fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / O mořských želvách, plastovém odpadu a projektu Tamar v Ubatubě

Brazílie

O mořských želvách, plastovém odpadu a projektu Tamar v Ubatubě

Když jsme přijeli do Ubatuby, neměla jsem ponětí, co Tamar znamená a co dělají. Tamar je zkratka pro tartarugas marinas a je to celobrazilský projekt, který se snaží zachránit mořské želvy. Přečtěte si více o jejich práci, proč je tak důležitá a jak můžete i vy pomoci.
O mořských želvách, plastovém odpadu a projektu Tamar v Ubatubě

*Tento článek obsahuje odkazy na strany, ze kterých dostanu menší provizi, pokud u nich provedete nákup.

**Tento článek také obsahuje fotku mrtvé želvy.

Čím se zabývá Tamar projekt v Ubatubě?

Pět ze sedmi druhů mořských želv žije v Brazííli. Všechny jsou to druhy ohrožené a některé dokonce na pokraji vyhynutí! Projekt Tamar vznikl s cílem zachování mořských želv a zabývá se výzkumem života mořských želv. Kromě veterinárních center na pomoc želvám uchycených v rybářských sítích či zraněných loďmi, mají také vzdělávací centra otevřená pro širokou veřejnost, kde učí lidi, co želvy nejvíce ohrožuje a jak jim mohou pomoci.

Ano, je pravda, že každé centrum má akvárium s několika želvami, které nedobrovolně obětovali svou svobodu. Tyto želvy jsou ovšem hlavní atrakcí, která sem přitáhne rodiny s dětmi, které si pak k želvám mohou vytvořit vztah a naučit se, co dělat, aby nevymřely. Turisté take utrácejí peníze za suvenýry, které finančně pomáhají projektu (já jsem si třeba koupila krásné tričko a tužku).

Druhy mořských želv, které žijí v Brazílii

Gallery

Jak můžeme i my pomoci mořským želvám?

Věděli jste, že většina želv, které rybáři přivezou do Tamar center, jsou podvyživené kvůli velkému množství plastu v jejich žaludku? Většina želv se nikdy nevzpamatuje a na podvýživu zemře! V týdnu, kdy jsme Tamar navštívili my, měli celkem veterináři ve svých rukách 30 želv, a to je jen jeden týden v jednom z mnoha center! V Brazílii jich je celkem 25, což znamená 700 mrtvých želv každý týden. To je naprosto šílené! Co tedy můžeme my všichni udělat, abychom pomohli udržet mořské želvy naživu?

6 způsobů jak můžete chránit mořské želvy – jak doporučuje Projekt Tamar

1. Želvy pozorujte zodpovědně.

Nesahejte na ně, nekrmte je a neplavte s nimi. Prostě si od nich udržujte odstup! Pokud jdete na exkurzi s pozorování želv, udělejte tak s trénovaným a certifikovaným průvodcem a jen je pozorujte.  

2. V noci zhasněte všechna světla, které jsou viditelné z pláže.

Obzvláště pokud jste v blízkosti pláží, kde želvy hnízdí. Želvy kladou vejce ve tmě a umělá světla je mohou zmást nebo vystrašit během hnízdění. Na plážích nepoužívejte baterky, a pokud bydlíte v domě na pláži, zatáhněte v noci závěsy.

3. Nekupujte nic, co je vyrobeno z želv.

Když cestujete, uvidíte mnoho suvenýrů vyrobených z mořských želv. Nepodporujte tento hnusný průmysl tím, že suvenýry koupíte.

Gallery

4. Reduce, reuse, recycle. 

Zmenšit spotřebu, opakovaně používat a recyklovat plasty. Miliony tun plastového odpadu každý rok zaplavují oceán. Mořské želvy některé menší částí omylem sní, nemohou pak jíst svou stravu, onemocní a nakonec zemřou na podvýživu. Větší kusy plastů je mohou zranit, nebo se do nich zamotají a znemožní jim pohyb. Zkuste se plastu ve svém životě vyhnout, a pokud to jinak nejde, ujistěte se, že plast bude recyklován. Více rad o tom, jak se vyhnout plastu na konci tohoto článku.

5. Recyklujte rybářské struny a sítě.

Rybolov je skvělá zábava na dovolené, ne tak moc pro želvy. Pokud za sebou struny a sítě neuklidíte, mohou zranit želvy. V Brazílii jsou pro rybářské potřeby vyhrazeny speciální kontejnery.

