fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Cuevas de Anzota, krásné jeskyně na pobřeží Chile

Chile

Cuevas de Anzota, krásné jeskyně na pobřeží Chile

Tisíce let staré jeskyně Cuevas de Anzota bývaly domovem jedné z prvních kultur Jižní Ameriky, dnes jsou oblíbeným místem turistů v severním Chile. Přečtěte si o naší návštěvě a o tom, co ještě jsme dělali ve městě Arica, na severu Chile.
Cuevas de Anzota, krásné jeskyně na pobřeží Chile

Arica, zajímavé turistické místo na severu Chile

Kdybych si měla vybrat mé oblíbené město v Chile, Arica by to určitě nebyla, kdybych si ovšem měla vybrat mé oblíbené pobřežní jeskyně, Arica rozhodně zabírá přední příčky. Jen 12 km od centra města Arica se totiž skrývá geologická nádhera zvaná jeskyně Cuevas de Anzota, pro nás hlavní důvod, proč jsme přijeli do města Arica na severu Chile.

Divoké vlny Pacifiku narážející do tmavých skal pobřeží severního Chile vytvořily před miliony let krásné kamenné útvary, kterým se dnes říká Cuevas de Anzota. Místo, které před 10 tisící lety obývala kultura Chinchorro, jedna z prvních kultur Jižní Ameriky, je dnes oblíbenou turistickou destinací. S novou naučnou stezkou se schody na vyhlídky i do vnitřku jeskyní, jsou jeskyně Cuevas de Anzota místem, které jsme si nemohli nechat ujít

Gallery

Nemáte na to teď čas? Uložte si článek na Pinteresu a přečtěte ho později >>

.

Na kole do jeskyní Cuevas de Anzota

K oblíbenému turistickému místu v Chile Cuevas de Anzota nejezdí žádná veřejná doprava, tak jedinou možností, jak se tam dostat, je auto, nebo taxi. Já jsem ovšem na jednom blogu přečetla, že super zážitek je vyjet tam na kole. A tak jsme půjčili kola a rozhodli se udělat si celodenní výlet. Těšila jsem se na pohodovou jízdu, krásné výhledy a čerstvý vzduch. Jenže, jak už jste možná taky zjistili, blogerům se nedá věřit :-D Autor průvodce, který jsem četla, si trasu sám nejspíš nikdy neprojel, jinak by nezapomněl zmínit, že první třetina cesty vede po silnici kolem továren na ryby. A tak místo pohody a čerstvého vzduchu jsme měli smrad ryb a ptačích hoven a kamiony jezdící do továren. Do toho foukalo jak prase a tak jsme trpěli skoro hodinu, i když podle kilometrů jsme skoro nikam nedojeli…

Posledních pár kilometrů bylo ovšem super a na konci nás čekala krásná vydlážděná cestička skrz pobřežní jeskyně! Bylo tam i parkoviště a hlídač, tak jsme bezstarostně zaparkovali kola a dál šli pěšky. V roce 2016 tam město vystavělo naučnou stezku vedoucí kolem i skrz jeskyně. Kromě dlážděného chodníku jsme na některých místech našli i tabule s informacemi o historii a vzniku jeskyní a občas i příběhy spojené s tvarem některých skal. Jeda ze spodních by například měla vypadat jako hlava pterosaura, možná proto, že vznikla v Jurské době?

Gallery

Stezka jeskyněmi Cuevas de Anzota je hezká a nenáročná. Je jen pár kilometrů dlouhá a skoro se nezvedá ani neklesá. Na ní je umístěno několik vyhlídek a tunelů, které procházku dělají ještě zajímavější a zhruba uprostřed je i jedna obrovská jeskyně, ze které je krásný výhled na oceán. Nejspíš i tahle jeskyně byla domovem lidí Chinchoro, rybářské kultury, která jako jedna z prvních začala používat mumifikaci k pohřbívání svých zemřelých – tisíce let staré mumie dokonce můžete vidět v nedalekém muzeu kousek od Aricy (muzeum v městě Azapa).

Celou stezku jsme si prošli asi za půl hodiny, a tak, když jsme dorazili na konec chodníčku a uviděli vyšlapanou cestičku v písku vedoucí dál, rozhodli jsme se pokračovat. Přece to hodinové utrpení na kole nebylo pro nic za nic. Cestička vedla jenom „za rožek“, kde jsme ovšem našli malou opuštěnou pláž s výhledem na skalnaté ostrůvky s ptáky a lachtany. Prostě skvělé místo na svačinku a pozorování divoké zvěře. V létě je to určitě i skvělé místo na koupání. Na cestě zpět jsme to vzali přes skály, a viděli ještě pár zajímavých živočichů.

