fb
CzickOnTheRoad
CzickOnTheRoad

/ / Stopy Inků v Posvátném údolí – ty malé i ty velké

Peru

Stopy Inků v Posvátném údolí – ty malé i ty velké

Velikán Machu Picchu je sice největší atrakcí v Peru, ale kromě něj zde Inkové zanechali i další nádherná a tajemstvím opletená místa. Troufnu si dokonce říct, že některá z nich jsou i krásnější a rozhodně méně navštěvované než MP!
Stopy Inků v Posvátném údolí – ty malé i ty velké

Posvátné údolí je nádherné místo asi hodinu jízdy od Cusca, jezdí sem místní autobusy i turistické výpravy, které se do jednoho nebo dvou dnů snaží nacpat vše, co Posvátné údolí nabízí. My jsme si vybrali strategické město Urubamba jako naši tří týdenní základnu, odkud jsme dělali menší i větší výpravy. Rozhodně jsme nenavštívili všechna zajímavá místa, ale z těch, kde jsme byli, jsem vybrala místa s Inckými pozůstatky, která stojí za návštěvu.

Saywa – sluneční pilíře

Saywa je archeologická oblast na kopci nad Urubambou. Moc se o ní neví a my jsme ji v podstatě objevili náhodou, při jedné večerní procházce v okolí našeho Airbnb. Pokud máte rádi opuštěná místa tak jako my, tak je to ideální půldenní výlet. Výšlap na tuto 3800 m vysokou horu zabere asi 2,5 hodiny a na jejím vrcholu stojí dva kamenné pilíře, které Inkům sloužily k astronomickým účelům. Kromě toho je odsud taky krásný výhled na západ slunce. Více o Saywě, jak se tam dostat a k čemu sloužila, si můžete přečíst zde >>

Vstupné: zdarma

Cachicata – starodávný kamenolom

Cachicata či Incký kamenolom je archeologická oblast v blízkosti města Ollantaytambo v nadmořské výšce 3500 m. Výzkumníci věří, že zde Inkové dolovali kameny pro stavbu chrámu a pevnosti ve městě. Během výšlapu jsou také po cestě roztroušeny méně či více opracované kameny, které nikdy nepřišly tam, kam měly namířeno – Inkové je zde zanechali nejspíš v době útoku Španělů.

K Cachigatě vede asi 2hodinová túra. Místo není označené, ale je zcela zřetelné – všude po zemi leží menší či větší kameny. Některé jsou seřazené v řadách, jiné jen tak rozházené kolem – otázkou je, jestli je tak zanechali Inkové, nebo si s nimi pohrála ruka moderního člověka. V blízkosti kamenolomu se také nachází menší Incké zříceniny – moje teorie je, že to byly domu sloužící jako ubytování pro pracovníky v lomu.  

Vstupné: zdarma

Gallery

Inti Punku – sluneční brána

Asi hodinu a půl od kamenolomu se nachází Inti punku – Sluneční brána. Kvůli již docela vysoké nadmořské výšce je tento výšlap trochu náročnější, brána se nachází na 3900 m n.m.  My jsme sem přišli v pozdním odpoledni, doufajíce, že se mraky protrhají a uvidíme bíle vrcholky Salkantaye a Veroniky. Tolik štěstí jsme neměli, ale i ten oblačný pohled stál za to utrpení.

Z brány Inti Punku je nádherný výhled na všechny tři strany Posvátného údolí. Cesta odsud také pokračuje výše, mezi ostré vrcholy hor skryté v mlze – určitě by to stálo za další prozkoumání, příště vyrazíme dřív a vydáme se i tam. Nahoře ve dveřích hodně profukuje, asi proto, že jsou pořád otevřené, takže jsme byli opravdu rádi za naše softshell bundy a čepice… Více o výšlapu na Inti Punku si můžete přečíst zde >>

Vstupné: zdarma

Ollantaytambo – místo největší bitky

Ollantaytambo je menší vesnice na cestě na Machu Picchu – což z ní dělá především přestupní stanici. Vlastně se zde i nachází stanice vlaku Peru rail a proto je tohle místo neustále plné turistů. Zříceniny v Ollantaytambo jsou docela populární, i když já jsem z nich zas tak moc nadšená nebyla. Myslím, že těží hlavně ze své pozice, spíše než z krásy nebo zajímavosti. Jedna hodně zajímavá věc zde jsou ovšem 4 obrovské kameny, každý vážící 50t, které tvoří stěnu nedokončeného Slunečního chrámu.

Ollantaytambo je místem jedné z nejdůležitějších bitek mezi Španěly a Inca Manco. Je to totiž jedna z mála bitek, kterou Inkové vyhráli. Ovšem ne na dlouho, Španělé se vrátili s větší armádou a Inka Manco uprchl do své pevnosti v džungli Vilcabamba. Tohle je také důvod, proč chrám nebyl dokončen a proč na cestě do kamenolomu nad městem leží opuštěné kameny, tzv. piedras cansadas. Více informací o významu a historii tohoto místa jsme našli zde - https://theonlyperuguide.com/peru-guide/the-sacred-valley/highlights/ollantaytambo-ruins/

Vstupné: 130 sole za 10denní vstup včetně dalších 9 památek a 4 musejí v Cuscu, nebo 70 sole za 2denní vstup včetně dalších 3 památek v Posvátném údolí.

