Czick on the road / Peru / Archeologické památky v Peru, o kterých jste nejspíš nevěděli
Kdo byli první obyvatelé Peru?
Peru je vskutku fascinující země a není divu, že každoročně přiláká miliony turistů. Rozkládá se na územích vysokých vrcholků And, deštného pralesa Amazon až k pouštnímu pobřeží Pacifiku a tato neuvěřitelná biodiverzita je domovem 90 mikroklimat a 30 z celkových 32 světových klimat. Proto se toto území stalo domovem nejen neuvěřitelného množství rostlin a zvířectva, ale také starodávných civilizací.
Stopy těchto civilizací v Peru najdeme dodnes – v horách, v džungli i na pobřeží. Určitě znáte tu nejznámější – Inky a jejich tajemné Machu Picchu. Věděli jste ovšem, že zde žilo mnoho fascinujících kultur dlouho před nimi? Peru je přímo poseté archeologickými nalezišti nejrůznějších kultur, které se mezi sebou prolínaly a vzájemně se ovlivňovaly. My tak dodnes můžeme obdivovat jejich architekturu a umění a lámat si hlavu nad tím, jak vlastně žili, co dělali a v co věřili. Přečtěte si zajímavé příběhy o méně navštěvovaných archeologických památkách v Peru.
Starodávná kamenná města Inků v Posvátném údolí
Doba: 1438 – 1533 našeho letopočtu
Kultura: Inka
Místo: provincie Cusco, Peru
Archeologické památky: Machu Picchu, Ollantaytambo, Pisac, Choqueqierao a mnoho dalších
Slavné Incké království s centrem v Andských horách
Inkové jsou pravděpodobně nejslavnější peruánskou kulturou, a to hlavně proto, že postavili jeden z dnešních sedmi divů světa Machu Picchu. Mnoho lidí ovšem neví, že Incké královstí trvalo jen 100 let, že to byli brutální dobyvatelé, kteří spolkli nebo zničili mnoho dalších kultur žijících na území Jižní Ameriky, nejen v Peru, ale i v Bolívii, Ekvádoru, Kolumbii a na severu Argentiny. Byli to šikovní bojovníci s velkou armádou a během jen několika desítek let se roztáhli na neuvěřitelné území. Proč tedy nakonec tak tvrdě padli pod španělskými meči? Španělé měli pravděpodobně pomoc od všech těch utlačovaných malých kultur, které Inkové předtím dobyli – slíbili jim svobodu a lepší život. Dnes víme, že se jim pod španělskou nadvládou o moc lépe nedařilo… Ať už byli Inkové, jací byli, nic to nezmění na tom, že jejich stavby jsou nejkrásnějšími archeologickými památkami v Peru.
Jak už bylo zmíněno, nejslavnější Inckou památkou je Machu Picchu. V okolí Cusca, které bylo jejich centrem, ovšem najdeme mnoho dalších krásných památek, kde je mnohem méně turistů. Moje nejoblíbenější je Pisac v Posvátném údolí. Říká se, že je dokonce větší než Machu Picchu a na návštěvu je nejlépe si rezervovat celý den. Celé dopoledne snadno strávíte ve starém městě a odpoledne si můžete vychutnat trhy a procházku novým městem. Starodávné město Pisac je rozděleno na dvě části. Horní část obsahuje městské čtvrťi s domečky v typickké incké architektuře, zemědělské terasy a i největší Incký hřbitov. Ten pravý poklad se ovšem skrývá ve spodní částí, kam mnoho organizovaných tůr nechodí – nádherný chrám slunce postavený z růžového granitu. Čtěte více o Inckých památkách v Povátném údolí. Napsala Tereza, Czick on the Road.
Choquequirao, nově objevené kamenné město uprostřed džungle
Další Incké město, které svou velikostí i stářím přesahuje slavné Machu Picchu, se nachází 98 km od Cusca v pohoří Vilcabamba a bylo ztraceno v bujné džungli ještě déle, než jeho slavný sourozenec – objeveno bylo až v 70. letech 20. století. V této chvíli je odkryta jen asi třetina města, a proto je to ideální destinace pro všechny napodobovatele Indiana Jonese. Jméno města znamená v kečuánském jazyce „Kolébka bohů“ a ještě více tak připomíná názvy z této slavné filmové série.
