap. Tato kratší varianta trvá necelé 2 hodiny, je dobře označená, a lze ji skombinovat s dalšími vrcholy. Kousek od horské chaty Koča na Loki pod Raduho se nachází Sněhová jeskyně, která je otevřená jen v červenci a sprnu a najdete v ní zajímavé ledové skulptury. (vstupné 15€)

Obtížnost: střední

Délka: 7 km / 3 hodiny tam a zpět

Nadmořská výška: 2062 m

Horská chata: ano, ale pod vrcholem - Koča na Loki pod Raduho (1534) & Koča na Grohati (1460)

Kam vyrazit dále: Logarska dolina, Robanov kot, Ljubno ob Savinji, Mozirski gaj, Gornji grad, Golte

 

Gallery

#5 Planina Menina

Planina Menina je místo, které jsem moc dlouho přehlížela, i když jsem ho měla přímo před nosem. Nikdy jsem speciálně netoužila se sem vydat na výšlap, až jedno zimní odpoledne jsme se tady zastavili na krátkou procházku při cestě z Lublaně do Ljubna. Překvapilo mě, jak nádherné výhledy nabízí Planina Menina. Od horské chaty se vidí celé Kamnicko Svainjské Alpy, včetně velikánů jako Ojstrica, Brana, Grintovec, Kalški Greben a další, které jsou obzvláště krásné v zimních měsících.

Planina Menina je místo, kam můžete vyrazit na výlet s babičkou či malými dětmi. Není fyzicky ani technicky náročná a délka záleží na tom, odkud vyrazíte. My jsme zaparkovali u chaty na Planině Biba u kaple Sv. Antona a pak šli kolem jezera Biba až k chatě Menina, kde se otevřou krásné výhledy na Alpy.

Obtížnost: snadná

Délka: různá, my jsme šli z planiny Biba k horské chatě Dom na Menine - 8 km, 2 h

Nadmořská výška: 1453 m

Horská chata: ano - Dom na Menini Planini

Kam vyrazit dále: Gornji Grad, Velka Planina, Mala Planina, Kamnik, Kamniška Bistrica, round hike to Lepenatka and Veliki Rogatec

Gallery

#6 Dolina Tamar u Kranjské Gory

Horská turistika je obzvláště oblíbená v okolí Kranjske Gory a v Julských Alpách a zimní procházka údolím Tamar je stejně krásná jako je snadná. Horská chata Planinski dom Tamar je v létě výchozím bodem mnohých náročnějších horských túr, zatímco v zimě je oblíbeným cílem rodin s dětmi a příjemnou nedělní procházkou. 

Zaparkovat můžete u Nordického centra Planica, odkud se vydáte po udržované štěrkové cestě až k horské chatě. Cesta je sice udržovaná, ale v zimě a sněhu může být ušlapaná a kluzká, takže doporučuji alespoň malé městské mačky. Pokud máte děti, vezměte s sebou i sáňky nebo lopaty a zatímco nejmenší budou blbnout na sněhu, vy si můžete vychutnat pohled na krásné zasněžené hory kolem vás. 

Obtížnost: snadná

Délka: 7 km / 1 - 2h oba směry

Nadmořská výška: 1108 m

Horská chata: ano – Planinski dom Tamar

Kam vyrazit dále: Lyžařské centrum Pokljuka, Kranjska Gora, Přírodní rezervace Zelenci, Jezero Jasna, Dolina Krma

 

Gallery

 

#7 Viševnik v Julských Alpách

Bez ohledu na letní období, Viševnik je velmi oblíbená hora. Zaparkovat můžete na velkém parkovišti u lyžařského centra Pokjluka.  Výšlap je celkem snadný i když strmý a v hlubokém sněhu může být docelá náročný. Z vrchu Viševniku je krásný výhled na Triglav a další hory Julských Alp.

Na Viševniku není horská chata, takže si sebou vezměte svačinku a termosku s čajem. Zahřát se pak po výšlapu můžete i v lyžařském centru Pokljuka, kde možná budete mít i štěstí na sledování zimních sportů nebo si sami nějaký vyzkoušet. Pokljuka je oblíbené místo k běžkování, vybavení si můžete i vypůjčit, nebo se poptat po instruktorovi, pokud běžkovat neumíte.