6. Na lodi vždy bezpečně.

Lodě mohou želvy zranit nebo dokonce zabít. Kapitáni lodí tomu ovšem mohou předejít tak, že v oblastech, kde se želvy pohybují, omezí rychlost – především u pobřeží, v blízkosti pláž kde hnízdí, korálových útesů a nízkých vod s mořskými travami.

Gallery

8 malých vychytávek ke snížení spotřeby plastu v každodenním životě

I když si můžete myslet, že recyklace plastu stačí, nejlepší způsob prostě je žádný plastový odpad nevytvářet. To v dnešní době, kdy je z plastu téměř vše, není vůbec jednoduché, ale nestojí třeba jen ty mořské želvy za trochu snahy? Opravdu chceme z naší planety smazat tyto neuvěřitelně stará a nádherná stvoření?

Nemusíte se bičovat kvůli každému plastovému kelímku, kterému se nevyhnete, občas to prostě nejde. Ale i s menšími kroky, a malými změnami v našich zvycích, můžeme začít proces velkých změn. A až všichni uvidí, že to jde, a že to funguje, můžeme společně vytvořit krásnější a zdravější místo k životu.

1. Vždy s sebou noste nákupní tašku.

Pokud zapomenete, zkuste tu, co jste koupili, použít k dalšímu nákupu nebo jako pytel na odpadky. Jestli i při nakupování chcete být styloví, zkuste naši skvělou klasiku českou síťovku. Jedna paní šije opravdu krásné a nedávno k nim přidala i potravinové sáčky. Můžete koupit online na www.ceskasitovka.cz

2. Nepoužívejte brčka

Zkuste se jim vyhnout i v barech. Pokud bez nich nemůžete žít, pořiďte si brčko skleněné nebo kovové. Super vynález je například Final Straw, skládací brčko, které začalo svou kariéru na kick starteru.

3. Nekupujte petky, mějte svoji lahev.

Stará, ale dobrá klasika. Nechutná vám voda z kohoutku, nebo žijete v zemi, kde není pitná? Skvělým řešením je flaška s filtrem LifeStraw, kterou můžete naplnit i v přírodě, protože filtr odstraní 99,9% bakterií.

Gallery

4. Zabalte si svačinku do včelího vosku

Místo klasické potravinové folie používejte látkové folie napuštěné včelím voskem. Jsou praktické, omyvatelné, šetrné k životnímu prostředí a krásně barevné. Kupte si svoji sadu zde.

5. Nakupujte v bezobalových obchodech.

Rostou jako houby po dešti, takže už brzy bude jeden určitě i ve vašem městě. Dokonce i Břeclav už má bezobalák, tak sypej nakupovat.

6. Zbavte se svého plastového kartáčku.

Jen se trochu zamyslete, nový kartáček kupujete jednou za 3 měsíce a je vyroben z tvrdého plastu. Skvělou alternativou je kartáček bambusový, který vlastně ani není o moc dražší, než ten plastový. Získejte ten svůj zde

7. Pro ženy – začněte používat menstruační kalíšek.

Já mám ten svůj už roky od OrganiCup a jsem s ním dost spokojená. Kromě planety ulehčíte i své peněžence – jen se zamyslete nad tím, kolik tamponů a vložek každý měsíc kupujete. Kupte si svůj kalíšek zde.

8. Používejte tuhá mýdla.

Naše babičky prostě věděly nejlíp, tak se k tomu zase vraťte. Mýdla jsou většinou zabalená v papíru, vydrží vám déle než sprchové gely a nedehydratují pokožku, takže nepotřebujete tělové mléko. Přidejte k tomu ještě tuhý šampon s kondicionérem a ušetřili jste hned 4 plastové flašky. 

 Na Amazonu také najdete spoustu ručně vyrobených organických šamponů a mydel za nejrůznější ceny:

 

Jeden člověk toho moc nezmění, i když každá trocha do mlýnu se počítá. Důležité je jít vzorem a informovat i ostatní a z několika malých kroků vznikne velký krok směrem k lepšímu životu nás i naší planety.  

Nebuďte hamouni, podělte se o své vědomosti a sdílejte i tento článek na Facebooku a Pinteresu >>

.

 

Lokalita

Komentáře