Choquequirao je typické Incké město skládající se z mnohých zemědělských teras a část města je táké určena chrámu a náboženským stavbám s četnými vodními kanály. Experti věří, že Choquequirao bylo místem uctívání Mama Cochy, bohyně moře a určitě hrálo důležitu roli při ochraně posledního Inky Manco Capac, který před španěly utíkal právě ve směru Vilcabamby. Kromě toho, že v Choquequirao budete mít pocit, jakoby ste se vrátili v čase, je neuvěřitelné také právě tím, že ho navštíví jen několik lidí denně. To především proto, že jediný způsob jak se do města dostat je dvoudenní pochod džunglí. Peruánská vláda má ovšem v plánu postavit na toto místo lanovku, proto neváhejte a vydejte se sem dříve, než bude zaplněno davy stejně jako Machu Picchu. Čtěte více o tom, jak vypadá cesta k Choquequirao (v angličtině). Napsala Steph z Wordly Adventurer.
Image Source: Wikimedia
Sillustani, tajemné hrobky u jezera Titikaka
Doba: 1200 - 1400 našeho letopočtu
Kultura: kmen Colla
Místo: jezero Titicaca, Peru
Archeologické památky: pohřební věže Sillustani
Asi 40 km od města Puno leží nádherný hřbitov. I když hřbitov možná není právě něco, co byste potřebovali vidět, pohřební hrobky kmene Colla za podívanou rozhodně stojí. Kmen Colla žil na území Peru a Bolívie, dokud je v 15. století, stejně jako mnohé jiné kmeny, nedobyli Inkové. Jejich pohřební hrobky v místě zvaném Sillustani mají téměř perfektní kuželovitý tvar a sloužily pravděpodobně k pohřbívání vyšší sociální třídy a knězů. Některé hrobky jsou napůl zbořené a vyrabované, jiné jsou stále v perfektním stavu. Na místě jsou také infrommativní tabule ve španělštině.
K pohřebním hrobkám Sillustani u jezera Titikaka se nejsnadněji dostanete s organizovanou exkurzí z Puna. Pokud ovšem upřednostňujete soukromou návštěvu, můžete si zaplatit taxi nebo zkusit přijet hromadnou dopravou zvanou collectivo. My jsme se rozhodli pro taxi a díky tomu, že náš řidič o tomto místě hodně věděl a dokonce mluvil anglicky, se nám toto rozhodnutí rozhodně vyplatilo. Napsala Manouk Oord, Groetjes uit Verweggistan.
Image source: Wikimedia
Starodávní bojovníci s romantickým jménem
Doba: 750 – 1450 našeho letopočtu
Kultura: Chachapoya
Místo: Amazon, sever Peru
Archeologické památky: Karajía Sarcophagi, Kuelap Chachapoyas
Kuelap – the city in the clouds
Kuelap je opevněné město postavené vysoko v horách někdy mezi 6. a 16. stoletím, což znamená, že je možná až třikrát tak staré jako Machu Picchu. V tomto městě žili lidé zvaní Chachapoya, nebo také Lidé v oblacích či Bojovníci v oblacích a když se podívate na ten výhled, bude vám hned jasné proč se jim tak říkalo. Chachapoyové prý stavěli svá města vysoko, aby byli blíže bohu, nebo se jim prostě líbily ty výhledy. Zbytky města ohraničuje obrovská zeď s pouze jedním vchodem, která v době největšího rozkvětu sloužila jako skvělá ochrana před vetřelci. Nyní je ovšem největším nepřítelem města příroda a kořeny stromů a bromélií, které se zažírají do zbytků domů a chrámů.
Jeden z důvodů, proč je Kuelap tak speciální, je to, že je tak daleko od klasických turistických cest, že se sem dostane jen málokdo. Město Chachapoya na severu Peru je 22 hodin jízdy autobusem od hlavního města Lima, a právě z tohoto důvodu se spousta turistů na tuto cestu nevydá. Nedávno zde byla postavena lanovka, která přístup k městu Kuelap usnadňuje, ale myslím, že to moc nezmění na tom, jak moc turistů zde bude. I když město není tak dechberoucí jako slavné Machu Picchu, výhledy odsud jsou perfektní a procházet se mezi těmi starými domy se zajímavými vzory a architekturou je opravdu magické. Přečtěte si více o návštěvě města Kuelap v Peru (v angličtině). Napsala Claire Sturzaker, Tales of a Backpacker.
Mumije bojovníku v oblacích v sarkofázích Karajía
Lidé kultury Chachapoya kdysi dávno vládli svému vlastnímu národu v oblacích Amazonského pralesa. To bylo, než je dobili Inkové a převzali vládu nad jejich lidmi. Kromě města Kuelap nám Chachapoyové zanechali i další památku k obdivování – pomalované sarkofágy nadlidské velikosti. Říká se jim "purunmachos" a většinou je umisťovali na vzdálená, téměř nedostupná místa na vysokých kamenných útesech Karajía. Sarcofágy jsou udělané z hlíny, větviček a trávy a jsou až 2,5 m vysoké. Předpokládá se, že jsou až 600 let staré a obdivuhodné je, že některé kresby se na nich dochovaly až dodnes. V sarkofázích se nacházejí mumie bojovníků Chachapoya a lebky jejich nepřátel byly většinou umisťované na hlavu sarkofágu – jednu můžete vidět i na spodní fotce.