Gallery

Co dělat v Arice, když máte pár dní čas

I když jeskyně Cuevas de Anzota byly hlavním důvodem, proč jsme navštívili Aricu, v Arice a na severu Chile se vyplatí zůstat trošku dýl a objevovat krásy pouště Atacama a horského světa v Andách. Takže, co vše se dá zažít během týdne na severu Chile?

Procházka centrem a kafe u katedrály sv. Marka

Centrum města Arica má hezkou promenádu lemovanou obchůdky, restauracemi a bary a je tedy skvělým místem pro ochutnání místních mořských pochoutek. Mé oblíbené místo bylo ovšem pod centrem, skoro na pobřeží, mezi náměstím Plaza Colon, horou El Morro, pláží a katedrálou sv. Marka. Je tam pár kavárniček, kde se dá hezky odpočinout u kafe a pozorovat ty krásy kolem. Docela často tam pořádají i různé akce, jako třeba výstavu starých aut, když jsme tam byli my.

Návštěva hory El Morro s muzeem zbraní

Hned nad centrem Aricy se tyčí hora El Morro, ze které je skvělý výhled na celé město, Pacifik i na cestu k jeskyním. Kromě toho, že odsud můžete pozorovat surfaře trénující na slavné vlně El Gringo, se na vrcholu nachází i muzeum zbraní, což se líbilo hlavně Primoži. Hora El Moro byla totiž důležitým strategickým místem v Pacifické válce mezi Chile a Peru a kromě zbraní z té doby zde najdete i historická děla a památník obětem války a navázanému míru s Peru.

Gallery

Zajděte si na pláž, a naučte se surfovat

I když pláže v Chile se nedají srovnávat s těmi v Brazílii, pokud se dostanete až na tuhle stranu Jižní Ameriky a chcete si zaplavat v Pacifiku, jsou písečné pláže v Arice skvělou příležitostí. Pobřeží lemuje mnoho pláží, mou oblíbenou ale byla trošku menší Playa El Laucho, která leží jižně od centra města, v podstatě na cestě k jeskyním. Navíc k ní vede hezká promenáda lemovaná pomalovanými betonovými sloupy, což je skvělé místo na focení.

Arica je také členem Světové sítě surfařských měst (The World Surf Cities Network), mezinárodní skupiny, která sdružuje nejdůležitější surfařské destinace na světě. Pořádají se zde taky turnaje, kam se sjíždí profesionálové z celého světa a snaží se zkrotit téměř 5m vlnu El Gringo. I když El Gringo je výzvou i největším profesionálům, i začátečníci si zde přijdou na své díky surfařským školám, které mají lekce na klidnějších vlnách.

Gallery

Objevte krásy národního parku Lauca

Národní park Lauca je sice dobré 3 hodiny jízdy od Aricy a musíte se k němu zvednout z 0 na 3000 m, pokud se ovšem nacházíte v Arice, návštěvu v parku byste si neměli nechat ujít. Národní park Lauca leží na hranici s Bolívií a Peru a je skvělým příkladem Andské horské kultury. Není to oblíbená destinace jako národní parky na jihu Chile, především kvůli výšce a chybějící turistické infrastruktuře, ale stejně jsou zde naprosto neuvěřitelná místa k vidění.

Díky tomu, že jsme měli auto, jsme první den strávili zvykáním si na výšku a jezdili kolem po vyhlídkách. Sopky Parinacota a Pomerape jdou vidět téměř z každého kouta parku a jsou skvělým předmětem na focení. Kromě toho je na cestě i několik malých vesniček s typickou andskou architekturou a dokonce několik kratších naučných stezek. Druhý den jsme vyrazili na kratší výšlap k jeskynním malbám nedaleko hlavního města tohoto regionu Putre a den potom zakončili v horkých pramenech, kterých je tu díky sopkám spousta. Přemýšleli jsme, že si na jednu sopku i vylezeme, ale výška nám tentokrát dělala problém a lézt na 6000 m se nám v tu chvíli nezdálo nejchytřejší…

Gallery

Líbí se vám článek nebo plánujete návštěvu Chile? Uložte si ho na Pinteresu abyste ho neztratili >>

.

 

Lokalita

Komentáře