Gallery

Moray – Incká laboratoř

Co Evropanům připomíná amfiteátr je v podstatě Incká laboratoř pro pěstování plodin. Moray je malé, ale docela fascinující místo s kruhovými terasami, které jsou dnes považovány za laboratoř, i když přesný význam nemůže být stoprocentně určen. Na každém schodu terasy je jiná teplota, od nejvyššího po nejnižší schod jde o rozdíl až 15°C a vědci odhadují, že zde Inkové testovali, v jakém prostředí se kterým plodinám nejlépe daří.  I když na fotkách toto místo vypadá obrovské, více než 1,5 hodiny se tady asi strávit nedá…  Více info o Moray jsme si přečetli zde  - https://theonlyperuguide.com/peru-guide/the-sacred-valley/highlights/moray-ruins/

Vstupné: 130 sole za 10denní vstup včetně dalších 9 památek a 4 musejí v Cuscu, nebo 70 sole za 2denní vstup včetně dalších 3 památek v Posvátném údolí.

Pisac – růžové zříceniny se slunečním chrámem

Pisac je město, kde se shromažďují spirituálně naladění expati a kromě toho jsou tady taky nádherné Incké zříceniny. Je to jedno z nejhezčích a nejpříjemnějších měst v Posvátném údolí, kde to žije ve dne i v noci. Ohledně prohlídky zřícenin jsme se dozvěděli, že stačí 2 hodiny, s tím rozhodně nesouhlasím, my jsme na skoro celou oblast potřebovali 3 hodiny, a to jsme neprošli úplně všechno. Prohlídku je nejlepší začít na horní části, kam také přijíždí všechny turistické autobusy. Pokud se vydáte na vlastní pěst, s radostí vás sem odvezou místní taxikáři.

Městská část zřícenin a největší Incké pohřebiště v horní části se hemží turisty, kteří přichází v rámci jedno nebo dvoudenních výletů. Většina z nich se ovšem nedostane dále než k první vyhlídce, průvodci je totiž ženou dál, protože mají nacpaný program s dalšími aktivitami. Je to hrozná škoda, protože asi 15 minut chůze od první vyhlídky, se za menším kopcem a úzkým tunelem skrývá ten pravý poklad – chrám z precizně opracovaného růžového granitu. Tuhle růžovou krásku jsme měli téměř jen pro sebe, nejlepší výhled na ni je z kopce, po kterém přijdete z horní části, kde si taky můžete na chvilku sednout, dát si svačinu a tiše si vychutnat tu krásu. Od města Pisac vás pak už dělí asi půl hodinové klesání s několika dalšími zajímavými místy a krásnými výhledy. Pokud o Pisacu chcete zjistit více, najdete nějaké informace o původu a účelu v tomto článku -  https://theonlyperuguide.com/2014/12/hiking-pisac-ruins/

Vstupné: 130 sole za 10denní vstup včetně dalších 9 památek a 4 musejí v Cuscu, nebo 70 sole za 2denní vstup včetně dalších 3 památek v Posvátném údolí.

Gallery

Chinchero – místo s duhovými růžovými kameny

Pro mě Chinchero představuje nejkrásnější místo v Posvátném údolí. Kromě toho, že není velmi turistické, se zde nachází kombinace koloniální architektury, Inckých pozůstatků a přírodních krás. Koloniální kostel na náměstí je postaven na Inckém chrámu, o kterém se věří, že je místem narození Inca Tupac Tupanquai a po mnohých klasických inckých zříceninách to byla krásná čerstvá novinka. Více o historii tohoto místa si mžete přečíst třeba tady - https://theonlyperuguide.com/peru-guide/the-sacred-valley/highlights/chinchero-2/

Ten pravý bonbonek se ovšem nachází v dolní části této archeologické oblasti. Nádherné a obrovské růžové kameny s tajemnými schody, které vedou nikam a dalšími vyřezanými tvary vzbuzují otázku o jejich původním účelu. Úplně na dně se také nachází Inca trail, který mimo jiné vede k nádhernému vodopádu. Pro mě je Chinchero místo, kde se dá strávit celý den bloumáním kolem v samotě přírody a historie.

Vstupné: 130 sole za 10denní vstup včetně dalších 9 památek a 4 musejí v Cuscu, nebo 70 sole za 2denní vstup včetně dalších 3 památek v Posvátném údolí.

Gallery

Pokud vás tlačí čas a nemůžete si do volit více než jednodenní návštěvu Posvátného údolí, já osobně doporučuji návštěvu Pisacu a Chinchera. A spíše než turistické výpravu to zkuste sami, Autobusem z Cusca se ráno snadno dostanete do Pisacu odpoledne se potom po cestě zpátky zastavíte v Chincheru. Tyto místa rozhodně stojí za návštěvu delší, než je hodina, kterou poskytují turistické agentury. Co myslíte?

 

Lokalita

Komentáře