Karajía leží asi 60 km od města Chachapoya a navštívit je můžete s exkurzí, které organizují různé turistické agentury. Většinou je tento celodenní výlet zkombinovaný s návštěvou nedalekých jeskyní, kde můžete obdivovat i krásné stalagmity a stalaktity. Na jednu z takových tůr jsme se vydali i my, autem jsme přijeli až do města Cruz Plata a odtud pak 40 minut šli pěšky až k sarkofágům. Jak už bylo řečeno, na sever Peru se vydá mnohem méně turistů než do Cusca a Machu Picchu. Dozvědět se něco o kutuře, o jejíž existenci jen málo lidí ví, ovšem stojí za to. Napsala Wendy, The Nomadic Vegan.
Image source: Flickriver & Flickr
Neuvěřitelné písečné město Chan Chan
Doba: 800 – 1470 našeho letopočtu
Kultura: Chimu
Místo: Pobřeží Pacifiku, město Trujillo, Peru
Archeologické památky: Chan Chan, Huaca Esmeralda, Huaca Arco Iris
Chan Chan bylo největší město v Peru v předkolumbovské době a bylo domovem kultury zvané Chimu, než ji jako mnoho jiných dobyli Inkové. Tento architektonický skvost se rozkládá na 20 km2, jen malá část byla ovšem v dnešní době odkryta, zbytek stále leží pod nánosem písku (a odpaků) pouště severního Peru. Hlavní památka leží jen několik kilometrů od města Trujillo a představuje palác královské rodiny. Jak nám průvodce vysvětlil, předpokládá se, že se v okolí nachází až 9 takových paláců. Zvykem této kultury totiž bylo, že po smrti vládce byl palác zapečetěn a on v něm byl pohřben i se všemi jeho ženami. Jeho nástupce si pak musel postavit nový palác. A pravděpodobně poslední palác z této zvláštní tradice je dnes možné navštívit.
Do Chan Chanu se snadno dostanete s veřejnou dobravou, zastavují tady minibusy zvané collectivo a k památce už je to jen asi kilometr chůze. U vchodu pak najdete několik průvodců nabízejících své služby. A protože my jsme se už dávno naučili, že dozvědět se něco z historie je mnohem lepší, než se jen dívat na vysoké písečné stěny, hned jsme si jednoho pronajali, tentokrát dokonce mluvil anglicky. Se vstupenkou z Chan Chanu se můžete dostat ještě ke dvěma dalším památkám – ty je ovšem trochu těžší najít a nejlepší je proto přijet k nim taxíkem. Čtěte více o návštěvě v Chan Chanu (v angličtině). Napsala Tereza, Czick on the Road.
Obrovské chrámy s barevnými zdmi ukryté v písku
Doba: 200 - 850 našeho letopočtu
Kultura: Moche
Místo: město Trujillo, sever Peru
Archeologické památky: Huaca de sol, Huaca de la Luna
Nedaleko paláce Chan Chan leží další zajímavé místo s kouskem Peruánské historie - Huaca del Sol a Huaca de la Luna, chrám slunce a měsíce postavené kulturou Moche. Bohužel, kvůli nedostatku financí byl odkryt jen chrám měsíce, co v něm našli je ovšem neskutečné. Na vnitřních i venkovních stěnách se zachovaly dobové kresby, skoro jako by byly vytvořené včera. Díky naší průvodkyni jsme se opět dozvěděli, že to byla specialita této kultury – jak rostla jejich moc, rostl i palác, spodní patra byla zaskládána hliněnými cihlami a paláci bylo přidáno další patro a vnější stěny pro stabilitu. Kresby na vnějších stěnách tak byly pokryty vrstvou nového materiálu s novými, ovšem podobnými kresbami.
Z kreseb můžeme vyčíst příběhy o lidských obětech, krvavých obětech bohům i bojových rituálech. Předpokládá se, že bojovníci z celého Peru se sjížděli na toto místo, kde poté bojovali o čest a lásku bohů, ten kdo prohrál, byl pak bohům obětován. Dalším zajímavým nálezem byla mumie ženské bojovnice. Pohřbená byla společně s hávem ze zlatých plátů a zbraněmi, což bylo rozhodně neobvyklé – většinou se takto pohřbívali jen muži. Můžeme tedy předpokládat, že ženy měly v této kultuře důležitou roli. Kdoví, co se objeví, až se najdou peníze na archeologickou práci v Chrámu slunce, prozatím leží pod nánosem písku…
Huaca del Sol a Huaca de la Luna se nachází v bízkosti města Trujillo a nejsnadněji se sem dostanete s taxi. V blízkosti vykopávek je také muzeum se všemi nálezy a dodatečnými informacemi – i v angličtině! Čtěte více o tajemných kněžkách starodávné cilivilaze Moche (v angličtině). Napsala Tereza, Czick on the Road.