Obtížnost: střední

Délka: 7 km / 3h oba směry

Nadmořská výška: 2050 m

Horská chata: ne

Kam vyrazit dále: Lyžařské centrum Pokljuka, Kranjska gora, Přírodní rezervace Zelenci, Jezero Jasna

 

Gallery

#8 Mrežce a Debela Peč v Julských Alpách

Mrežce a Debela Peč jsou dvě krásné hory v Julských Alpách, které jsou díky lehce se svažující východní straně celkem snadno přístupné i v zimě. Výšlap trvá slušné 2 hodiny, ale dobrá zpráva je, že pokud se na takovou štreku necítíte, můžete vyrazit jen k horské chatě Blejska koča na Lipancih, ke které je to asi jen hodina chůze.  Z chaty je to pak další hodina buď na Mrežce nebo na Debelo peč. Chata je otevřená po celý rok a v zimě je skvělým místem pro horký čaj a štrudl.

Veškerá snaha a energie vydana na výšlap od chaty na jednu z hor se ovšem vyplatí. Z vrchu je krásný výhled na Julské Alpy, včetně Triglavu. V jasném počasí na druhé straně zahlédnete i Karavanky a Kamnicko Savinjské Alpy. 

Obtížnost: střední

Délka: Mrežce: 9km / 3 h tam a zpět. Debela Peč pravděpodobně trošku víc

Nadmořská výška: Mrezce 1965 m, Debela Pec 2014 m, Blejska Koca na Lipancih 1630 m

Horská chata: ano - Blejska Koca na Lipancih

Kam vyrazit dále: Lyžařské centrum Pokljuka, Kranjska gora, Přírodní rezervace Zelenci, Jezero Jasna

 

Gallery

 

#9 Planinski dom na Kofcah a Veliki Vrh v Karavankách

Horská chata Kofce je jedna z nejoblíbenějších horských chat ve Slovinsku. Je proslavena výbornými sladkými pokrmy štrukle, na které se v létě čeká dlouhá fronta. Chata je otevřená po celý rok a protože zimní výšlpay jsou ve Slovinsku čím dál populárnější, i v zimě zde najdete mnoho mlsounů putujících za touto dobrotou (i když ve srovnání s létem ty davy nejsou tak hrozné).

Od chaty se dále můžete vydat na Veliki vrh, i když na tento výšlap budete potřebovat návleky a středně velké mačky, doporučený je i cepín. Sníh může být hodně hluboký a výšlap na hřeben je strmý, proto doporučuji jen zkušenějším horalům. Pozor taky na mlhu, v zimě vyrážejte opravdu jen v hezkém počasí.

Obtížnost: snadná k chatě, obtížná na Veliki Vrh

Délka: Planinski dom na Kofcah 1 h 15 min / 3 km (jen nahoru). Veliki Vrh 2 – 3 hodiny. (jen nahoru)

Nadmořská výška: Veliki Vrh 2088 m, Planinski dom na Kofcah 1488 m

Horská chata: ano - Planinski dom na Kofcah

Kam vyrazit dále: Kranj, Škofja Loka, Radovljica, Bled

Gallery

#10 Kriška Gora a Tolsti Vrh v Kamnicko-Savinjských Alpách

Tolsti Vrh a Kriška Gora je další krásný výšlap, na který se můžete vydat po celý rok. Obzvláště v zimě ovšem pozor na mlhu při výstupuna Tolsti vrh, snadno se můžete ztratit. Vydat se můžete jen na Kriškou goru, nebo jen na Tolsti vrh, krásné je ovšem oba výstupy spojit, vydat se nejdříve na Tolsti vrh, ze kterého je krásný výhled na Storžič, a dále pak pokračovat na Kriskou goru, kde je i horská chata, ve které se ohřejete a vrátíte zpět na výchozí bod (celkem 5 hodin ve sněhu). Chata je o víkendech otevřená i v zimě. 

Obtížnost: snadná či střední

Délka: 10 km / 5-6 hodin (kruhová túra na oba vrchy), 1 h 30 min jen Kriška gora

Nadmořská výška: Tolsti Vrh 1715 m, Koča na Kriški gori 1471 m

Horská chata: ano - Koča na Kriški gori

Kam vyrazit dále: Kranj, Škofja Loka, Radovljica, Bled

 

Gallery

#11 Dom na Kališču a Storžič v Kamnicko-Savinjských Alpách

Storžič je krásná hora s výškou 2132 m a dřevěným křížem na vrchu, ze kterého je nádherný výhled na Kamnicko Savinjské Alpy, Karavnaky a při jasném počasí i Julské Alpy. Storžič je velmi oblíbený a často navštěvovaný především v létě, v zimě je výstup náročnější a potřebujete zkušenosti ze zimníh výšlapů a dobré vybavení.

Většina lidí proto vyráží jen k horské chatě Dom na Kališču, na kratší zimní túru s horkým čajem za odměnu. Cesta nahoru vede lesem a především v horní části jsou z ní krásné výhledy do okolí. 