Matoucí význam krajinných kreseb Nazca
Doba: 100 - 700 našeho letopočtu
Kultura: Nazca
Místo: město Ica, jih Peru
Archeologické památky: Nazca a Pampa geoglyfy
Nazca linie je uskupení asi 1,300 čar a tvarů nakreslených v poušti technikou odkrývání tmavé země a odhalení svetlejší spodní vrstvy, čímž se vytvoří „negativní obraz“. Tyto kresby představující kolibříka, kondora, pavouka, opici a ptáka jsou protkané geometrickými tvary a dlouhými čárami. Symboly lze celé vidět pouze ze vzduchu a právě proto jsou tak zajímavé – byly totiž vytvořené někdy mezi lety 100 – 700 našeho letopočtu, kdy cestování vzduchem nebylo možné (podle našich vědomostí).
Exituje mnoho teorií o jejich významu a vzniku, včetně teorie, že je nakreslili mimozemštané, nejvíce uvěřitelná teorie ovšem je, že je vytvořila kultura Nazca, která v této oblasti žila. Existují důkazy, že v té době bylo velké sucho a mnoho těchto symbolů směřují právě ke zdrojům vody, nebo představují symboly vody. Proto se předpokládá, že se lidé snažili usměrnit pozornost bohů k lidské potřebě po vodě. Další uvěřitelná teorie je také to, že kresby představují cestičky tanečních rituálů, při kterých se lidé snažili soustředit životní energii k vodě. Spolu s tím přichází i teorie o šamanech, kteří pod vlivem halucinogeních drog létalli a viděli svět z ptačí perspektivy. Ať už je význam těchto kreseb jakýkoliv, pohled na ně je opravdu jedinečný. Můžete se na ně podívat z vyhlídkových věží, nejlépe je ovšem uvidíte z letadla – v městě Nazca najdete velké množství nabídek k letu. Čtěte více o letu nad kresbami Nazca (v angličtině). Napsal James Ian, Travel Collecting
Kamenné hlavy v chrámu Chavin de Huantar
Doba: 3000-400 před naším letopočtem
Kultura: Chavin
Místo: pohoří Bílých Kordilér, Huaraz, Peru
Archeologické památky: Chavin de Huantar
Chavin de Huantar se považuje za jednu z nejstarších archeologických památek v Peru. Leží v nadmořské výšce 3000 m v pohoří Bílých Kordilér u města Huaraz a nejlépe se sem dostanete autem, autobusem nebo v rámci organizované exkurze. My jsme přijeli na vlastní pěst a u vchodu si opět pronajali průvodce – tentokrát ovšem mluvil jen španělsky, takže má interpretace jeho slov může být trošku kreativní. Stálo to ovšem zato, protože ačkoliv je Chavin tak starý, díky rozsáhlým archeologickým pracem o něm existuje spousta informací.
Palác Chavin leží na strategické pozici v obklopení dvou řek a vysoké hory – trojůhelníkový tvar není náhodný, staré civilizace totiž věřily, že tento tvar udrží mocné přírodní energie. Jak jsme se procházeli zelenými cestičkami Chavínu, nejen co jsme viděli, nás ohromilo, byly to právě příběhy, které nám nejvíce utkvěly v paměti. Kromě lidských obětí, kanibalismu, halucinogenních rituálů s políváním krví a teorii o kultuře vedené ženami, jsme se dozvěděli i něco málo z každodenního života v Peru před 4000 let.
Eduardo měl v rukávě spoustu zajímavých historek – vyprávěl nám o kamenné desce Estella Raimondi s tajemnými kresbami, která byla nalezena v domě místní rodiny jako jídelní stůl. Vysvětlil nám význam kamene Lanzon, který dodnes stojí v srdci pyramidového paláce uprostřed spletitého labyrintu, kde se před mnoha stoletími prováděly krvavé rituály navozující vidiny minulých a budoucích životů. Nejzajímavější byla ovšem jeho teorie o tom, že v čele této kultury stály ženy a že dokonce celý palác byl postaven pouze ženami. Čtěte více o návštěve Chavínu de Huantar v Peru. Napsala Tereza, Czick on the Road.
Líbi se vám tento článek? Uložte si ho na nástěnku v Pinteresu >>
Lokalita
Komentáře
Archeologické památky v Peru, o kterých jste nejspíš nevěděli