Obtížnost: střední či těžká

Délka: Storžič 15 km / 6 h. Dom na Kališču 5 km / 2 h oba směry

Nadmořská výška: Storžič 2132 m, Dom na Kališču 1534 m

Horská chata: ano - Dom na Kališču, Dom pod Storžičem

Gallery

#12 Ratitovec v Škofjeloškém pohoří

Ratitovec je jeden z mých oblíbených zimních výšlapů, na který vyrážíme téměř každou zimu. Je to jen necelá hodina jízdy z Lublaně a je z něj super výhled na Triglav a Julské Alpy. Nahoře je chata, kde dělají skvělé místní pochoutky. Ratitovec je navíc jedna z mála hor, na kterou můžete udělat kruhovou túru z výchozím bodem na stejném parkovišti.

Nejčastěji se vychází z malé vísky Prtovc u které je většinou zaplněné parkoviště. Ve vísce zahneme doprava a jdeme po stezce přes Razor, dolů se pak vracíme přes Poden. Podle mě je stezka přes Razor o něco strmější a je proto obzvláště ve sněhu lepší po ní jít nahoru. Navíc, během zimních slunečních dní vás při cestě dolů přes Poden krásně hřeje sluníčko (pozor, i kluzká cesta jak sníh taje).  

Obtížnost: snadná

Délka: 7,5 km / 3 h (tam i zpět)

Nadmořská výška:1678 m

Horská chata: ano - Krekova koča na Ratitovcu.

Kam vyrazit dále: Škofja Loka, Kranj, Ljubljana

Gallery

#13 Blegoš v Škofjeloškém pohoří

Další skvělou volbou v zimě i v létě je Blegoš, který je obzvláště krásný, když je okolní krajina celá zasněžená. Na Blegoš jsme vyrazili v roce 2017, takže je určitě čas to letos zopakovat. Cesta, po které jsme tenkrát šli vede kolem horské chaty a kolem bunkrů z Druhé světové války.  

Obtížnost: snadná

Délka: 3 km / 45 h (jen nahoru)

Nadmořská výška: 1562 m

Horská chata: ano - Koča na Blegošu

Kam vyrazit dále: Škofja Loka, Kranj, Ljubljana

Gallery

#14 Snežnik v regionu Goriška

Snežnik je osamělá hora na jihu Slovinska, v regionu Goriška. Je to další oblíbená destinace po celý rok, obzvláště rádi sem výražejí Chorvati, protože je to blízko hranic. Snežnik je nevyšší hora v regionu, proto jsou z ní krásné výhledy na okolní krajinu jižního Slovinska a Istry.

Nahoru vede několik cest, obzvláště v zimě ovšem doporučuji nejkratší a nejoblíbenější cestu, která začíná v Sviščaki. Jednou jsme v zimě vyrazili z Leskovy doliny, cesta, která i v létě trvá 4 hodiny, by v hlubokém sněhu trvala hodin 5. Na vrchol jsme ovšem vůbec nepřišly, protože značky ležely pod sněhem a my se totálně ztratily. Více o tomto příběhu se dočtěte v článku Sněhový výšlap na Snežnik a jak se to nedělá

Obtížnost: snadná

Délka: 11 km / 3 h (tam i zpět)

Nadmořská výška: 1796 m

Horská chata: ano 

Gallery

Do hor ve Slovinsku - vybavení a bezpečně:

  • Vždy s sebou mějte svačinku a dostatek vody, v zimě přijde vhod i termoska s čajem
  • Vždy zkontrolujte předpověd a vyrážeje jen v hezkém počasí, obzvláště v zimě
  • Vždy s sebou mějte více oblečení, nikdy nevíte, kdy se počasí změní
  • Pokud neznáte cestu, stáhněte si GPS do mobilu, nebo sledujte mapu
  • Pozor, v zimě se značky mohou skrývat pod sněhem, proto je lepší vyrážet na oblíbené túry, které jsou už vyšlapané.
  • Sněhová sezóna ve Slovinských Alpách je do října do dubna, i na jaře nebo dokonce v létě je na mnoha místch stále sníh
  • Značení slovinských horských tras je vždy červený kruh s bílým prostředkem
  • Na většinu zimnách výšlapů ve Slovinsku potřebujete návleky, mačky a občas i cepín.

Stáhněte si mapu se snadnými túrami ve Slovinských horách

widget

 

Líbí se vám článek, nebo plánujete cestu do Slovinska? Uložte si článek na Pinteresu a snadno ho najdete i později >>

.

 

Lokalita

Komentáře